×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

Precizē studiju kreditēšanas un kredīta dzēšanas noteikumus

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Šodien, 11.martā, valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos aktualizē studējošo un studiju kredīta no valsts budžeta līdzekļiem dzēšanas kārtību. Grozījumi gan paredz, ka tiesības uz studējošā kredīta daļēju dzēšanu būs no bērna astotās dzīves dienas, gan uzlabo pedagogu studiju kreditēšanas sistēmu, gan vieš citas izmaiņas.

Turpmāk tiesības pretendēt uz studējošā kredīta daļēju dzēšanu sakarā ar bērna piedzimšanu būs no bērna astotās dzīves dienas, portāls uzzināja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Līdzšinēji MK noteikumos “Kārtība, kādā no valsts budžeta līdzekļiem tiek piešķirts un atmaksāts studējošo kredīts” nebija noteikts, no kuras bērna dzīves dienas rodas tiesības pretendēt uz kredīta dzēšanu. Saskaņā ar pastāvošo kārtību, ja kredīta ņēmējam vai viņa laulātajam kredīta saņemšanas vai tā atmaksas laikā piedzimst bērns, pēc augstskolas beigšanas kredītu dzēš no valsts budžeta līdzekļiem – 30 procentu apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu.

Attiecībā uz studiju kredītiem viesti uzlabojumi pedagogu studiju kreditēšanas sistēmā. Ja kredīta ņēmējs ir pedagogs, izmaiņas paredz par katru profesijā nostrādāto gadu pēc studiju beigšanas kredīta ņēmējam dzēst 20 procentus no kopējās kredīta summas. Ja kredīta ņēmējs strādā nepilnu darba laiku, bet ne mazāk par pusi no pilnā darba laika, par katru nostrādāto gadu viņam dzēš daļu no šajā punktā noteiktās dzēšamās summas proporcionāli darba laikam.

Saskaņā ar MK noteikumiem par kārtību, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts no valsts budžeta līdzekļiem” līdz šim pedagogiem, kuru saņemtā kredīta summa pārsniedza 1000 latus, kredīta pamatsumma tika dzēsta 10 gadu laikā. Par katru nostrādāto gadu dzēsa 10 procentus no kopējās kredīta pamatsummas, ja kredīta ņēmējs strādāja normālu darba laiku.

Ja valsts un pašvaldību institūcijas, kurās atrodas MK apstiprinātajā profesiju sarakstā minētās darbavietas, neiesniedz kredītu dzēšanas komisijā konkursa rezultātā noteikto speciālistu prioritāro secību pretendēšanai uz kredīta dzēšanu, noteikumu papildinājums paredz, ka šo prioritāro secību nosaka kredītu dzēšanas komisija. Komisija attiecīgi izvērtēs katra speciālista darba stāžu valsts un pašvaldību institūcijā attiecīgajā profesijā.

IZM atgādina, ka studiju kredīts ir paredzēts studiju maksas segšanai, un tas nepārsniedz augstskolas noteikto studiju maksu un valsts noteikto maksimālo studiju kredīta apmēru gadā. Tikmēr studējošā kredīts ir paredzēts studenta iztikas izdevumu segšanai, un to var saņemt pilna laika dienas nodaļā studējošie. Ar plašāku informāciju par studiju un studējošo kredītiem, to saņemšanu, dzēšanas iespējām un aktualitātēm var iepazīties Studiju un zinātnes administrācijas mājas lapā: http://www.sza.gov.lv/

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+