×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. oktobris, 2016
Drukāt

Valstij nelojālus pedagogus varēs atlaist nekavējoties (8)

Foto: LETAFoto: LETA

Valdība akceptējusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju darba devējam nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju vai pedagogu, ja tiek konstatēts, ka persona nav lojāla Latvijai un tās Satversmei, vai arī izglītojamam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.

Patlaban Izglītības likums paredz Ministru kabinetam noteikt kārtību un kritērijus valsts un pašvaldību izglītības iestāžu (izņemot augstskolas un koledžas) vadītāju profesionālās darbības novērtēšanai, ko veic Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD). Vienlaikus normatīvais regulējums pašreiz neparedz tiesības tieši ietekmēt izglītības iestādes vadītāja vai pedagoga darbību, ja tā vērtējama kā prettiesiska un nelojāla Latvijai un tās Satversmei vai arī pedagogs nepilda Izglītības likumā noteiktos pienākumus, veidojot nepareizu izglītojamā attieksmi pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.

Latvijas izglītības iestāžu akreditācijas prakse liecina, ka saistībā ar iestādes darba organizāciju, vadību un kvalitātes nodrošināšanu nepietiekams vērtējums periodā no 2011.gada līdz 2016.gada 1.septembrim ir bijis 32 profesionālās izglītības iestādēm un 19 vispārējās izglītības iestādēm. Savukārt IKVD Uzraudzības departaments pēdējo piecu gadu laikā vidēji gadā saņēma ne vairāk kā 10 iesniegumus, kuru saturs varētu būt saistīts ar likumprojektā ietvertajiem jautājumiem.

Ievērojot apstākli, ka tiesību normas līdz šim neparedzēja noteiktu kārtību izglītības iestādes vadītāja profesionālās darbības izvērtēšanai, to veica darba devējs, izmantojot IKVD sniegto informāciju pēc saviem ieskatiem. No minētajiem vidēji 10 iesniegumiem ne vairāk kā divi gadā varēja būt saistīti ar Izglītības likumā noteikto, ka strādāt par pedagogu ir tiesības personai, kas ir lojāla Latvijai un tās Satversmei, kā arī to, ka pedagoga vispārīgie pienākumi izglītošanas procesā ir arī veidot izglītojamā attieksmi pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti, audzināt krietnus, godprātīgus, atbildīgus cilvēkus – Latvijas patriotus. Šajos gadījumos izglītības iestādes vadība līdz šim risināja situāciju patstāvīgi.

Lai nodrošinātu tiesību normām atbilstošu izglītības iestāžu vadītāju nodarbināšanu, risinot situācijas, kad pašvaldības neatbrīvo neatbilstošus vai neapmierinošā kvalitātē strādājošus izglītības iestāžu vadītājus, likumprojekts paredz aizliegt nodarbināt valsts, pašvaldības vai valsts augstskolas dibinātas izglītības iestādes vadītāju un darba devējam ir pienākums nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju Darba likumā noteiktā kārtībā, ja viņa profesionālā darbība novērtēta neapmierinoši. Vienlaikus minētais grozījums ir saistāms ar valsts budžetu 2017.gadam, jo atbrīvotajiem izglītības iestāžu vadītājiem jāizmaksā ar atbrīvošanu saistītās kompensācijas, piemēram, par neizmantoto atvaļinājumu, kā arī ir jārisina jautājums par finansējumu izglītības iestāžu vadītāju profesionālās darbības vērtēšanas ieviešanai.

Ierobežojums, kā norādīts likumprojekta anotācijā, ir atbilstošs, lai pēc iespējas novērstu kaitējuma risku izglītojamo un valsts drošības interesēm.

Likumprojekts paredz, ka pedagogs, ar kuru izbeigtas darba tiesiskās attiecības, ja viņš nav bijis lojāls Latvijai un tās Satversmei vai arī izglītojamam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti, nevarēs ieņemt pedagoga amatu piecus gadus pēc darba attiecību izbeigšanas.

IZM ieskatā minētais ierobežojums samērīgi nodrošina Satversmē noteiktās tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos. Šāds termiņš ir noteikts, ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktos ierobežojumus ieņemt, piemēram, prokurora amatu, tiesneša amatu, kas nosaka ierobežojumu ieņemt minētos amatus, kamēr no disciplinārlietā pieņemtā lēmuma spēkā stāšanās brīža nav pagājuši pieci gadi.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Bērnu izglītošana par valsts naudu nozīmē valsts pasūtījuma izpildi. Ja valsts par savu naudu vēlas iegūt noteiktu uzskatu un ar noteiktām zināšanām apveltītus cilvēkus, tad tai ir jāparūpējas par atbilstošu izglītības literatūru, no kuras nedrīkst atkāpties. Tātad neatkarīgi kādā skolā bērns vai jaunietis mācās, mācību grāmatām ir jābūt stingri noteiktām un visām skolām pilnīgi vienādām. Ir absolūti skaidrs, ka nav pieļaujama bērnu mācīšana no grāmatām pēc pašu skolu izvēles.

 2. Kad varēs deputātus atlaist par nelojālu attieksmi? A?

 3. Vai tiks atlaisti skolotāji un skolotājas, kuri māca, ka homoseksuālisms ir normāla lieta un nav garīga slimība?

 4. Arī skolotājs ir par valsts – VALSTS – naudu algots , lai arī nav ierēdnis, bet ar valsts ierēdņa funkcijām – pilda valsts dotos reglamentus un no tā nevarm nedrīkst atkāpties un te nu vairs nekādas demokrātijas nav ( tas pats , kas uz ceļiem – kustība pa labo pusi un nekādas demokrātijas, braukt pa kuru pusi iepatīkas…).
  Tas pēc lasītā un katrā valstī sen jau ir zināma kārtība – nu nevar skolotājs sludināt stundās, ka Latvija nav valsts ; deportācijas bija likumīgas un tie, kuri dzīvi atgriezušies ar visiem bērniem mazbērniem atkārtoti deportējami…

 5. Apsveicu ar atgriešanos PSRS! Staļina idejas dzīvo un uzvar!

 6. No turkiem nošpikoja ideju

 7. “…vai arī izglītojamam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme …”
  Doma, it kā pareiza, bet: kas ir “nepareiza attieksme”? Patlaban gudri cilvēki diskutē pat par I PK cēloņiem, nemaz nerunājot par vēl vēlākiem notikumiem.

  • Vai mērlentas jau IZM ir iegādātas Atbildēt

   Kā un kas mērīs izglītojamā attieksmes pret sevi pareizumu ? Kādās mērvienībās ?

Draugiem Facebook Twitter Google+