×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. novembris, 2015
Drukāt

Latvijā plaši atzīmē Lāčplēša dienu – ar parādēm un svecītēm

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš uzņēmies arī jaunsardzes patronāžu kopā ar Rīgas un Pierīgas jaunsardzes vienību kandidātiem pie Latvijas armijas pirmā komandiera pulkveža Oskara Kalpaka, pieminekļa Esplanādē Rīgā. Šodien 70 jaunsardzes kandidāti deva svinīgo solījumu.

Vakar Rīgā ar ziedu nolikšanu Rīgas Brāļu kapos, militāro parādi pie Brīvības pieminekļa, jaunsargu svinīgā solījuma došanu pie Latvijas armijas pirmā komandiera Oskara Kalpaka pieminekļa, kā arī ar tradicionālo svecīšu iedegšanu 11. novembra krastmalā atzīmēja Lāčplēša dienu. Katram, kas sirdī jūt šos svētkus, jau ir izveidojušās savas īpašās varoņu godināšanas tradīcijas.

“Šodien varam būt lepni, ka Latvijā bija drosmīgi vīri, kas bija gatavi stāvēt un krist par neatkarīgu un brīvu Latvijas valsti. Viņi bija gatavi ar ieročiem rokās cīnīties par savu valsti,” vakar uzrunā pirms parādes sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš aicināja ar īpašu pateicību pieminēt Brīvības cīņu dalībniekus, īpaši pulkvežus Oskaru Kalpaku un Jorģi Zemitānu, ģenerāļus Jāni Balodi un Pēteri Radziņu, kuri, apzinoties pārspēku un reizē ticot idejai par savu zemi, aizveda Latvijas spēkus līdz uzvarai. “Šodien mēs dzīvojam brīvā valstī. Savulaik mēs savu brīvību izcīnījām kaujās, taču valsts neatkarība nav pašsaprotama un uz mūžu garantēta! Kaut arī pašlaik neviens militārais spēks mūsu neatkarību tiešā veidā neapdraud, mums jābūt gataviem un spējīgiem kopā ar saviem sabiedrotajiem aizstāvēt sevi un savu valsti,” teica 
R. Vējonis.

Parādi vērot bija sapulcējušies lielākoties jaunsargi, skolēni un tuvējo biroju darbinieki, kā arī vecākās paaudzes cilvēki. Ziedus pie Brīvības pieminekļa nolika Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidente Laimdota Straujuma, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī eksprezidents Valdis Zatlers, Saeimas deputāti un ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvji.

Starp parādes skatītājiem satiku rīdzinieci Intu, kura Lāčplēša dienu bija sākusi ar ziedu nolikšanu brīvības cīnītāju atdusas vietās Rīgas Brāļu kapos. Tāpat viņa nolikusi ziedus arī pie rokmūziķa Aivara Brīzes kapa netālu esošajā Mākslinieku kalniņā Rīgas Meža kapos. A. Brīze viņai saistījies ar patriotisko stāju un leģendārajā rokoperā “Lāčplēsis” attēlojis varoņa ciešāko sabiedroto un draugu – Koknesi. “Šī diena man nozīmē pašu sākumu, brīvības cīnītāju varonību, mūsu valsts pamatus. Lāč­plēša diena nav atraujama no 18. novembra, un ir labi, ka vienā nedēļā notiek šie abi svētki,” piebilda Inta.

Uzņēmuma “Nordea Finance” darbiniekam Ivaram Šmitam 11. novembris iesācies, kopā ar kolēģiem dziedot dziesmu “Nevis slinkojot un pūstot” – šī tradīcija uzņēmumā jau pastāv septiņus gadus. “Šī dziesma dod pacēlumu, ceļ pašapziņu, ka mēs varam daudz darīt, lai mūsu valsts zeltu,” teica I. Šmits, piebil­stot – ja kādreiz pienāktu diena, kad rokās būtu jāņem ierocis, lai aizstāvētu savu valsti, viņš to arī darītu, kā to darīja Latvijas brīvības cīnītāji. Viņam bija sagatavotas arī svecītes, kuras nolikt 11. novembra krastmalā, godinot Brīvības cīņās kritušos Latvijas varoņus.

Tikmēr rīdzinieks Guntis bija ieradies noskatīties parādi, jo viņa abi bērni darbojas jaunsardzē. “Brīvības cīnītāji paveica varoņdarbu. Arī pats ietu cīnīties, ja tāda diena pienāktu,” uzsver Guntis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+