Latvijā
Sabiedrība

VDK izpētes komisijas ziņojums vēl nav gatavs, kaut jānodod rīt4


VDK izpētes komisija, priekšplānā tās priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.
VDK izpētes komisija, priekšplānā tās priekšsēdētājs Kārlis Kangeris.
Foto: LETA

Kaut Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijai jau rīt jāiesniedz valdībai pārskats par trīs darbības gados paveikto, kā arī ieteikumi, kā rīkoties ar tā saucamajiem “čekas maisiem”, tas ir Latvijas PSR VDK ziņotāju kartotēku un pašiem ziņojumiem, pats pārskata teksts joprojām nav gatavs. Neoficiāla informāciju liecina, ka pat pašiem komisijas locekļiem vēl vakar nebija skaidrības par dokumenta saturu.

Komisijas dalībnieki zināja vien savus un varbūt kādu savu kolēģu ieteikumus, taču nebija iepazīstināti ar ieteikumu apkopojumu, tas ir ziņojuma melnrakstu, kaut komisijas vadība tādu esot solījusi. Komisijas priekšsēdētājs vēsturnieks Kārlis Kangeris gan uzsver, ka rīt ziņojums tiks iesniegts kā paredzēts, taču papildinājumi turpinot pienākt un komisijas juristiem neesot vienprātības par redakcionālajiem formulējumiem. Tas, ko var sacīt diezgan droši – pārskatā būs ieteikts visus VDK datus nodot glabāšanā Latvijas Nacionālajā arhīvā (LNA) un padarīt tos publiski pieejamus.

Neskaidrība saglabājas arī ap VDK zinātniskās izpētes komisijas nākotni. Kangeris neslēpj, ka vēlētos tās pārveidi kādā “piemiņas centrā”, kas turpinātu nodarboties ar padomju okupācijas laika dokumentu izpēti, jo visi slāņi vēl nav aptverti. Savukārt Saeimas deputāts un likuma “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” labojumu darba grupas vadītājs Ritvars Jansons (NA) norādījis, ka komisijas tālākā nākotne būs atkarīga no iesniedzamā ziņojuma kvalitātes. Jansons arī pauda bažas, vai dokumentā viss nebūs “vienā putrā”, jo tiek sagaidītas skaidras norādes un rīcības pamatojumi, kā arī ieteikumi izmaiņām likumdošanā.

LA.lv