×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
28. septembris, 2016
Drukāt

Jāņa gadījums veiksmīgi atrisinājies: Ātro kredītu firmas naudu neatprasīs (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēc publikācijas “Latvijas Avīzē” pieņemts lēmums par to, ka ātro kredītu firmas neatprasīs naudu no puiša, kurš to nav ņēmis.

“LA” jau vēstīja (raksts “Kāda veiklo zēnu grupa sola darbu, bet nozog naudu” tika publicēts 06.09.2016.) par gadījumu, kad Dainas (vārdi mainīti) mazdēla Jāņa personas dati tika izmantoti ātro kredītu gūšanai. Vairākas personas pirms trim gadiem solīja Jānim darbu, taču pēc tam, kad Jānis aktivizējis internetbanku un nodevis savus datus šīm personām, tās datus izmantoja negodprātīgos nolūkos, uz Jāņa vārda paņemot kredītus no ātro kredītu firmām.

Dainas ģimene gan uzreiz vērsās tiesībsargājošās iestādēs, un tika sākts kriminālprocess, taču trīs gadus ilgusī lietas izmeklēšana beidzās bez rezultāta. Proti, lieta tika izbeigta pierādījumu trūkuma dēļ. Šīs lietas izmeklēšanas laikā Jānis, kurš ir 2. grupas invalīds, tika atzīts par cietušo. Par cietušajām tika atzītas arī firmas, no kurām vairākas personas bija ņēmušas ātros kredītus. Pēc tam, kad lieta tika izbeigta, ar prasību atdot naudu pie Jāņa vērsās AS “4finance” un SIA “Vivus”, prasot atmaksāt parādu – attiecīgi 313,03 eiro un 334,94 eiro.

Lieki teikt, ka Jānis naudu nebija ņēmis. Ja parāds netikšot atmaksāts, parāda piedzinējs bija gatavs celt prasību tiesā pret Jāni, sagatavot pieteikumu par prasības nodrošināšanu, lūdzot apķīlāt Jāņa īpašumus, finanšu līdzekļus, maksājumus. Daina gan bija dziļā neizpratnē, kā var atprasīt naudu no mazdēla, kurš lietā atzīts par cietušo. “4finance” nekomentēja konkrēto gadījumu, bet šīs firmas juridiskās daļas vadītājs Roberts Molotanovs norādīja – ja policijai nav izdevies noskaidrot personu, kura, iespējams, paveikusi noziedzīgu nodarījumu, “4finance” nav tiesiska pamata apšaubīt, ka kredītu ir ņēmis pats klients.

Pēc publikācijas “Latvijas Avīzē”, kad Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) vadība aicināja vērsties asociācijā tos klientus, kam radušās domstarpības ar kādu no asociācijas biedriem, Daina izmantoja šo iespēju. Ātro kredītu firmas pēc situācijas izvērtēšanas kopīgi ar asociācijas vadību pieņēma lēmumu naudas piedziņu no Dainas mazdēla apturēt. Daina izteica pateicību “Latvijas Avīzei”, ar kuras starpniecību izdevās šo problēmu atrisināt.

Gandarījumu par šādu lēmumu pauda arī Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš: “Esam gandarīti, ka varējām palīdzēt cietušajam. Dialogs ar nozares uzņēmumiem vienmēr būs efektīvākais instruments, lai rastu risinājumus šādās situācijas, jo tieši uzņēmumi ir visvairāk ieinteresēti, lai to sniegtais pakalpojums patērētājam būtu drošs.” Vienlaikus viņš aicina ikvienu kredītņēmēju rūpēties par savu personīgo datu drošību tikpat rūpīgi kā par savu naudas maku, lai nekļūtu par vieglu krāpnieku upuri.

Tomēr, skatoties uz šo jautājumu plašāk, nozares uzņēmumi sagaida ātrāku Patērētāju tiesību aizsardzības centra rīcību, lai apstiprinātu asociācijas izveidoto ārpustiesas strīdu izskatīšanas komisiju jeb ombudu, kas būtu risinājums tam, kā profesionāli strādāt ar šādiem jautājumiem. Jāatgādina, ka tiem kredītņēmējiem, kam ir grūtības ar savu finanšu plānošanu, pastāv iespēja rakstīt iesniegumu ar lūgumu iekļaut sevi sarakstā, kam aizdevējs uz noteiktu laiku neizsniedz kredītu. Tas ir instruments, lai klients patstāvīgi varētu nodrošināties pret vieglprātīgu vai nesaprātīgu aizņemšanos. Iesniegums pieejams LAFPA mājaslapā internetā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. vispirms rupigi izlasiet rakstu un tad komentejiet

 2. Ja Jānis bija psihiski nevesels cilvēks , pieņemu, ka šis bija cilvēcisks solis no kredītkompānijām….Taču, neba jau visi 2.gr. invalīdi ir loši- ja reiz banka iedod viņam datus un pieeju internetbankai, un ar to rīkojas pats Jānis- nu tad jau nav pilnīgs idiots, lai neizlasītu, ka bankas datus nevienam nedrīkt dot, tie vispār ir bankas īpašums , bet kam atmaksāt kredīt- tas jau bija lemjams tiesai !
  Esat iedevuši vēl vienu shēmu krāpniekiem!…

 3. Tam Jānim vajadzēja policijā rakstīt iesniegumu par to, ka no viņa cenšās izspiest naudu (rekets). Ja pats neko nedara, tad arī nevajag brīnīties, ka čakarē.

  • Rakstā viss uzrakstīts. Ierosināta lieta, kas pēc ilgāk laika izbeigta pierādījumu trūkumu dēļ. Respektīvi, iznāk, ka Jānis vienkārši nekādi nevarēja pierādīt, ka tos kredītus ņēma kāds cits. A ja nu melo?

 4. A skatīties kam aizdod nevajag ? Paši vainīgi 100% , nevis 90 . Bet savus banku datus gan mūsu cilvēki
  arī prot atdot .

 5. Labi ka Jānim tā paveicies ,tomēr firma taču naudu ir zaudējusi un Jānis taču tos datus bija pats iedevis ,ne nozagti ,ja esi bijis neuzmanīgs tad arī maksā. Tāpat kā ar tām maksātnespējām bankās. ES noguldu bankā naudu uz %, banka manu naudu aizdod ar lielākie % ,man ienākumi un bankai ,tad kāds paņem kredītu ,to izšķiež un pasludina maksātnespēju ,apšmaukta taču tieku ne tikai banka ,bet arī es kā noguldītājs ,kurš bankā glabā savu minimālo darba algas pārpalikumus ,kur te taisnība ,kredītu ņēmi ,naudu iztērēji maksā ,ja ne ,atdod dzīvokli.Kāpēc man vienkāršam noguldītājam jāciešs?

  • Jānis taču tos datus bija pats iedevis ,ne nozagti ,ja esi bijis neuzmanīgs tad arī maksā.
   ============
   Tu apzinies, ka tu esi idiots? Idiots medicīniskā nozīmē, jo tu nespēj uztvert, izprast un analizēt informāciju.
   Jebkurš normāls, psihiski vesels cilvēks saprot, ka datu iedošana un arī neuzmanība nekādi nav saistīta ar to, ka būtu jāmaksā citu nozagtā nauda. Bet tu nespēj savā idiota galvā izprast elementāras loģiskās shēmas, tu esi funkcionālais analfabēts – idiots.

   • Uzliec acenes un lasi lēnām komentārus, un vari vēl nomierinošās tabletes iedzert, tu, idiot kubā))))

   • Ko es nealizēju? Jānis iedod Pēterim savu bankas kontus un paroles un saka dari ko gribi. Pēteris paņem kredītus un tērē vesels. Kad jāmaksā Pēteris taču nekur neparādās tikai Jānis ar saviem kontiem. Kuram tad ir jāatmaksā Jānim vai Pēterim? Ja kāds to nesaprot tad pats ir id…..s.

 6. Neticu augļotājiem Atbildēt

  Šobrīd saka ne neatprasīs, bet kad viss noklusīs apķīlās līdz pēdējām biksēm.

Draugiem Facebook Twitter Google+