Apbrīno

Vēlos, lai cilvēki sāktu domāt. Saruna ar Armandu Puči 16


Armands Puče
Armands Puče
Foto – Zigmunds Bekmanis

Nesen internetu pāršalca ziņa, ka populārais sporta žurnālists Armands Puče tiek atstādināts no hokeja spēļu vērtēšanas kanāla TV3 studijā, par pamatu minot viņa neglaimojošos izteikumus par Rīgas “Dinamo” vadību. Līdz ar to beidza pastāvēt arī viņa vadītais raidījums “Overtime”. Jau šovakar televīzijas kanālā 360TV ētera pirmizrādi piedzīvos jauns Armanda vadītais sporta raidījums “Hat Trick”, un pavisam drīz klajā nāks jauna grāmata ar intriģējošu nosaukumu “Kurtizānes apakšveļa”.

 

Tēlaini runājot, sanācis kā “Menueta” dziesmā “Tas gadījums ar Džordano Bruno”, tikai šoreiz nežēlastībā esi kritis tu. Taču dzīve turpinās un turpmāk ik ceturtdienas vakaru 360TV kanālā varēsim redzēt citu sporta raidījumu. Tas turpinās “Overtime” iesākto vai būs pavisam kas jauns?

Šovasar situācija sagriezās tā, ka nolēmu vairs neturpināt veidot raidījumu “Overtime”, kaut TV3 nākamā gada plānos tas bija paredzēts. Plaši izskanējušo manu atstādināšanu no hokeja spēļu komentēšanas sporta studijā uztvēru kā pazemojumu un ne visai krietnu rīcību un, tā kā neesmu fanātisks ticīgais, otru vaigu negriezu. Patīkami, ka arī ap mani esošā radošā komanda izprata situāciju un bija gatava darīt kaut ko citu. Jaunais projekts 360TV sauksies “Hat Trick” un daudzējādā ziņā sasauksies ar to, ko cilvēki jau iepriekš ir redzējuši, tomēr tas būs nākamais pakāpiens, ko sākam ar jaunām idejām un centieniem kaut ko mainīt, uzlabot un paspilgtināt. Protams, būs gan interjera, gan saturiskās atšķirības, piemēram, Gunta vietā šajā raidījumā būs Brunis, kuram piešķirts daudz vairāk iespēju sevi izteikt studijā. Atšķirībā no Gunta viņš vairs nesēdēs aiz dīvāna un varēs parādīt savu aktiermeistarību visā spožumā. Arī raidījuma vadītāju raksturi atšķirsies. Es šajā programmā vairāk būšu kā treneris, Valdis Valters – spēlētājs, komandas kapteinis, bet Brunis – īpašnieks, saimnieks, menedžeris un mazais bosiņš. Gribam padarīt raidījumu mazliet erudītāku, tādēļ liksim sportistiem padomāt par Latvijas sporta vēsturi un viņiem būs jāspēlē pret līdzjutējiem.

Kad jaunais raidījums “ies gaisā”?

Pirmo “Hat Trick” televīzijas kanālā 360TV varēs noskatīties jau 31. augustā plkst. 19 (šodien!) un turpmāk ik ceturtdienas vakaru šajā pašā laikā. Bet, ņemot vērā moderno tehnoloģiju attīstību, arī jebkurā citā laikā, jo televīzijas pults ir pārvērtusies par mazu datoru, ar kuru iespējams ieprogrammēt sev izdevīgāko skatīšanās laiku. Tādēļ arī raidījumu veidojam pēc principa, lai cilvēki, sēžot pie televizoru ekrāniem, varētu atpūsties, un nopietnais saturs tiks sajaukts ar humoru, ironiju un dažādām ķecerībām. Vēl centīsimies panākt, lai jaunais raidījums būtu interesants visai ģimenei un starp ģimenes locekļiem nenotiktu cīņa par pulti, proti, lai nevienam tobrīd negribētos skatīties kaut ko citu. Lai ne tikai fanātisks futbola vai hokeja cienītājs, bet arī viņa kundze un pat pirmsskolas vecuma bērni varētu smelties vērtīgas atziņas no mūsu sarunām.

Vai vari atklāt raidījuma ķēķi – kā tas top?

Parasti raidījumu veidojam tajā pašā dienā, kad tas iet ēterā. Gan es, gan Valdis Valters cenšamies izmantot visu savu zināšanu apjomu un atraktivitāti, kas mums piemīt, lai radītu nepiespiestu gaisotni studijā. Protams, pirms raidījuma kopā ar producentu Dīvu Reiznieku saliekam pieturas punktus, par ko runāsim. Mums nav scenārija, bet tikai darba plāns, par kura izpildi vai izmaiņām raidījuma gaitā es kā formālais raidījuma vadītājs esmu atbildīgs. Pārējais ir improvizācijas, jo būtībā scenārijs tiek rakstīts uz vietas, filmējot un tikpat kā neko nepārrakstot, tas ir, izdarot visu ar pirmo šāvienu. Tas mobilizē, un sanāk arī daudz patiesāk. Taču tā nav tiešraide, jo ir lietas, ko tehniski var atrisināt, tikai ierakstu montējot, piemēram, video iestarpinājumi. Tā kā raidījuma formāts ir izklaidējošs, svarīgi, lai improvizējot pārāk neaizraujamies, kas itin bieži arī notiek, un tad pie montāžas galda var šo to palabot, uzpucēt.

Žēl, ka vairs nedzirdēsim tavus analītiskos komentārus TV3 sporta studijā hokeja spēļu translāciju laikā, taču tev noteikti ir prognoze, kāda varētu izdoties jaunā KHL sezona Rīgas “Dinamo” komandai?

Tam, kur es atrodos, nav nekāda sakara ar manu attieksmi pret hokeju. Kad TV3 mani uzrunāja hokeja studijas vadīšanai, viņi labi zināja, kādu cilvēku vēlas tur redzēt un arī manas domas par Latvijas hokeju. Konflikts jau patiesībā radās ne vadīšanas stila, bet mana pasaules uzskata dēļ, kas attiecās uz Rīgas “Dinamo” vadību. Runājot par pašu spēli, lielām bažām neredzu pamata. Šī ir pirmā KHL sezona, kad “Dinamo” galvenais treneris un menedžeris strādā kopā saskanīgā tandēmā, un labi sakārtotais organizatoriskais darbs garantē veiksmes formulu. Komanda var iekļūt izslēgšanas spēļu kārtā, ko apliecina arī jaunās sezonas pirmās spēles. Ceļš, kas tiek iets, ir pareizais, un svarīga ir pacietība. Nebūs tā, ka “Dinamo” raus visus savus pretiniekus gabalos, bet arī pret mums citiem neklāsies viegli. Pirmajā spēlē nepaveicās Miķelim Rēdliham, kuram tika salauzts žoklis, taču tas notika, pašaizliedzīgi metoties ripas ceļā, un tas ir labs vēstījums – hokejistiem nav vienaldzīgs trenera dotais uzdevums, un galu galā šāda atdeve dos rezultātus.

Tu esi daudzu sportistiem veltītu grāmatu autors. Vai uz tava rakstāmgalda ir kāds jauns manuskripts?

Pirmkārt, es savas grāmatas nerakstu par sportistiem, bet gan par cilvēkiem, kuri guvuši panākumus savā profesijā, jo sports kā šaura joma mani tik ļoti neinteresē. Mani vairāk interesē šajā vidē esošie cilvēki – kā viņi piepilda sevi un tur izpaužas. Pašlaik esmu pabeidzis vienu darbu, kas gan nebūs nedz pārskats par sporta vidi, nedz autobiogrāfija. Drīzāk tā būs beletristika, dokumentāla proza. Var to saukt arī par romānu ar detektīva elementiem, sava veida burlakstāstu par Eiropas un Latvijas vēstures mijiedarbību cauri gadsimtiem, ko nodošu lasītājiem rudens otrajā pusē. Ar šo darbu gribu sabiedrībā radīt sapratni par saknēm, no kurienes viss sācies, lai būtu vieglāk izprast procesus, kas šobrīd notiek mums apkārt. Lai mēs visi kopā taptu gudrāki. Un mana atstādināšana no darba TV3 studijā šai tēmai neplānoti izveidoja lielisku fonu, jo radīja lielāku rezonansi nekā mani līdzšinējie raksti presē. Ar jauno grāmatu es negribu nevienu pārliecināt, bet likt domāt. Ar sportu tā nebūs saistīta, ja nu vien par sportu nesaucam melus, nodevību, intrigas, korupciju – tur visi šie elementi parādās. Politika, māksla, asinis, sekss. Nosaukums “Kurtizānes apakšveļa” pasvītro pašreizējās modernās civilizācijas pirmsākumus. Man pašam tas bija interesants pētījums par konkrētiem personāžiem, vēsturiskām personībām, konkrētām vietām, pilsētām.

Vai grāmatas izdevējs jau atrasts?

Es pats esmu izdevis visas savas grāmatas, un tā būs arī šoreiz. Tā ir ļoti ērta situācija, jo neizpildu pasūtījumus. Tā ir mana ideja, mana sapratne par procesiem un izvēle, kādā gaismā tos parādīt. Un man nevienam nav jādod atskaite, kāpēc es to daru un aiz kura muguras stāvu. Jo aiz muguras ir mana mugura, un lēmumus es pieņemu patstāvīgi.

Ja nu kāds censonis gribētu rakstīt grāmatu par Armandu Puči, ko tu viņam teiktu?

Es nejūtu vajadzību pēc tādas uzmanības, kas man neko nedod. Labāk pierādu sevi ar darbiem.

Galerijas nosaukums

Pieturzīmes

Bez kā tu nevari iedomāties savu dienu?

Bez ģimenes un domām par to.

Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk?

Savu stipro un vājo pušu apzināšanās, neliekuļošana un godprātīga attieksme pret darbu.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Kārtīgi padarīts darbs, jo nevaru izcelt nevienu no saviem veikumiem, kaut bijušas arī spilgtas epizodes.

Labākā izklaide

Golfa spēlēšana.

LA.lv