×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
9. jūnijs, 2014
Drukāt

Māra Libeka: “Ātrajiem” auto par 60 miljoniem eiro – kurš tiks pie izdevīgā līguma? (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Uzņēmējs Adigjozals Mamedovs uzrunā klātesošos automašīnu prezentācijas pasākumā AS "Rīgas sanitārā transporta autobāze" kompleksā Duntes ielā 15A.

Valsts sekretāru sanāksmē ir izskatīts un apstiprināšanai valdībā virzīts Ministru kabineta rīkojuma projekts par atļauju Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) slēgt līgumu uz septiņiem gadiem (2015. – 2022.) par ātrās palīdzības mašīnu nomu Rīgā, kā arī šo automašīnu vadītāju pakalpojumiem. Plānots, ka septiņu gadu līguma summa būs ap 60 miljoniem eiro.

2015. gada aprīlī beidzas Veselības ministrijas (VM) un akciju sabiedrības “Rīgas sanitārā transporta autobāze” noslēgtais līgums kopsummā par 29 miljoniem latu jeb gandrīz 40 miljoniem eiro, un ministrija ir paziņojusi, ka iepirkuma procedūra jāsāk laikus, lai tajā var piedalīties pēc iespējas vairāk pretendentu. Ātrās palīdzības mašīnu pasūtīšana un ražošana aizņem vismaz pusgadu, kas iepriekšējos konkursos netika ņemts vērā. Noteikumi faktiski tika pakārtoti vienam pretendentam, kam jau ir autobāze. Nolikumā bija prasība, lai piedāvājuma iesniedzējam jau būtu 65 mašīnas ar attiecīgu aprīkojumu un operatīvā transporta līdzekļa statusu. Šā iemesla dēļ vismaz 10 juridiskās personas, kuras vēlējās piedalīties iepirkumā, palika ar garu degunu.

Pirmajā acumirklī šķiet, ka šoreiz ministrija patiešām vēlas, lai iepirkuma konkursā būtu pēc iespējas lielāka konkurence un lai šī procedūra nebūtu pakārtota vienam pretendentam – Adigjozalam Mamedovam, kurš ir pieminētās autobāzes īpašnieks ar lielāko akciju paketi. No viņa firmas neatliekamās palīdzības dienests īrē ātrās palīdzības mašīnas ne jau par pašizmaksu, bet par tik lielu naudu, lai Mamedovs būtu miljonārs. Iepazīstoties ar “Lursoft” uzņēmumu datu bāzē publicēto informāciju, var uzzināt, ka īpašnieks 2012. gadā nopelnījis gandrīz divus miljonus latu. Visticamāk, ka arī 2013. gadā peļņa bijusi tikpat liela, ja ne lielāka, bet to varēs uzzināt tikai jūnija beigās.

Taču jāatgādina, ka jau 2009. gadā pie Neatliekamās palīdzības dienesta (NPD) izveidotajā darba grupā tika aprēķināts, ka valstij visizdevīgākais variants ir pirkt ātrās palīdzības mašīnas līzingā. Salīdzinot ar auto nomu no Mamedova uzņēmuma, tas izmaksātu par trešdaļu lētāk. Taču tās personas, kuras iestājās par finansiāli izdevīgāko variantu, tika izslēgtas no darba grupas. Atgādināšu, ka toreiz VM valsts sekretārs bija Armands Ploriņš, kurš vēlāk kļuva par NMPD vadītāju. Bet 2010. gadā, kad VM gatavojās slēgt līgumu ar A. Mamedovu, pret to krasi iestājās toreizējā veselības ministra pienākumu izpildītāja Linda Mūrniece. Viņa pat gatavojās vērsties Ģenerālprokuratūrā saistībā ar iespējamo Mamedova šantāžu, taču vēlāk šī iniciatīva kaut kur pazuda. Redzot, ka valstij nav cita varianta, kā nodrošināt ātro palīdzību, A. Mamedovs uzstādīja savus noteikumus – ja līgumu slēgtu uz gadu, tad par trīs reizes augstākām cenām, stāstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”. Citādi draudētu izveidoties situācija, ka Rīgas reģionā vairs nebūtu ātrās palīdzības automašīnu, un tas apdraudētu cilvēku dzīvību.

Šis ir stāsts par to, kas kārtējo reizi liek šaubīties par veselības aprūpes tēriņu lietderību. Mamedova uzņēmums patlaban ir nokļuvis arī Valsts kontroles uzmanības lokā – tur tiek veikta finanšu revīzija, kuras laikā revidenti vēlas pārliecināties, cik izdevīga valstij bijusi šāda līguma slēgšana un vai gadījumā tas nav darīts tikai atsevišķu personu biznesa interešu vārdā. Interesanti, vai šāds jautājums radīsies arī valdībai?

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Simts procenti ka Mamedovam revīzija neko neatklas jo vīns logiski ka daļas gan ar apliecinu gan veselības ministriju un valdību. Citādi nākas viņam no rokam neietu tik viegli. Un atkal konkursa tiks pie šī kumosa, kaut vai uztaisīt citu firmu ar formāli citiem cilveciniem!

 2. Medicīnas ierēdni un valdiba ir vien viena mafija kas tikusi pie ļoti lielas Eu naudas

 3. Jācer ka viņam ātrie laikā neatbrauks!

 4. šlesers, kurš gan cits.

 5. Par šo naudu jāsāk atkal skrūvēt RAF Latvijas! Labi – tās nav tik ērtas un neizskatās tik labi – bet cilvēki tika nogadāti slimnīcās. Tas ir galvenais, nevis kāda tur piekare u.c. tehniskās lietas.

 6. pljurins,rozentale un mamedovs………………

 7. jau pirmo reizi dabuja 40 milj., un tad doma, ka tagad nedabus tos 60 milj.?

 8. Katram Latvijas pilsonim 500 000 =60 mil. un ātros,ārstus Latvijā vispār vai maz vajag !!

 9. tik daudz Eiropas naudas deva ātrajiem, kapēc vēl tagad mašīnas jānomā? Es arī neticu ka medicīnai nav naudas, visi privātie ,kam līgumi ar valsti, ir milijonāri

 10. lūdzu nesūdzaties, ka veselības aprūpei nav naudas, kāds pa vidu to vienkārši nofenderē.

 11. PSRS pastāvēšanas laikos visu noteica PSKP un nevarētu teikt ka kāds ,,resnā gala,, funkcionārs tik nekaunīgi iedzīvotos uz tautas rēķina,jo katram darbonim bija stingri noteikta privilēģiju nišiņa,bet tagad visādi kargini,laventi ,antonovi ,zaharniji,mamaedovi tautai velk ādu pār acīm ,saeima un valdība to visu piesedz.

 12. Pašās beigās uzzinam ka runa iet tikai par Rīgas regionu. Cik tad vajag visai Latvijai? Vai nav par šerpu?

 13. tā tā naudiņa aiziet

Draugiem Facebook Twitter Google+