×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
19. marts, 2012
Drukāt

Vēstīs par liepājniekiem

Pēc astoņu gadu intensīva darba ceļu pie lasītājiem drīzumā sāks Liepājnieku biogrāfiskā enciklopēdija, kuras izdevējs ir Dabas un kultūrvēsturisko vietu kopēju kopa “Liepājas Optimistu pulks”.

 

Darbs aptuveni 400 lappušu apjomā iecerēts kā uzziņu literatūras avots par liepājniekiem un ar Liepāju saistītiem ļaudīm jeb, kā viņus dēvē izdevuma veidotāji, “Liepājas sejām”. Galvenais enciklopēdijas autors ir Viljars Tooms, kurš iepriekš ir sastādījis un izdevis darbu “Vidusvidzemnieku biogrāfiskā vārdnīca” (2003), bet redaktors – Normunds Kārkls.

Darbā koncentrētā veidā varēs lasīt gan par ievērojamiem māksliniekiem, aktieriem, mūziķiem, literātiem, tulkotājiem, žurnālistiem, juristiem, sportistiem, skolu pedagogiem, Liepājas Universitātes mācībspēkiem, mediķiem, uzņēmējiem, gan par disidentiem, piemēram, Latvijas cilvēktiesību aizstāvju grupas “Helsinki-86” biedriem, un citiem, pat par dažiem sociālistiskā darba varoņiem un padomju laiku funkcionāriem, jo arī bez viņu vārdiem Liepājas vēstures apskats nebūtu pilnīgs.

Lai saglabātu jau sen Mūžībā aizgājušu cilvēku piemiņu, nav aizmirsti bijušie pilsētas galvas, birģermeistari, garīdznieki. Enciklopēdijas lappusēs var uzzināt par veselām liepājnieku dzimtām, piemēram, četru paaudžu pārstāvjiem, no kuriem katrs Latvijai un it īpaši Liepājai atstājis ko vērtīgu.

Sastādītāji nav aizmirsuši “slavenākos” Liepājas savādniekus un pat dažādu laiku ļaundarus, tiesa gan – ne pārāk daudzus, kuru vārdus pilsētas vēsturē iegravējušas viņu ļaundarības.

 

“Tā ir grāmata, kas nekad nebūs gatava,” portālam www.irliepaja.lv atzinusi V. Tooma dzīvesbiedre Zigrīda Tooma, kuras mērķis vairākus gadus bija savākt naudu enciklopēdijas izdošanai, jo V. Toomam to darīt liegusi slimība. Izdevuma metiens būs 500 eksemplāru.

 

Kamēr vēl noris pēdējie priekšdarbi, pirms manuskriptu iesniegt drukāšanai Jelgavas tipogrāfijā, tā autori un recenzenti lūdz iedzīvotājus līdz marta nogalei sniegt informāciju, ja kādam ir ziņas par sportistiem Gunāru Gūžu un Frici Kuģi (viens no brāļiem Laiviniekiem), Ernestu Ābeli, Jāni Balku, Hermani Brensonu, Kārli Ercumu, Otīliju Fītiņu-Baštiku, Gabrielu Krišmani, Ilzi Puherti, Ati Teihmani. Par šiem ļaudīm iegūt informāciju nav izdevies, tāpēc, ja kādam ir kas zināms, lūgums rakstīt pa elektronisko pastu: info@irliepaja.lv.

Enciklopēdijas konsultanti ir Zigurds Akmentiņš, Ērika Birzkopa, Hardijs Blūms, Jānis Ceika, Aija Engelmane, Jānis Kadžiševskis, Artūrs Medveckis, Rihards Rubīns, Skaidrīte Solovjova, Miervaldis Vanags un citi liepājnieki.

Enciklopēdija ir veltīta dabas un kultūrvēsturisko vietu kopēju kopas “Liepājas Optimistu pulks” dibinātāja un vadītāja Oļģerta Piķeļa piemiņai. Jāpiebilst, ka šogad kopai aprit jau 25 gadi.

Mūsdienās šādi izdevumi ir ārkārtīgs retums. Vēl aizvien kā uzziņu materiāls plaši tiek izmantota Latvijas padomju enciklopēdija, kur atrodamā informācija nereti ir novecojusi un tendencioza. Vēl aizvien nav izdota Mūziķu enciklopēdija, pusceļā apstājies arī darbs pie izdevuma “Teātris un kino biogrāfijās”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+