×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. janvāris, 2016
Drukāt

VIDEO eksperiments: ar “zagtu” tālruni uz lombardu

Kadrs no videoKadrs no video

Arvien biežāk nākas dzirdēt par iedzīvotājiem, kuri kļuvuši par zādzību upuriem un savas mantas vēlāk atraduši lombardos. Pa labam vai piedraudot ar ne visai legālām metodēm, daudziem izdevies savas mantas atgūt. Bet vai tiešām policija ir bezspēcīga pret zagļu – lombardu tandēmu? Cik viegli ir nodot lombardā preci bez dokumentiem? Degpunktā komanda ar kolēģiem no žurnāla Likums un Taisnība veica savdabīgu eksperimentu!

Eksperimentu nolemjam sākt pašā Rīgas centrā, Elizabetes ielā. Cenšamies nodot viedtālruni Just5 – tālrunis ir no mazcenas klases. Par to lielu naudu nesola, bet tik un tā bez dokumentiem šāds darījums neiet cauri.

Pārceļamies uz Merķeļa ielu. Vietu iepretim Rīgas cirkam varētu pat saukt par lombardu meku. Pārdevējs ilgi pēta telefonu, cena pieaug, bet rezultāts mums kā laupītājiem – neiepriecinošs.
Lombarda darbinieki netieši atzīst, ka cieši sadarbojas ar policiju, un likumsargi ir bieži ciemiņi, kuri vēlas iedziļināties mantas nodevušo personu identitātēs.

Vēl kādā lombardā līdzīga situācija un atkal uzpirkšanas kantora darbinieks mūs sūta pie vienas konkrētas tautības darboņiem. Zagtu mantu uzpircējus nesākām meklēt – šoreiz mūsu mērķis – lombardi.

Centrā mums nekas “nespīd”. Jāpārceļas dziļāk uz kādu zagļu un laupītāju folklorās iecienītu mikrorajonu. Šoreiz izvēlamies Ķengaragu. Turklāt Just5 telefonu nomainām uz daudz kārdinošāko Iphone 5S. Varbūt to pieņems, galu galā šāds telefons sola lielāku peļņu, kādēļ ir vērts riskēt.

Pirmajā lombardā vēl Maskavas forštatē Lubānas ielā mūs “atšuj”. Bet jau nākamajā uzpircēju bodē – pašā Ķengaraga sirdī – viss iet kā smērēts. Mums priekšā pat divi narkomāni nekautrējas ar pārdevēju apspriest, kas un kā kam ko pārdevis ar un bez dokumentiem šiem tirgoņiem vien saprotamā slengā. Veiklais tirgonis tālruni ir gatavs ņemt tūlīt pat un bez dokumentiem.

Secinājums – lielais vairums lombardu ievēro likumu vai arī ievēro piesardzību un apšaubāmos darījumos sadarbojas tikai ar šauru klientu loku. Tomēr zinātājiem, visticamāk, ir pieejami vairāki tādi lombardi, kuri uzpērk visu, no kā var gūt peļņu, neskatoties ne uz dokumentiem, ne atnācēja kriminālo seju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+