×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. septembris, 2014
Drukāt

Naktī un tumsā


Publicitātes foto
Publicitātes foto


Filma “Atpestī mūs no ļauna” ir balstīta uz Ņujorkas policista Ralfa Sarči autobiogrāfijas motīviem, kas tika publicēta 2001. gadā un kurā Sarči aprakstījis savu policista pieredzi, saskaroties ar noziegumiem, kuriem nav racionāla izskaidrojuma – cilvēkos iemājojušiem dēmoniem.

Grāmatā aprakstītās atsevišķās lietas filmas vajadzībām, ko producējis Holivudas smagsvars Džerijs Brukheimers (aiz kadra filmās “Vientuļais reindžers”, “Karību jūras pirātu” sērijai un daudzām citām), sakausētas vienotā stāstā. Sākotnēji vairāku šķietami nesaistītu notikumu virkne attīstās vienotā tēmā, kurā Sarči (Ēriks Bana) nākas saskarties ar neizskaidrojamo. Izsaukums uz Bronksas zoodārzu, kurā tiek atrasta sieviete, kas nogalinājusi savu bērnu, liek turpmākos notikumos saskatīt Dieva un Velna cīņas klātbūtni. Sarči, būdams skeptisks attiecībā pret paranormālu parādību esamību, iepazīstoties ar mācītāju Mendozu (Edgars Ramiress), sāk šaubīties par savu uzskatu pareizību un meklē izskaidrojumu citas pasaules klātesamībai.

Filma veidota tumšā tonalitātē – lielākā daļa darbības notiek naktī, aptumšotās telpās, lai uzsvērtu šausminošā klātbūtni un radītu psiholoģisku spiedienu skatītājiem. Filmas režisors Skots Deriksons zina, kā veidot šausmu filmas, jo šajā žanrā nav iesācējs – filmas “Sinisters” (2012) un “Emīlijas Rozas ļauno garu izdzīšana” (2005) žanra ietvaros ir aktuālas pēdējā laika kino. Tomēr šoreiz, neskatoties uz jau minēto izteiksmīgo vizuālo estētiku, nav tik ļoti izdevies radīt ko jaunu ne režisora līdzšinējam veikumam, ne šausmu filmu žanram kopumā. Protams, ir grūti sacensties ar žanra klasiku (minot kaut vai tikai Viljama Frīdkina “Sātana izdzinēju”, 1973), kuras ietekme jūtama dekādēm ilgi.

Lai arī bez īpašas oriģinalitātes, tomēr “Atpestī mūs no ļauna” ir spriedzes pilna un galveno aktieru atlase ir papildu veiksme – Ērika Banas norūpējies policists, kurš mēģina šķetināt racionālajam prātam neaptveramas lietas, Edgara Ramiresa mācītājs Mendosa, kuru saspēlē filma iegūst papildu dinamiku.

Fakts, ka filma veidota pēc patiesiem notikumiem, nav nebūtisks, jo aicina to uztvert nopietnāk – kā nekā, šie notikumi (protams, ar zināmu filmas autoru iztēles piedevu) risinājušies īstenībā. Arī pats Sarči asistēja filmēšanas laukumā, lai policistu rīcības atainojums būtu pēc iespējas tuvs realitātei. Izdomāta vai patiesa, bet neizpaliek arī saikne ar mūsdienu politiku – interesanti, ka ļaunuma un filmā atainoto notikumu virknes aizsākums rādīts amerikāņu kareivju misijā Irākā 2010. gadā. Lūk, kur rodama ļaunuma sakne.

UZZIŅA:


“Atpestī mūs no ļauna”/”Deliver Us from Evil”


ASV, 2014

Režisors Skots Deriksons

Lomās: Ēriks Bana, Edgars Ramiress, Olīvija Manna, Kriss Kojs, Džoels Makheils u. c.

Kinoteātros “Citadele”, “Multikino”, “Cinamon” no 5. septembra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+