Ekonomika
Bizness

Zemo cenu sveiciens latviešiem67

BNS foto /Scanpix/LETA

Latvijas tirgotāji brīdina, ka Vācijas zemo cenu veikalu tīkla “Lidl” ienākšana mūsu tirgū var radīt zaudējumus tautsaimniecībai, jo līdz ar masveida lēto produktu importu no ārvalstīm vietējās preces tikšot izspiestas no veikalu plauktiem. “Lidl” ir starptautisks zemo cenu tīkls, kas savu cenu politiku galvenokārt nodrošina ar apjomīgiem iepirkumiem no lieliem ražotājiem vairāku valstu tirgiem vienlaikus.

“Lidl” līdz šim nav oficiāli paziņojis par ienākšanu Latvijas tirgū, taču ar šo tīklu saistīta kompānija iegādājusies zemes gabalu Rīgā.

Šis veikalu tīkls jau gadu strādā Lietuvā. Pirms ienākšanas Lietuvas tirgū “Lidl” solījis, ka plauktos vismaz 20% būs Lietuvā ražotu preču un produktu.

“Latvijas Avīze” otrdien devās uz Šauļiem, lai savām acīm pārliecinātos, kā Vācijas veikalu tīkls saimnieko Lietuvā. Satikām daudzus latviešus, runājām arī ar lietuviešiem un veicām preču salīdzinājumu.

 

Sviests par 99 centiem, alus – 39 centiem

Veikals “Lidl” Šauļos vizuāli atgādina Latvijā strādājošo veikalu tīklu “Supernetto”. Noliktavas tipa veikals, kurā visas preces safasētas. Nav vitrīnu, aiz kurām stāv pārdevēji, kas preci griež, sver un fasē. Tādēļ arī darbinieku skaits ir mazāks.

Salīdzinājumā ar tīkliem Latvijā, piemēram, “Rimi” vai “Maxima”, preču sortiments atšķiras par 70–80%. “Lidl” Lietuvā piedāvā lielākoties Polijā un Vācijā ražotu produkciju.

Vietējās Lietuvā ražotās produkcijas ir maz, bet, ja ir – tā tiek izcelta īpaši, klāt pieliekot uzrakstu “Pagaminta Lietuvoje” jeb “Ražots Lietuvā”. “Lidl” var iegādāties Lietuvā ražotus dārzeņus, biezpienu, saldos sieriņus un alu. Tiek piedāvāts arī lēts Lietuvā ražots sviests – 170 g paciņa maksā 0,99 eiro (nepilni seši eiro par kilogramu). Salīdzinot ar Latviju, sviestu šeit var nopirkt gandrīz uz pusi lētāk. Pretī “Lidl” ir veikals “Aibe”, mazliet tālāk – lielā “Maxima”. Tajos sviests maksā astoņi līdz desmit eiro kilogramā.

Ir arī Latvijā ražota produkcija – “Ķekavas” vistu spārniņi un Iecavas olas.

Vīnu “Lidl” veikalā var iegādāties apmēram par četriem pieciem eiro pudeli, tomēr piedāvātais klāsts ir neliels. Arī citu preču dažādība nav liela. Alus ražots Vācijā, Polijā un Lietuvā. Lētākā 0,5 l bundža alus maksā 0,39 eiro.

Gandrīz katrs trešais klients veikalā runāja latviski. Edgars Abdullajevs dzīvo Balvos, bet bieži brauc uz Lietuvu gan apciemot radus, gan biznesa darīšanās. “Strādāju tirdzniecībā, tādēļ dodos uz “Lidl” veikaliem, lai novērtētu tirgus situāciju. Šajā veikalā biju arī dienā, kad tas pirmo reizi tika atvērts. Šeit produkti patiešām ir lēti. Īpaši izdevīgi var iepirkt piena un gaļas izstrādājumus, tos importē no Polijas. Lai gan preces ir safasētas un salīdzinoši ar citiem veikaliem lētākas, kvalitāte ir pieņemama. Vienmēr, kad iegriežos “Lidl”, pircēju ir ļoti daudz, pārsvarā seniori. Dienās, kad veikalā tiek piedāvātas lielās akcijas, veidojas garas rindas, jo īpaši lēto preču skaits ir ierobežots,” savu viedokli pauž balvēnietis.

 

Latvieši brauc brīvdienās

Darba dienā pie kasēm neveidojas garas rindas, bet brīvdienās šeit esot ārkārtīgi daudz cilvēku, tajā skaitā arī latvieši. “Lidl” veikalā tiek piedāvāti tikai lielie, stumjamie rati. Pircēji tos piepilda līdz malām un dodas uz savām automašīnām. Bērziņu ģimene no Dobeles regulāri brauc iepirkties uz Šauļiem, tas esot ļoti izdevīgi. Pie Šauļu “Lidl” durvīm satiktie latvieši stāsta, ka šobrīd situācija atgādinot padomju laikus, kad brauca no Latvijas uz Lietuvu iepirkties. “Šeit ir lēta produkcija – īpaši cukurs un piena produkti. Esam neizpratnē, kādēļ pie mums Latvijā sviesta cena ir tik nepamatoti augsta! Latviešu valodu šeit dzirdēsiet bieži, īpaši tagad, atvaļinājumu laikā. Atbrauciet sestdienā – tikai latvieši šeit būs,” Bērziņu ģimene ir neapmierināta ar stāvokli pašu mājās. Jautājot, vai netraucē tas, ka liels procents preču ir no Polijas, ģimene atbild: “Nu un? Piena produkti ļoti garšīgi, īpaši siers. Laba šķīstošā kafija, tādu nekur citur veikalos nevar nopirkt. Paskatieties paši, cik cukurs “Lidl” ir lēts! Arī higiēnas preces iepērkam šeit.”

Latvieši šeit patiešām tiek gaidīti. Maksājot pie kases ar karti, terminālī uzraksti ir trīs valodās – angļu, lietuviešu un latviešu. Mūsu valsts iedzīvotāji tiek uzrunāti ar vārdu “Sveicināti”.

 

Ne visām precēm norādīta izcelsmes valsts

Saldumi (vafeles, konfektes, šokolādes utt.) tiek importēti no Vācijas. Arī tējas, šķīstošā kafija, sausās brokastis, rieksti un daļa higiēnas preču. Piemēram, kosmētikas ražotāja “Cien” produkcija. Šobrīd aktuālākās preces, kas izvietotas veikala vidū, ir kancelejas piederumi (burtnīcas, klades, pildspalvas, zīmuļi un citas skolai nepieciešamās lietas). Arī tās ir ražotas Vācijā.

Jolanta Pauļuka, ar ko sarunu sāku pie makaronu plaukta, dzīvo Šauļos un atzīst, ka uz “Lidl” dodas vienu vai divas reizes nedēļā. “Šis ir ļoti ērts iepirkšanās veids, jo viss vajadzīgais ir uz vietas – nav jāapmeklē vairāki veikali. Šeit preces ir lētas un labas. Pērku kancelejas piederumus, kas atvesti no Vācijas, lēto cukuru un piena produkciju. Piemēram, šeit nopērkamais siers ir ļoti garšīgs. Nesaskatu problēmu tajā, ka pārsvarā preces ir no Polijas, kvalitātei nav ne vainas. Pērku arī apģērbu, piemēram, apakšveļu. Lai gan cenu atšķirība nemaz nav tik liela, piemēram, salīdzinot ar veikalu “Maxima”, bet, pērkot vairumā, tas atmaksājas.” Arī lietuviete Kristīne Bartašūte atzīst, ka iepērkas veikalā stabilo, lēto cenu dēļ. “Preces šeit patiesi ir lētākas. Braucu uz “Lidl” aptuveni vienu reizi mēnesī, bet dodos prom ar pilniem iepirkuma maisiem. Mūsu ģimenē ir pieci cilvēki, tādēļ ir jāmeklē ekonomiskākais iepirkšanās veids. Mēnesī “Lidl” iztērēju aptuveni 100 eiro. Šie vācu veikali ir labāki par “Rimi” vai “Maxima”,” uzskata trīs bērnu māmiņa.

“Lidl” veikalā ne visām precēm tiek norādīta ražošanas valsts. Apskatot lielos (4,225 kg) pulvera iepakojumus, īsti nav skaidrs, kurā valstī tie tiek ražoti. Arī pārdevēja nemācēja atbildēt uz šo jautājumu. Tikai pēc konsultācijas ar citu darbinieci tika noskaidrots, ka tie tiek ievesti no Polijas. Arī siers, gaļa, cukurs, veļas mīkstinātāji, pulveri, desas, sviests, šķīstošā kafija – ir poļu.

Pārbaudot cenas blakus esošajā veikalā “Maxima”, noskaidrojam, ka “Lidl” veikalā produkti ir lētāki aptuveni par desmit centiem.

 

Latvijā lētāki tikai avokado un kivi

Lietuviete Renāte Gavenjiete zina stāstīt, ka viņas paziņu loka viedokļi dalās divās izteiktās frontēs. Viena daļa atbalsta “Lidl” veikala ienākšanu Lietuvā, otra – ir pret. “Runājot ar draugiem un radiniekiem, nākas saskarties ar dažādiem viedokļiem. Vieni teic, ka nopērkamie produkti ir kvalitatīvi, garšīgi un lēti. Savukārt citi sliktās kvalitātes dēļ neiepērkas “Lidl” veikalā, jo piedāvātā produkcija pārsvarā ir no Polijas,” zina stāstīt Renāte.

Salīdzinot “Lidl” Lietuvā cenas ar cenām Latvijas “Maxima” un “Supernetto”, jāsecina, pie mums lētāki ir tikai avokado, kivi un dzirkstošais vīns “Bosca”. Savukārt, kafija, kas pie mums ir nopērkama aptuveni par sešiem septiņiem eiro, “Lidl” veikalā maksā četrus eiro. Arī piena produkti, gaļa, sviests, augļi un dārzeņi šajā veikalā ir krietni lētāki.

Salīdzināšanai visos veikalos izvēlētas lētāko produktu cena.

“Latvijas Avīze” sazinājās ar Lietuvas “Lidl” pārstāvjiem, tomēr viņi atteicās sniegt jebkādus komentārus. Informācija par Lietuvas tirgu esot konfidenciāla, kā arī veikala pārstāvji neesot tiesīgi komentēt citu tirgu situāciju.

 

 

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
20 reizes nedēļā dažādu darbu laikā tiek pārrautas elektrolīnijas
11 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
11 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Ielu tīrāmo mašīnu ražotājs “Bucher Municipal” piedzīvo strauju izaugsmi
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
5 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
8 stundas