×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Ziedkāposti vēlai ražai

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Kuras ziedkāpostu šķirnes vairāk piemērotas vēlas ražas ieguvei?
 LĪGA DURBES NOVADĀ

Ziedkāpostus rudens ražai var stādīt visu jūniju līdz pat jūlija sākumam. Stādus vislabāk audzēt kasetēs vai podiņos. Agri pavasarī ziedkāpostu dēstiem jāaug 50–60 dienas, bet vasarā pietiek aptuveni ar 30 dienām, optimālais sējas laiks ir līdz jūnija vidum. Labāk, ja stādiņš ir mazāks nekā pāraudzis un pārkoksnējies. Labs ziedkāposta dēsts ir ar 4–5 īstajām lapām.

Augstas ražas priekšnoteikums ir atbilstīga temperatūra katrā augšanas fāzē, sākot jau ar stādu audzēšanu. Ziedkāpostu lapotnes augšanai optimāla ir +20…+22 °C temperatūra, savukārt galviņas vislabāk attīstās +12…+15 °C. Karstumā virs +25 °C pārmērīgi aug lapas un sliktāk ieriešas galviņas.

Audzēšanai rudenī piemērotas dažas agrīnās šķirnes ar īsu veģetācijas periodu (65–70 dienas), jo to galviņas ir pietiekami labi nosegtas ar lapām (pašsedzošas), kā tas ir, piemēram, ‘Bruce F1’ (ļoti populāra, universāla šķirne ar 1–2 kg smagām, nosegtām galviņām) un ‘Goodman’ (laba, ražīga šķirne ar lielām, blīvām galvām).

Speciāli rudens ražai paredzētajām šķirnēm ir garāks veģetācijas periods – vismaz 80 dienu, tāpēc tās jāiestāda agrāk, proti, jau jūnijā. Pārāk vēlu iestādīti ziedkāposti var arī neienākties. Pēc SIA “Agrimatco Latvia” veikalu vadītājas Gunas Dūdas-Kraukles teiktā, rudenim ieteicamākas šādas šķirnes: ‘Amsterdam F1’ (vidēji vēls hibrīds, pacieš rudens salnas), ‘Aviron F1’ (vidēji vēls hibrīds, veido spēcīgu augu ar blīvu galviņu), ‘Cornell F1’ (vidēji lielas galviņas), ‘Seul F1’ (smagas, blīvas, ļoti baltas galviņas, paredzētas patēriņam svaigā veidā un pārstrādei), ‘Fremont F1’ (augstražīga šķirne), ‘Freedom F1’ (70–80 dienu veģetācijas periods). Šīs hibrīdās šķirnes aug spēcīgi, dziļi lapās iekļautās ziedkāpostu galviņas saglabā kvalitāti arī nelabvēlīgos laika apstākļos, tās nebojā lietus, ir izturīgas pret salu, tāpēc no lauka vācamas pat pēc pirmā sala (novembrī).

Kvadrātmetrā stāda 3–3,5 augus. Lai iegūtu kvalitatīvu ražu, vēlajiem ziedkāpostiem jānodrošina bagātīgs mēslojums un vienmērīgs mitrums. Pirms stādīšanas pamatmēslojumā augsnē jāiestrādā kompleksie minerālmēsli, kuru sastāvā ir arī bors un molibdēns, deva 50–100 g uz kvadrātmetru. Papildmēslojumā vēl 2–3 reizes var lietot kādu no slāpekļa minerālmēsliem, piemēram, kalcija nitrātu, un kompleksos šķīstošos minerālmēslus. Jāņem vērā, ka tikai spēcīgi augošas lapas nodrošina lielu ražu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+