Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Imfoto/SHUTTERSTOCK

1000 sadursmju ar meža zvēriem gadā. Ko dara valsts? 11

Tūkstotis auto sadursmju ar meža zvēriem gadā – tādu skaitli min apdrošinātāji. Policijas dati nedaudz mazāki. Laikam jau ne vienmēr protokolu rakstītāji šajos gadījumos tiek saukti. Problēma? Protams. Kaut vai materiālo zaudējumu dēļ vien. 1000 reiz 1600 eiro (tādu vidējo skaitli nosauc “Swedbank Insurance”). Un reizēm cieš arī cilvēki.

Domnīcas fantāzijas

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 132
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 232
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 137
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ko darīt? Kā jau pie mums pieņemts – gudri parunāt. Sasaukt CSDD domnīcu. Savākt kopā darbdienas vidū pārdesmit labi atalgotus ierēdņus (sabiedrības pārstāvniecība šajās sapulcēs kļūst aizvien trūcīgāka), kuru tiešais darbs ir šo jautājumu profesionāla, plānveidīga risināšana (atvēlēto budžetu ietvaros, protams) un nedaudzo TV kameru priekšā pabārstīt apmēram šādas frāzes (citāti no LETA stenogrammas).

“Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) valdes loceklis Jānis Golubevs pastāstīja, ka Eiropā ir dažādas metodes, tai skaitā īpaši dzīvniekiem domātie tilti pāri ceļiem vai žogi, ceļa zīmes, īpaši spoguļi, kas atstaro gaismu un biedē dzīvniekus. Viņš norādīja, ka Latvijā būtu jāatrod piemērotākās metodes, lai samazinātu negadījumu skaitu.

CITI ŠOBRĪD LASA

AS “Latvijas valsts ceļi” (“LVC”) Satiksmes organizācijas pārvaldes direktors Māris Zaļaiskalns informēja, ka pašreiz par savvaļas dzīvnieku iespējamu atrašanos uz ceļiem brīdina ceļa zīme. Viņš pauda, ka būtu jāizdomā jauns risinājums, kur šādas ceļa zīmes izvietot, balstoties uz statistiku. “LVC” plāno izstrādāt metodiku, lai noteiktu vietas, kuras ir bīstamākas.

Normunds Krapsis (Ceļu policija) rosināja, ka labākais variants būtu fotoradars, kas apkopo informāciju par attiecīgo ceļa posmu, šajā posmā cilvēks tiek brīdināts, un viņš brauc uzmanīgāk.

Latvijas Mednieku asociācijas pārstāvis Haralds Barviks teica, ka būtu vajadzīga pamežu tīrīšana, lai autovadītājiem būtu iespēja dzīvniekus laicīgi pamanīt.

Tālivaldis Vectirāns (SM Autosatiksmes departamenta direktors, domnīcas vadītājs) sēdes noslēgumā pauda, ka “LVC” kopā ar VMD jāstrādā pie risinājuma, jāaktivizē statistiskā informācija un jāauditē esošo brīdinājuma zīmju vietas. Turklāt “LVC” pilotprojekta ietvaros atsevišķās vietās jāuzstāda atstarojošie reflektori un ceļa nožogojumi.”

Meža zvēru skaits aug

Tā pauda runasvīri. Un izklīda. Izklīda pafantazējuši, bet skaļi un skaidri nepateikuši pašu galveno. Meža zvēru populācija Latvijā ir milzīga. Un augoša (skat. tabulu). Caur viņu apdzīvotajām teritorijām vedošo autoceļu kopgarums – grandiozs. Unikāls visas Eiropas mērogā. Tādēļ “nožogojumi un reflektori atsevišķās vietās” skan, piedodiet, smieklīgi. Par pilotprojektam atvēlētajiem 300 000 eiro moderni var aprīkot divarpus kilometrus. Kurus? Ja arī tur būs par vienu vai divām beigtām stirnām mazāk – ko tālāk? Atņemsim naudu skolotājiem, lai izglābtu vēl dažus lopiņus?

Un nelīdz jau šajā mežonīgajā jomā arī miljoni un pat miljardi. Kāpēc kungi nesalīdzināja Latvijas un Vācijas statistiku? Ar visiem grandiozajiem infrastruktūras ieguldījumiem bagātā kaimiņa automobiļu sadursmes ar zvēriem joprojām ir ap 200 000 gadā. Viņu autoparks aptuveni 50 miljoni. 100 reizes lielāks par mūsējo. Atmetam no 200 000 divas nulles. Cik sanāk? Divas reizes vairāk par mūsu drausmīgo tūkstoti… Iemeslus varam vien mēģināt minēt. Vācieši brauc vēl ātrāk nekā mēs. Viņu zvēriem mazāk nomaļu vietu, kur visas savas dzīves gaitas vadīt tālāk no automobiļiem.

Žogi (tik, cik mēs spējam uzcelt) nedos gandrīz neko. Krapša kunga kārotais radars (jeb precīzāk – infrasarkanā kamera) varbūt dotu. Vācijā šādi aprīkotos posmos sadursmes esot samazinājušās pat par 80 procentiem. Bet supermodernas ierīces ir dārgas. Un Latvijai nav pa spēkam.

Ceļa zīmes? Lētākas. Varētu vēl kādu tūkstoti mežos sarakt. Kur, ja zvēri ir nepārtrauktā kustībā? Un kurš mūsdienu braucējs tās ņem galvā? Ja nu uz kādu kilometriņu mazliet sabremzējas… Turklāt dzīvnieku brīdinājuma zīme jau nemaz neliedz vilkt gar krūmainu grāvmali ar tuvajām gaismām un 95 km/h…

Braucēju apmācība

Manuprāt, ceļš uz “zvērīgo” negadījumu skaita un seku smaguma samazinājumu ir tikai viens. Censties uzrunāt braucējus. Pirmkārt – vēl un vēlreiz skaidrot viņiem, ka drošs nav vis “atļautais” ātrums, bet ātrums, kuru tu vari ja ne dzēst, tad vismaz būtiski slāpēt, pārredzamajā attālumā parādoties šķērslim. Otrkārt – vajadzētu (līdzīgi britiem, kuri to jau sen dara) pamēģināt atrunāt ļaudis no pārliekas dzīvnieciņu mīlēšanas un saudzēšanas.

Angļi ne tikai neiesaka, bet pat aizliedz (apdrošināšanu nemaksā) krasus manevrus nelielu dzīvnieku apbraukšanai. Lai nenotiktu tā kā senajā anekdotē (iz dzīves, kaut kur Spānijā!) – šoferīts, cenzdamies nesabraukt gaili, apgāž furgonu, kurā miljons olu. Vai kā pirms vairākiem gadiem tepat Latvijā – nevar braukt virsū sunītim, labāk iestūrēt autobusu pieturas nojumē…

Viņi mēģina iepotēt beznosacījumu refleksa līmenī – sīkos apbraukt nedrīkst censties! Pat ekstrēmi bremzēt nevajadzētu. Lapsa, kaķis, zaķis nav šāda riska vērti. Pat cūka un stirna – nez vai. Šie abi nez vai spēj nodarīt braucējam lielāku skādi kā auto bojājumus. Iespējams – visai dārgus. Bet tas jau ir apdrošināšanas jautājums.

Bīstamie lielie

Auto ekipāžai bīstami ir lielie. Tie, kuru smaguma centrs augstāks par motora pārsegu. Kā tabulā redzams – šo skaistuļu mums nav maz. Apmēram viens uz katru desmito reģistrēto auto. Šos, uz ceļa izkāpušus, derētu apbraukt. Ja vien mēs to mācētu… Disciplinēta šoferīša ikdiena šādus ekstrēmus manevrus neprasa. Ātrākas braukšanas skolās neejam. Iemaņu nav. Un rīcība šajā kritiskajā sekundes daļā var iznākt aplama… Laikam tomēr krūmu tuvumā tumsā jābrauc lēnāk. Vai nav jābrauc nemaz – ja gribi no liktenīgās procenta tūkstošdaļas izvairīties.

Par apdrošināšanu. Par polisi, kura ļautu drošāk to cūciņu sist. Visas obligātās OCTA polises šeit nederēs. Un nevajag jau ar. Katrā ziņā es nesteigtos atbalstīt LAMB prezidenta Jura Zvirbuļa nupat publiski izskanējušo ierosinājumu par šādas atlīdzības iekļaušanu visos obligātajos līgumos. Nevajag šādu (dārgāku) garantiju pilsētniekam, kurš uz mežu brauc piecreiz gadā. Sēņot. Gaišā dienā. Lēnītēm. Lai tie, kuriem riska zonās nākas uzturēties regulāri, domā paši. Pērk katram gadījumam jau tagad pieejamās “zelta OCTA”. Vai papildina obligāto ar KASKO – derīgu arī mežā.

Un nobeigumā vēl par domnīcu. Man kā šīs aktuālu satiksmes problēmu apspriešanas un risināšanas formas līdzautoram (2015. g., www.la.lv/csdp-domnica-pilnveidots-stures-klubs) patiešām žēl, ka projekts aizklīdis šādas formālas spriedelēšanas takās. Nāksies laikam pamēģināt veco labo “Stūres klubu” reanimēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 127
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 212
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 136
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 64
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs
14 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks
9 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 1
57 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pieaudzis kovida inficēto skaits?
18:53
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks
18:50
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs
18:45
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 78
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 58
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 127
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 50
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 9
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“”Politiskie kari” slimnīcu pārslodzes apstākļos nav nepieciešami,” Skride uzskata, ka Pavļutam jāturpina strādāt 8
1 stunda
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 64
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēde pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem varētu turpināties arī pēc 15. novembra 63
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 25
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākā diennakts Latvijā būs silta un mitra! Laika prognoze ceturtdienai
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Spageti ar ķiršu tomātiņiem, baziliku un olīvām – kā vislabākajos restorānos
5 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 212
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 38
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 63
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 14
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 8
9 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
No spalvas pie revolvera: aizkaitināts redaktors šauj uz savu amata brāli 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 29
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 6
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 147
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 114
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 208
1 diena