Pasaulē
Vēsture

1930. gada 23. februārī. Nacisti rada varoņtēlu1


Tēlnieks gatavo Horsta Vesela bisti 1935. gadā.
Tēlnieks gatavo Horsta Vesela bisti 1935. gadā.
FOTO: SCANPIX/LETA

Pirms 90 gadiem Berlīnes slimnīcā nomira Vācu nacionālsociālistiskās strādnieku partijas jeb nacistu Berlīnes nodaļas trieciennieku komandieris, 22 gadus vecais Horsts Vesels, kuru 14. janvāra vēlā vakarā viņa dzīvoklī bija sašāvis vācu komunistu “Sarkanās gvardes” kaujinieks, kriminālnoziedznieks ar stāžu Albrehts Hēlers – bandīts ar iesauku “Ali”.

Nežēlīgas komunistu un nacistu sadursmes un kautiņi tajā laikā Vācijā bija ierasta parādība. Šajā gadījumā notikuma raksturs pat nebija tik daudz politisks, cik sadzīvisks – Veselam, kurš īrēja dzīvokli kopā ar savu mīļāko, bija konflikts ar namsaimnieci nenokārtota īres parāda dēļ.

Namsaimniece pasauca savus paziņas komunistus palīgā “nokārtot” problēmu. Sākumā bija domāts Veselu tikai piekaut, taču, tā kā viņš bija pazīstams kā visai bīstams pretinieks, palīgā pieaicināja pieredzējušo “Ali”, kurš visu “nokārtoja”, kā prata.

Meistarīgais nacistu propagandists Jozefs Gēbelss situācijā saskatīja nevainojamu iespēju pārvērst Veselu par idejas mocekli, par tēlu, ko idealizēt, likt citiem par piemēru, izmantot naida kurināšanā un savu rindu saliedēšanā – tas bija tas pats ceļš, kādu otrā Eiropas pusē piekopa totalitārais padomju režīms, konstruējot, piemēram, Pavļika Morozova stāstu.

Gēbelss, jau zinot, kā izmantos Vesela gadījumu, parūpējās, lai 1. martā brūnkreklu vadītājam Berlīnē tiktu sarīkotas plašas bērēs, kas prognozējami pārvērtās nacistu un komunistu ielu kaujās. Viņam patiešām izdevās pacelt naida vilni pret komunistiem. Vesela slepkavam Hēleram piesprieda sešu gadu cietumsodu, taču viņu nogalināja jau 1933. gada rudenī, tikko nacisti nāca pie varas.

Savukārt Horsts Vesels nacistu ideoloģijā turpināja pildīt “sakrālā tēla” funkcijas līdz pat šī režīma pastāvēšanas beigām. Viņu godināja par “brūnās revolūcijas varoni” un pat salīdzināja ar Jēzu Kristu.

Pazīstamākais šīs varoņteiksmas atribūts ir oficiālā nacistu partijas himna “Horst Wessel Lied” (“Horsta Vesela dziesma”), kas nozīmes ziņā atradās tūdaļ aiz Vācijas himnas “Deutschland, Deutschland über alles…”. “Horst Wessel Lied” vārdu autors bija pats Vesels; viņam nereti pierakstīja arī mūzikas autorību, taču tas neatbilst īstenībai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Sandra Kalniete
Pasaulē
Sandra Kalniete: Krievijā pie varas turas, kamēr vien neiznes no Kremļa ar kājām pa priekšu 14
1 diena
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Krievija uz laiku slēgs sauszemes robežas
1 diena
LE
LETA/BNS
Pasaulē
Lietuvā apstiprināts septītais Covid-19 izraisītais nāves gadījums
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas