Praktiski
Manas tiesības

4 veidi, kā rīkoties ar pensiju uzkrājumiem atbilstoši savam vecumam0


Ja tuvojas pensijas gadi, svarīgi ir laikus sakārtot dokumentus, pārbaudot, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.
Ja tuvojas pensijas gadi, svarīgi ir laikus sakārtot dokumentus, pārbaudot, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.
Foto: Khongtham/SHUTTERSTOCK

Pēdējie mēneši mums visiem ir nesuši negaidītas pārmaiņas – kādam ir samazinājušies ienākumi, kāds nav drošs par nākotni, kāds uztraucas par kritumu finanšu tirgos, kā arī ir daļa, kas zaudējuši ienākumus. Līdz ar to daudziem aktuāls kļūst arī jautājums, ko iesākt ar personiskajiem pensiju uzkrājumiem – turpināt veikt iemaksas, mainīt pensiju plānu vai izņemt uzkrājumu? Eksperti iesaka nesteigties un rīkoties atbilstoši savam vecumam, koncentrējoties uz savu personisko labklājību, kur pensiju uzkrājumiem jāatvēl svarīga vieta.

“Pavisam nesen akciju tirgi piedzīvoja ievērojamu kritumu, un tas ietekmēja arī pensiju fondus. Taču svarīgi ir pateikt, ka satricinājumi finanšu tirgos ir īslaicīgi un tie ietekmē šodienas, bet ne nākotnes ieguldījumus. Finanšu tirgi – tāpat kā ekonomika – spēj stabilizēties, atkopties un sasniegt jaunus maksimumus, tāpēc, ja vien neplānojat savu pensijas uzkrājumu saņemt rīt, satraukumam nav pamata,” saka Anželika Dobrovoļska, Luminor pensiju produktu vadītāja.

Viņa uzsver, ka, lai parūpētos par savu nākotnes pensiju, šobrīd tāpat kā līdz šim, svarīgākais ir sekot līdzi saviem uzkrājumiem un izvēlēties atbilstošu ieguldījumu plānu – jo ilgāks laiks līdz pensijai, jo drošāk var uzņemties risku. Ja līdz pensijai ir mazāk par 5 gadiem, tad labāk izvēlēties konservatīvāku stratēģiju.

Gados jauniem cilvēkiem, kas pensionēsies pēc vairāk nekā 10 gadiem, nevajag vairīties no riska, jo tirgus kritumi ir īstermiņa, bet ilgtermiņā lielāks risks spēj sniegt lielāku atdevi.
• Tiem, kam līdz pensionēšanās vecumam ir palikuši vēl 5-10 gadi, arī nav pamata uztraukumam par savu pensiju – finanšu tirgi paspēs atgūties un atsākt pelnīt. Svarīgākais ir šobrīd turpināt veikt iemaksas, jo tieši tad, kad tirgū ir bijis kritums, cenas finanšu aktīviem ir pievilcīgākas.
• Tiem, kam līdz pensijai ir mazāk nekā pieci gadi, ieteicams izvērtēt esošo pensiju plānu, lai saprastu, vai tas ir esošajai situācijai piemērots. Šajā vecuma posmā labāk izvēlēties konservatīvāku pensiju plānu, tomēr ieteicams pakonsultēties ar finanšu speciālistu, lai atrastu šai situācijai izdevīgāko risinājumu.
• Tiem, kam pensijas vecums pienācis tieši tagad, ieteicams nogaidīt – 2. aprīļa valdības lēmums paredz iespēju atlikt savu izvēli par pensiju 2. līmeņa uzkrājuma izmantošanu līdz pat 2021. gada novembrim. Tas nozīmē, ka, šī iespēja ļaus saglabāt lielāku pensijas apmēru nekā tad, ja pensiju 2. līmeņa uzkrājumu vēlēsieties izņemt tagad, pēc ievērojama tirgus krituma.

Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Vecmāte Agnese ievieš skaidrību par mājdzemdībās mirušajām sievietēm; soctīklotāji apšauba datus
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pēc sprādziena Beirūtā atklāj, ka Latvijā ir seši bīstami objekti
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Murjāņu sporta ģimnāzijā audzēkņiem apstiprināta inficēšanās ar Covid-19
28 minūtes
LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 3
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 3 stundas