Praktiski
Manas tiesības

Naudassods darba līgumā: vai likumīgi un iespējami?0

Foto: Pathdoc/SHUTTERSTOCK

“Vai darba līgumā drīkst noteikt konkrētus naudassodus darbiniekam? Tie izpaužas kā atvilkums no algas. Darba devējs apgalvo, ka savādāk nav iespējams darbiniekus disciplinēt.” Jautā Mārtiņš K.

Vai drīkst piemērot naudassodu

Dažkārt darba līgumos var ieraudzīt nepatīkamus nosacījumus, kādus nepieļauj Darba likuma normas. Viens no tādiem – naudassodi par dažādiem darbinieka pārkāpumiem, piemēram, par darba sākuma nokavēšanu (sods 10 eiro), par darba instrumenta sabojāšanu (300 eiro), par klienta pamatotu sūdzību (50 eiro).

Darba likuma 40. pants satur darba līgumā ietveramo ziņu uzskaitījumu. Protams, darba devējam un darbiniekam vienojoties, līgumā drīkst iekļaut arī citus noteikumus. Taču Darba likums neparedz nekādus konkrētus naudassodus – ne darba līgumā, ne citos darba devēja izdotos iekšējos dokumentos.

Saskaņā ar Darba likuma 6. panta noteikumiem nav spēkā darba koplīguma, darba kārtības notei­kumu, kā arī darba līguma un darba devēja rīkojuma noteikumi, kas pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli.

Tas gan nenozīmē, ka darbinieku nedrīkst sodīt, vienīgi jāpiemēro normas, kādas paredz Darba likums.

Ja darba devējs vēlas disciplinēt darbiniekus, tad par noteiktās darba kārtības vai darba līguma pārkāpšanu darbiniekam var izteikt rakstveida piezīmi vai rājienu, iepazīstinot ar pārkāpuma būtību un pieprasot darbinieka paskaidrojumu. Šādam disciplinārsodam var būt tālākas sekas, piemēram, darbinieks zaudē piemaksu par darba kvalitāti vai kādu citu darba devēja bonusu.

Ja darbinieks nav izpildījis darbu

Ja darbinieks nodarījis zaudējumus darba devējam, ir piemērojama Darba likumā noteiktā zaudējumu atlīdzināšanas kārtība.

Zaudējumi var rasties, ja darbinieks bez attaisnojoša iemesla nav pienācīgi izpildījis savu darbu, vai arī darbinieka prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ. Piemēram, darbinieks nekvalitatīvi veicis automašīnas remontu. Klients nav apmierināts un vēlas atgūt samaksāto naudu. Tie jau būs darba devēja zaudējumi, kurus likumiskā kārtībā darba devējs drīkstēs piedzīt no darbinieka vai prasīt atkārtotu kvalitatīvu darba (pakalpojuma) izpildi.

Saistītie raksti

Šādā situācijā jānoskaidro faktiskie apstākļi un jāpieprasa darbinieka paskaidrojums. Aprēķinātā ieturējuma izdarīšanai nepieciešama darbinieka rakstveida piekrišana. Darba devējam nav tiesību vienpersonīgi bez darbinieka ziņas ieturēt naudu no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas.

Ieturējumu veikšanu un to ierobežojumus no darba samaksas par darba devējam nodarītiem zaudējumiem regulē Darba likuma 79. un 80. pants. Savukārt 86.–89. pants nosaka darbinieka civiltiesisko atbildību un zaudējumu atlīdzināšanas kārtību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Rīgā kaķis pēc pastaigas mājās atgriežas asiņainām ķepām: kāds ļaundaris brutāli nogriezis nagus
3 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Kas latviešiem kāpostu tītenis, Austrumu tautām – dolma: arī divas receptes
3 dienas
VB
Valija Beluza
Praktiski
Latviešu ģimenes dzīve Bakūzes muižā: cilvēki šajā vietā mituši kopš 14.gadsimta – aizvien atrodas mīklainas, leģendām apvītas lietas un liecības
3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
Vecmāte Agnese ievieš skaidrību par mājdzemdībās mirušajām sievietēm; soctīklotāji apšauba datus
50 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Pēc sprādziena Beirūtā atklāj, ka Latvijā ir seši bīstami objekti
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Murjāņu sporta ģimnāzijā audzēkņiem apstiprināta inficēšanās ar Covid-19
16 minūtes
LE
LETA
Sports
Islāmticību pieņēmusī Koha paziņojusi par sportistes karjeras beigām 3
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtā eksplodējusi krava, kas iepriekš bija atradusies uz Krievijas pilsonim piederoša kuģa
Tiešraide 3 stundas