Foto: Mārtiņš Maltenieks

Agrie lielziedu puķzirņi. Padomi sēšanā un jaunāko šķirņu saraksts 0

“Kā sēt agros puķzirņus? Ja stādus uzreiz iznesīs laukā, vai tiem nebūs šoks?” INGA Balvos

Reklāma
Reklāma

Dēstu audzēšana

7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
TV24
Kreituse: Pozņaka kungs “nopirka” vietu EP par 400 tūkstošiem eiro. Vai tā ir adekvāta summa?
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams 23
Lasīt citas ziņas

Puķkopis Mārtiņš Maltenieks skaidro: “Lai iegūtu puķzirņu ziedus uz izlaidumu laiku, puķkopji stādus sāk audzēt februāra sākumā, vidū. Siltumnīcās dēstus izstāda aprīļa sākumā. Audzēšanai atklātā laukā sēj marta sākumā, lai dēstus varētu izstādīt maija sākumā.

Sēšanai izmanto dēstiem paredzētu kūdras substrātu. Pirms sējas sēklas 12 stundas uzbriedina, aplejot ar karstu ūdeni (60–70 °C). Sēj 1,5–2 cm dziļi 10 cm dziļos podiņos, katrā ievietojot pa divām sēklām, jo dažkārt daļa var nesadīgt. Diedzē 18–20 °C temperatūrā. Pēc sadīgšanas novieto gaišā, nedaudz vēsākā vietā, lai augi neizstīdzētu. Laista mēreni, nepārlejot. Pēc otrā lapu pāra izveidošanās stādus galotņo, lai ātrāk veidotos sānu dzinumi un iegūtu kuplākus krūmus. Svarīgi aptuveni divas nedēļas pirms izstādīšanas dēstus pieradināt āra apstākļiem. Tos norūda neapkurināmā siltumnīcā, uzsedzot augiem agrotīklu, ja naktīs gaidāms sals. Lielākā kļūda, ko pieļauj audzētāji, – stāda vārgus, no gaismas trūkuma un pārāk liela siltuma izstīdzējušus augus, bet tādi slikti zied.

CITI ŠOBRĪD LASA

Agri ziedošos puķzirņus nevajag stādīt pārāk blīvi, jo tiem jāveido krūms ar daudziem ziediem. Dēstus citu no cita izvieto 20–25 cm attālumā vienā rindā vai dubultrindā, kur pa vidu nostiprināts tīkls vai žogs, pie kā piesiet cerus no abām pusēm.

Laukā puķzirņus stāda no vējiem pasargātā vietā irdenā, trūdvielām bagātā, kaļķainā augsnē ar labu ūdens un gaisa caurlaidību.

Jaunākās šķirnes

Agrie puķzirņi zied 1–2 nedēļas agrāk nekā lielziedu angļu Spenseri (šīs grupas šķirnēm ir četri ziedi ķekarā, tie izplaukst vienlaikus). Ziedaudzētāji dažkārt par trūkumu uzskata to, ka lielziedu agrie puķzirņi veido 5–6 ziedu ķekarus (tiem uz kāta augšējais pumpurs vēl nav iekrāsojies, kamēr apakšējais jau kļuvis vecs, līdz ar to ziediem nav tirgus izskata).

Mārtiņš Maltenieks šosezon piedāvā vairākas jaunas, paša selekcionētas agro lielziedu puķzirņu šķirnes:

‘Inese’ – ķekaros 5–6 košas laškrāsas ziedi, gari kāti,

‘Inta’ – spilgti rozā, lieli ziedi garos kātos,

‘Daina’ – piesātinātas violetas krāsas piecu ziedu ķekari garos kātos,

‘Edžus’ – balti, krokoti sešu ziedu ķekari garos kātos; ražīga šķirne,

‘Marks’ – ziedi balti ar koši sarkanu punktojumu un maliņu; ļoti ražīga agra šķirne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.