Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Ārpus kontroles! Mēs nezinām, cik laika pavadām viedierīcēs0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Mobilo sakaru operatora “Tele2” sadarbībā ar pētījumu centru SKDS veiktajā aptaujā noskaidrots, ka, lai arī vairāk nekā trešdaļa iedzīvotāju konkrēti zina savus viedierīču lietošanas paradumus, kas viņiem ikdienā traucē, tikai 25% mēģina savus ieradumus mainīt.

Turklāt vairāk nekā puse (55%) Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka paši nekontrolē un precīzi nezina, cik daudz laika ikdienā tie pavada dažādās viedierīcēs.

Populārākie paņēmieni cīņai pret viedatkarību

Iedzīvotāji, kas apzinājušies viedierīču un interneta negatīvo aspektu ietekmi uz savu dzīvi, izmēģinājuši dažādus pasākumus šīs ietekmes mazināšanai. Kā liecina aptauja, starp populārākajām aktivitātēm ir atsacīšanās no viedierīču izmantošanas pie pusdienu vai vakariņu galda (37% iedzīvotāju to praktizē ikdienā), lietotņu jeb aplikāciju izdzēšana, jo tās prasījušas pārāk daudz uzmanības (29%), paziņojumu jeb notifikāciju atslēgšana (28%), e-pastu ignorēšana pēc darba laika un brīvdienās (26%).

Interesanti, ka savus sliktos interneta lietošanas paradumus vairāk apzinās un vairāk arī ar tiem cīnās gados jauni cilvēki, vecumā līdz 24 gadiem (42%).

“Jēgpilna viedierīču lietošana ir viena no “Tele2” prioritātēm, ņemot vērā, ka to loma mūsu ikdienā strauji pieaug. Ir tik daudz dažādu vērtīgu lietotņu, kas atvieglo mūsu ikdienu, vienlaicīgi ir jāapzinās, ka nav jēgpilni sēdēt bezmērķīgi savās viedierīcēs stundām ilgi. Tāpat kā ikvienam no mums ir vajadzīgs atvaļinājums, tāpat ikvienam ikdienā ir vajadzīga atelpa no viedierīcēm,” saka “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Ilustratīvs foto
Publicitātes foto

Palīgs kļūst par traucēkli

“Nevar noliegt, ka mobilās ierīces ir kļuvušas par ļoti nozīmīgu mūsu ikdienas sastāvdaļu. Taču reizēm tālruņa lietošana kļūst par traucējošu  ieradumu, nevis saziņas līdzekli. Cilvēkos rodas trauksme palaist garām ko būtisku – e-pastu, zvanu, vai ziņu, tad pārbaudām telefonu pat tad, kad tas klusē, lai pārliecinātos, vai esam sasniedzami,” saka klīniskā psiholoģe, krīžu un konsultāciju centra Skalbes direktore Zane Avotiņa.

“Lai arī saziņa un dažādu darbu veikšana viedierīcē kļuvusi vienkārša, tas nedrīkst aizstāt komunikāciju ar cilvēkiem mums apkārt. Svarīgi apzināties, kādi ir mūsu paradumi un ko tie mums nodara, kādas savas vajadzības apmierinām, kad kārtējo reizi aiztiekam klusējošo telefonu un kliedējam garlaicību, nemeklējot alternatīvas,”bilst speciāliste.

Viņs skaidro, ka apzinātība, lietojot savas viedierīces  var mazināt ikdienas stresu, palīdzēt būt kontaktā pašam ar savām emocijām, atpazīt un regulēt tās, kā arī ļauj fokusēties uz mums tik svarīgajām lietām un cilvēkiem apkārt. Ieplānojiet laiku bez ierīcēm, pavadiet laiku ar nozīmīgiem cilvēkiem, izstrādājiet savus ikdienas rituālus bez ierīcēm.  Lai arī ikdiena nav iedomājama bez mobilā telefona, tā veselīga lietošana ir jāapgūst, lai mēs izmantotu ierīci, nevis ierīce izmantotu mūs.

Saistītie raksti

Uzziņa:
Lai mainītu mobilo tehnoloģiju lietošanas kultūru Latvijā, “Tele2” ar Veselības ministrijas un vadošo neiroloģijas un psiholoģijas speciālistu atbalstu šogad uzsāka izglītojošu iniciatīvu, kas vērsta uz jēgpilnu interneta izmantošanu un atteikšanos no moderno tehnoloģiju pārmērīgas lietošanas. Aktualizējot šo iniciatīvu, “Tele2” kā pirmais mobilo sakaru operators Eiropā savās pakalpojumu reklāmām uzsāka pievienot brīdinājumu, aicinot klientus internetu lietot atbildīgi.

Aptauja tika veikta sadarbībā ar pētījuma centru SKDS. Laika posmā no šī gada 6. līdz 11. septembrim tika aptaujāti 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18–75 gadiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lēnākā ekonomikas izaugsme Baltijā
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Rīgas siltums” plāno no aprīļa par 7,4% samazināt siltumenerģijas tarifus
20 stundas

Lasītākie raksti

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Līdz šim Latvijā aizdomas par “Covid-19” pārbaudītas 87 cilvēkiem; nevienā gadījumā bažas nav apstiprinājušās
22 minūtes
LE
LETA
Latvijā
2020.gads Latvijā varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Babītē līdz 90% palielināta nekustamā īpašuma nodokļa atlaide daudzbērnu ģimenēm
44 minūtes