Pasaulē
Eiropa

Jo ilgāk valdība domās, jo grūtāk būs pārliecināt, ka Īrija ir covid droša0


Īrijas veselības ministrs Saimons Harriss (no kreisās), Nacionālās transporta aģentūras valdes priekšsēdētāja Anne Greima, premjers Leo Varadkars un transporta ministrs Šeins Ross Dublinas centrā aicina pasažierus lietot maskas sabiedriskajā transportā.
Īrijas veselības ministrs Saimons Harriss (no kreisās), Nacionālās transporta aģentūras valdes priekšsēdētāja Anne Greima, premjers Leo Varadkars un transporta ministrs Šeins Ross Dublinas centrā aicina pasažierus lietot maskas sabiedriskajā transportā.
Foto: Niall Carson/PA/SCANPIX/LETA

Ingūna Mieze, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Eiropas Komisija (EK) pagājušajā nedēļā aicināja visas Šengenas zonas un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis no 15. jūnija atvērt robežas un pakāpeniski atcelt tūrisma ierobežojumus, norādot, ka iekšējo robežu slēgšanai šobrīd nav lielas nozīmes Covid-19 izplatības ierobežošanā.

EK iekšlietu komisāre Ilva Johansone norādīja, ka ieteicams ieviest vienotu pieeju visā ES teritorijā. Taču gluži tāpat kā pandēmijas sākumā, kad katra no dalībvalstīm atsevišķi lēma par ierobežojumu ieviešanu, arī tagad valstīm nav vienotības attieksmē pret robežu atvēršanu ES ceļotājiem.

 

Īrija neklausa Eiropas Komisijai

Īrija, tāpat kā vairākas citas bloka valstis, pagaidām neplāno atcelt pilnīgi visus ierobežojumus Eiropas ceļotājiem.

Lai arī valsts lidostas un ostas ne dienu kopš Covid-19 izplatības sākuma nav bijušas slēgtas, caur tām pandēmijas laikā ceļoja galvenokārt kravas, bet lidojumi tika nodrošināti vien repatriācijas reisiem vai uz nedaudziem galamērķiem, pārsvarā uz Apvienoto Karalisti.

Kopš jūnija sākuma lidojumu skaits pamazām pieaug, darbību Īrijas lidostās atsāk arvien vairāk lidsabiedrību, tostarp lidojumus starp Rīgu un Dublinu kopš 10. jūnija ir atsākusi arī aviokompānija “Air Baltic”. No 1. jūlija šajā maršrutā lidos arī kompānijas “Ryanair” lidmašīnas.

Tomēr joprojām pastāv ierobežojumi, kas var būtiski ietekmēt cilvēku vēlmi doties ceļojumā uz Īriju. Kopš 22. maija ikvienam ieceļotājam no ārvalstīm, kurš Īrijā ierodas, izmantojot gaisa vai sauszemes transportu, ir obligāti jāievēro 14 dienu pašizolācija, un tas attiecas arī uz pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem.

Attiecībā uz šo prasību pastāv daži izņēmumi: tā nav jāievēro tiem, kas ieceļo no Ziemeļīrijas vai Īrijas lidostas izmanto tranzītā, kā arī uz kravu piegādes ķēžu dalībniekiem, piemēram, pilotiem, jūrniekiem, pārvadātājiem.

 

Jānorāda pašizolācijas vieta

Ierodoties valstī, ikvienam ir jāiesniedz informācija par to, kur tiek plānots pašizolēties.

Pasažieriem no 16 gadu vecuma ir juridisks pienākums aizpildīt “Covid-19 pasažieru lokatora veidlapu”, uzrādot savus personas datus, ieceļošanas mērķi, tālruņa numurus un adresi.

Šī informācija tiek nodota policijai, kas var pārbaudīt, vai ieceļojusī persona šīs 14 pašizolācijas dienas patiešām atrodas norādītajā adresē.

Par nepatiesas informācijas sniegšanu var tikt piemēroti bargi sodi – ir iespējams nokļūt cietumā uz sešiem mēnešiem vai arī var nākties samaksāt soda naudu 2500 eiro.

Pašizolēšanās prasība īsti nav savienojama ne ar tūrismu, ne ar daudznacionālo Īrijas iedzīvotāju vēlmi atvaļinājumu pavadīt viņu dzimtajās valstīs.

Neraugoties uz to, ka Zaļajā salā saslimšanas gadījumu skaits ir pietiekami zems un tāpēc Latvijā ieceļotājiem no Īrijas nav vairs nepieciešams divas nedēļas ievērot pašizolāciju, liela daļa šeit dzīvojošo latviešu šobrīd izvēlas nepirkt biļetes lidojumam uz dzimteni.

Jo, atgriežoties Īrijā pēc atvaļinājuma, joprojām varētu būt spēkā prasība ievērot pašizolāciju, tātad 14 dienas būs jāatrodas savā dzīvesvietā un nedrīkstēs doties arī uz darbu.

Regulējums pagaidām ir spēkā līdz 18. jūnijam un pēc šī datuma valdība to var pārskatīt, taču līdz raksta tapšanas brīdim (17. jūnijam) pastāvēja pavisam vāja cerība, ka pašizolācijas prasība varētu tikt atcelta.

 

Baidās no otrā viļņa

Pēc EK aicinājuma dalībvalstīm atcelt ceļošanas ierobežojumus Īrijas premjers Leo Varadkars paziņoja, ka joprojām pastāv reāls risks, ka vīruss varētu tikt ievests Īrijā, un pilnīga gaisa satiksmes atvēršana 15. jūnijā būtu pāragra.

Viņš sacīja, ka sabiedrības veselības speciālistu ieteikumi paliek nemainīgi: “Nebrauciet prom no salas tūrisma nolūkos; nebrauciet uz salu tūrisma nolūkos; ikvienam, kurš šeit ieradīsies (pat būtiska iemesla dēļ), būs jāaizpilda speciālā veidlapa un būs stingri ieteikts vismaz 14 dienas ievērot pašizolāciju.”

Vislielākās bažas raisa biežā ceļošana starp Īriju un Lielbritāniju. Saslimšanai ar koronavīrusu kaimiņvalstī ir ļoti augsts līmenis, tāpēc pastāv reāla iespēja, ka cilvēki no Lielbritānijas to atkārtoti ieved Īrijā.

Lidsabiedrība “Ryanair” jau agrāk vērsās pie Īrijas un Lielbritānijas valdībām ar lūgumu atcelt 14 dienu pašizolāciju, nodēvējot to par neīstenojamu un neefektīvu. Kompānijas direktors Maikls O’Līrijs paziņoja, ka prasība ievērot karantīnu ieceļotājiem no ārvalstīm tikai pēc tam, kad viņi ir izmantojuši dažādus transporta operatorus, lai no lidostas nokļūtu galamērķī, nav pamatota ne zinātnē, ne medicīnā.

Laikraksta “The Irish Times” rīcībā nesen nonācis konfidenciāls dokuments, kurā apkopoti parlamenta Covid-19 komisijā saņemtie iesniegumi, tostarp attiecībā arī uz pašizolēšanos.

Tajos uzsvērti trūkumi pašreizējā sistēmā, kas pieprasa ieceļotāju pašizolēšanos tikai pēc tam, kad viņi no lidostas ir nokļuvuši galamērķī.

Vēl tajā aprakstīts prāmju operatora “Irish Ferries” secinātais, ka pašreizējā sistēma ļauj vienkārši apiet pašizolācijas noteikumu, ja pasažieris ieceļo vispirms Ziemeļīrijā.

Saistītie raksti

Maikls O’Līrijs ir piedāvājis pašizolēšanos aizstāt ar sejas masku lietošanu un skrupulozu un biežu roku mazgāšanu, Dublinas lidostas pārvalde – ar mērķtiecīgu izsekošanas un uzskaites sistēmu.

Jo ilgāk valdība domās, jo vājākas kļūs iespējas pārliecināt starptautiskos ceļotājus, ka Īrija ir droša un viesmīlīga valsts.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Pasaulē
Atis Klimovičs: Svešinieku “intereses” Afganistānā 4
2 dienas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Kremlis novāc kritiķus Austrijā 3
2 dienas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Krievija ir lietpratēja dezinformācijas un ļaundabīga iespaida ziņā.” Saruna ar ASV vēstnieku Latvijā par Krieviju, NATO, Covid-19 un protestiem 1
Intervija 2 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 7 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
10 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
7 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
12 stundas