Lai arī nektarīni un persiki nav Latvijai raksturīgie augļi, atsevišķi tirgotāji ārpusē pie “Rimi” veikala Zolitūdē tiem pamanās  piemērot samazināto 5% PVN likmi.
Lai arī nektarīni un persiki nav Latvijai raksturīgie augļi, atsevišķi tirgotāji ārpusē pie “Rimi” veikala Zolitūdē tiem pamanās piemērot samazināto 5% PVN likmi.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Samazināto PVN 5% likmi piemēro arī Latvijai neraksturīgiem augļiem, konstatē “Latvijas Avīze”. Atbildīgie dienesti par līdzīgiem gadījumiem aicina ziņot.

 

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 56
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 12
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 11
1 diena
Lasīt citas ziņas

Veicot augļu un dārzeņu pirkumu ielu tirdzniecībā Rīgā, Zolitūdē, kāds pircējs bija pārsteigts, ka samazinātā PVN likme 5% piemērota arī nektarīniem, kas, kā zināms, nav Latvijai raksturīgs auglis. Par to liecina pirkuma čeks, ko viņš nodeva redakcijai un kurā ir tikai viena pozīcija – dārzeņi ar tiem piemēroto 5% PVN.

“Sakārtojiet tirgu tā, lai importa prece tiek tirgota kā imports, nevis vietējā prece ar samazināto PVN,” atbildīgos dienestus aicina pircējs, kura vārds redakcijai ir zināms.
CITI ŠOBRĪD LASA

Veicot atkārtotu kontrolpirkumu, konstatējām, ka šāda prakse turpinās un 5% likme tiek piemērota gan vietējiem gurķiem, gan svešzemju nektarīniem. Citam komersantam piederošajā tirdzniecības vietā 5% PVN likme piemērota gan vietējiem redīsiem, gan poļu avenēm, nektarīniem, vīnogām un citiem importa augļiem un dārzeņiem. Turklāt šāda aina vērojama ne tikai Zolitūdē, bet arī izbraukuma tirdzniecībā Imantā.

 

Pārkāpumu nenoliedz

Foto: Timurs Subhankulovs

SIA “Dārzeņi.lv”, kas piekopj šo praksi, nodarbojas ar augļu un dārzeņu tirdzniecību un reģistrēta 2015. gadā. Uzņēmuma amatpersona Vadims Calko nenoliedz, ka piemēro samazināto PVN gan vietējās izcelsmes augļiem un dārzeņiem, gan arī “mazliet” importa precei.

Sarunā ar “Latvijas Avīzi” viņš gan jautāja, kurā vietā tas notiek, un, saņēmis atbildi, solīja to novērst, jo “tas nav pareizi”.

Pagājušo gadu šis uzņēmums pabeidza ar 926,6 tūkstošu eiro apgrozījumu, kas ir par 41% vairāk nekā gadu iepriekš, bet salīdzinājumā ar 2018. gadu apgrozījums audzis vairāk nekā četras reizes.

Turklāt arī rentabilitāte tam bijusi iespaidīga – 2019. gadā 43%, bet 2020. gadā – 17%. Kopš dibināšanas piecu gadu laikā uzņēmuma apgrozījums audzis 52 reizes. Tiesa, šī gada 30. augustā uzņēmumam izveidojies 5790 eiro nodokļu parāds, liecina “firmas.lv” informācija.

Otrs uzņēmums, ko “Latvijas Avīze” pieķēra 5% PVN likmes piemērošanā importa precei, ir ZS “DK Zaļlauki”, kas reģistrēta Iecavā. Ielu tirdzniecībā šis uzņēmums izsniedz čeku, kurā visām precēm – gan vietējām, gan importa – piemērota zemākā PVN likme.

Mums neizdevās noskaidrot uzņēmuma viedokli par notikušo, jo kontaktinformācijā nav norādīts telefona numurs. Taču, spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, šī gada pavasarī uzņēmums sezonas darbam meklēja pārdevējas ogu, augļu un dārzeņu mazumtirdzniecībai Saulkrastos, solot darbu draudzīgā kolektīvā vienā no vadošajiem uzņēmumiem savā nozarē Latvijā ar atalgojumu 35 eiro dienā pēc nodokļu nomaksas.

Lieki teikt, ka uzņēmums gada pārskatus pēdējo gadu laikā nav iesniedzis. “DK Zaļlauku” saistītais objekts ir noliktava Lubānas ielā, kur atrodas vairākas augļu un dārzeņu vairumtirdzniecības bāzes. Pērn oktobrī sākta šīs zemnieku saimniecības reorganizācija, to pārveidojot par SIA.

Jāpiebilst, ka faktu, kad Latvijai neraksturīgiem augļiem un dārzeņiem tiek piemērots samazinātais PVN, iespējams konstatēt tikai gadījumā, kad tiek izsniegts pirkuma čeks, un šādu vietu nav daudz – lielākoties augļu un dārzeņu tirgotāji uz ielām vai pie lielākajiem tirdzniecības centriem preci pārdod bez kases aparātiem un čekus neizsniedz.

Tas faktiski ļauj manipulēt ar PVN piemērošanu, kas nozīmē – valsts budžetam iet secen prāvi līdzekļi.

Arī preces izcelsmes valsts ne visur ir norādīta.

 

Aicina ziņot

Čeki, kuros var redzēt, ka pilnīgi visam pirkumam piemērota 5 % PVN likme.
Foto no privātā arhīva

Komentējot notikušo, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvis Andrejs Vaivars sacīja, ka samazināto PVN likmi drīkst piemērot tikai Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem, nevis importam.

Viņš patērētājus aicina ziņot par šādiem gadījumiem, lai VID darbinieki varētu veikt pārbaudes un pieņemt lēmumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. To var darīt, rakstot e-pastu, zvanot pa VID mājaslapā norādītajiem telefoniem vai Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS).

Sašutis par notiekošo ir asociācijas “Latvijas dārznieks” vadītājs Jānis Bērziņš. “Tā ir totāla šmaukšanās.

Ja no pāris tūkstošiem dienā nodokļos neiekasē ne santīma, varam izrēķināt, kas iet secen valsts budžetam.

Nektarīni ir labā cenā, tie nav sīpoli, kam zema cena. Tādā veidā šie tirgotāji apšmauc valsti, kam secen iet 16% PVN,” komentē Bērziņš.

Arī Latvijas Augļu un ogu asociācijas vadītāja Māra Rudzāte ir sašutusi par šādu atsevišķu tirgotāju rīcību, sakot, kā tā ir nelikumīga un sodāma darbība. Viņa aicina VID veikt pastiprinātas kontroles un novērst šādus gadījumus.

“Mūsu biedri netirgo produkciju uz ielām. Asociācijas biedri sadarbojas tikai ar lielajiem mazumtirgotājiem,” skaidro Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijas vadītājs Uldis Jaunzems pēc tam, kad izstāstu par situāciju ielu tirdzniecībā. Abi iepriekšminētie uzņēmumi nav asociācijas biedri.

Jaunzems atgādina – samazinātās PVN likmes ieviešana vietējās izcelsmes augļiem un dārzeņiem ļāva sakārtot tirgu un izskaust ēnu ekonomiku.

“Redzam, ka tas strādā. Ēnu ekonomikas īpatsvars nozarē ir sarucis, lielākā daļa pelēko uzņēmumu no tirgus pazuduši, savukārt tirgotāji ir kļuvuši konkurētspējīgāki, salīdzinot ar citu valstu uzņēmējiem,” uzsver Jaunzems, aicinot PVN samazināt visai svaigajai pārtikai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Esam jau vairākkārt ziņojuši par samazinātās PVN likmes 5% piemērošanu Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem no 2018. gada. Šāda rīcība gan izraisīja plašas diskusijas gan pašā nozarē, gan ekonomistu aprindās.

Proti, ekonomisti apgalvo, ka samazinātās PVN likmes ieviešana nav atstājusi gaidīto ietekmi uz cenām – tās sarukušas par mazāku apjomu nekā zemāka PVN pilnā ietekme, turklāt ieņēmumus zaudējis arī valsts budžets. Zemnieki gan apelē pie apgrozījuma un algu pieauguma nozarē, ēnu ekonomikas samazināšanās un aicina PVN samazināt visai pārtikai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 56
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 12
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 24
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties šodien nepārvērtēt savas spējas un spēkus! Horoskopi 17.septembrim 2
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 30
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīķe-Freiberga: Mums plosās pandēmija, slimība skar visus, tomēr daži bezatbildīgi nebaidās spēlēt krievu ruleti 2
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajās dienās gaidāms lielākoties saulains un vējains laiks
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Negribējām paziņot tik ātri.” Pludmales volejbolisti Pļaviņš un Točs skaidro, kāpēc šķiras saskanīgais duets 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 kumulatīvais rādītājs turpina kāpt: atklāti 533 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi
11:37
LE
LETA
Ziņas
Vīķe-Freiberga: Mums plosās pandēmija, slimība skar visus, tomēr daži bezatbildīgi nebaidās spēlēt krievu ruleti 2
10:58
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies vēl 1197 cilvēki; seši miruši 6
10:25
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu 3
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Veselības ministrija kopā ar valdību mūs neatlaidīgi sagatavo psihoemocionālajam stresam 31
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Vai darba tirgū trūks juristu? Kvalifikācija piešķirta tikai trešdaļai 4
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 25
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Pirms Rīgas 40. vidusskolas apgleznošanas neviens neuzklausīja, ko saka iedzīvotāji 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 24
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Vai kāds zina, kur Rīgā atrodas Latviešu iela?” Kuriozs ielu pārsaukšanā Rīgā pirms 100 gadiem 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāvērtē ieguvumi pret riskiem.” Čakša par trešo poti pret Covid-19 14
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaisa temperatūra piektdien nepārsniegs 15 grādus
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Itālija Covid-19 sertifikātus nosaka par obligātiem visiem darbiniekiem 42
12 stundas
LE
LETA
Kokteilis
Latvijas influenceri un blogeri lūguši viņus saukt citādāk. Kā viņus turpmāk dēvēs? 32
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 12
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
23 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kur un kā utilizēt nederīgās elektroiekārtas, lai nekaitētu apkārtējai videi?
23 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vera, Vaira un Vairis
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 12
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi 24
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 47
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 156
1 diena