Pasaulē
Eiropa

Austrijas jaunās valdības veidošana uzticēta Kurcam0


Sebastians Kurcs.
Sebastians Kurcs.
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Austrijas prezidents Aleksandrs van der Belens pirmdien uzticējis jaunās valdības veidošanu konservatīvo līderim Sebastjanam Kurcam, norādot, ka nepieciešams izveidot stabilu kabinetu, kas par savu prioritāti izvirzītu vides jautājumu risināšanu.

“Draudošās klimata katastrofas novēršanai jābūt dienaskārtības galvgalī,” uzsvēris van der Belens, kurš savulaik bijis austriešu “zaļo” līderis.

Lai gan 33 gadus vecā Kurca vadītā Tautas partija (OeVP) 29.septembrī notikušajās vēlēšanās izcīnīja pārliecinošu uzvaru, konservatīvajiem vairākuma nodrošināšanai parlamentā nepieciešams vismaz viens koalīcijas partneris.

Teorētiski Kurcs var izveidot vairākuma valdību gan kopā ar “zaļajiem”, kas ievērojami nostiprinājuši savas pozīcijas, gan ar sociāldemokrātiem (SPOe) vai ar galēji labējo Brīvības partiju (FPOe), kas abas zaudējušas vēlētāju atbalstu.

Tomēr pretēji prezidenta izteikumiem Kurcs nebūt nesteidzās klimata pārmaiņu ierobežošanu pasludināt par savas jaunās valdības prioritāti.

“Manuprāt, lielākā tūlītējā problēma ir ekonomikas lejupslīdes riska novēršana,” sarunā ar žurnālistiem pēc audiences pie prezidenta uzsvēra Kurcs.

Viņš piebilda, ka svarīgi ir arī apņēmīgi turpināt cīņu ar nelegālo imigrāciju.

Kurcs gan atzina, ka klimata pārmaiņas arī ir svarīga problēma, taču norādīja, ka tās risinājumi nedrīkst kaitēt ekonomikai.

Tautas partijas līderis paziņoja, ka jau šonedēļ uzsāks sarunas ar visām parlamentā pārstāvētajām partijām.

Sociāldemokrāti, kas cietuši smagāko sakāvi kopš Otrā pasaules kara beigām, pagaidām nav skaidri pauduši gatavību iesaistīties jaunajā valdībā.

Tikmēr iepriekšējie OeVP koalīcijas partneri – FPOe – pauduši nodomu palikt opozīcijā.

Tāpēc par ticamākajiem konservatīvo koalīcijas partneriem gan politikas eksperti, gan mediji uzskata “zaļos”.

Taču “zaļo” līderi pieprasa, lai vides jautājumi, kā arī nabadzības apkarošana tiktu pasludināta par nākamās valdības prioritāti.

“OeVP zina mūsu partijas programmu, un mēs ziņām viņu programmu. Lai varētu notikt jēgpilnas sarunas, viņiem no visai tāla labējā flanga ir jātuvinās centram,” sarunā ar aģentūru APA norādījis “zaļais” Insbrukas mērs Georgs Villijs.

Saistītie raksti

Tikmēr Kurcs nav izslēdzis arī mazākuma valdības izveides iespēju gadījumā, ja koalīcijas sarunas izgāzīsies.

Tiek prognozēts, ka sarunas par jaunās valdības izveidi ilgs vismaz vairākus mēnešus, un līdz tam valsti turpinās vadīt bezpartejiskās kancleres Brigites Bīrleinas vadītais pagaidu kabinets.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.