Latvijā
Izglītība

Bulduru Dārzkopības vidusskolas finansiālo stāvokli IZM vērtē kā kritisku1

FBulduru dārzkopības vidusskola. Foto: Timurs Subhankulovs

Bulduru Dārzkopības vidusskola nav spējīga segt visus izdevumus un tās finanšu situācija vērtējama kā kritiska, norādīts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par vidusskolas finansiālo stāvokli un turpmāko juridisko statusu. Ziņojums nodots izskatīšanai Finanšu un Tieslietu ministrijās.

IZM norāda, ka VSIA “Bulduru Dārzkopības vidusskola” neesot noteikta komercdarbības attīstības plāna. Vidusskola paļaujas uz valsts budžeta dotācijām, kas veido 70% no skolai pieejamajiem resursiem izdevumu segšanai. Atlikušo daļu veido pašu ieņēmumi, no kuriem tikai 8% rodas komercdarbības rezultātā.

Pēdējo gadu laikā krietni pieauguši arī zaudējumi, kas radušies saimnieciskās un komercdarbības rezultātā. Finanšu rādītāji norāda, ka vidusskola nevar nosegt uzņemtās saistības ne ar “Latvijas Gāzi” un “Latvenergo”, ne valsti.

Atskatoties uz 2013.gada pārskatu, vidusskolas neto ieņēmumi veidoja 1 425 986 eiro, savukārt kopējās izmaksas šo summu pārsniedza par 61 697 eiro, kas ir desmit reizes vairāk nekā 2012.gadā, norādot uz iestādes nespēju segt visus nepieciešamos saimnieciskos izdevumus. Turklāt šā gada 15.maijā vidusskolas kopējās īstermiņa maksājumu saistības bija 496 139 eiro.

Izglītojamo skaita samazināšanās dēļ saruka arī valsts budžeta dotācija. Lai arī skola spēj nodrošināt mācības 1000 audzēkņiem, šī gada sākumā vidusskolā bija tikai 366 izglītojamie, tajā skaitā arī ESF finansēto grupu un maksas grupu izglītojamie.

Saruka arī ieņēmumi no nomas un komunālajiem pakalpojumiem – divu gadu laikā šī summa samazinājusies par 25% jeb 100 328 eiro.

Vidusskolai pēdējo gadu laikā piešķirti ievērojami aizdevumi. Valsts kase divu aizdevumu veidā kopumā vidusskolai izsniedza vairāk nekā pusmiljonu eiro, nosakot, ka aizdevumi četros vienādos maksājumos jāatmaksā līdz 2013.gada 20.decembrim. Tomēr veikti grozījumi līgumos, paredzot pagarināt abu aizdevumu pamatsummas un aprēķinātā līgumsoda nomaksas termiņus.

Tāpat mācību iestādē veiktā ekonomiskās situācijas analīze norādīja, ka neviens no esošajiem mācību virzieniem nav rentabls un esošā skolēnu skaita saglabāšanās neveicinās finansiālo kāpumu.

Kopumā secināts, ka ir vairāki faktori, kas pasliktina vidusskolas pašreizējo situāciju. Par ERAF līdzekļiem celtās mācību siltumnīcas izmaksas esošajā situācijā nevar nosegt, jo šāda mērķa sasniegšanai komercdarbības realizācijas apjoms jāpalielina aptuveni 4,5 reizes. Dienesta viesnīcā ir nesamērīgi augsts elektrības patēriņš, ko rada lieli siltumapgādes zudumi. Turklāt tajā ir neefektīva telpu izmantošana. Vēlreiz uzsvērta mācību virzienu nerentabilitāte un mazais audzēkņu skaits, kura dēļ krīt valsts budžeta dotācija un palielinās grūtības segt visas izmaksas. Lai vidusskola sasniegtu vismaz bezzaudējumu punktu, budžeta finansēto audzēkņu skaitam jāpalielinās par 152 izglītojamajiem, kas ir 52% no esošā skaita, turklāt vēl par 35% jāsamazina vidusskolas tēriņi.

Finanšu deficīts paredzēts arī turpmāk, turklāt tam būs tendence augt – par to liecina vidusskolas finansiālā nestabilitāte, nespējot pastāvīgi iztikt ar saviem resursiem.

Saistītie raksti

Tāpēc, lai nodrošinātu izglītības iestādes turpmāko pastāvēšanu, IZM piedāvā izskatīt divus iespējamos rīcības variantus, viens no kuriem varētu būt vidusskolas nodošana Jūrmalas pilsētas pašvaldības īpašumā, vidusskolu pārveidojot par pašvaldības SIA. Otrs variants varētu būt vidusskolas juridiskā statusa maiņa un pārveidošanu par tiešās valsts pārvaldes iestādi. Tomēr IZM norāda, ka vidusskolas atdošana Jūrmalai ir labākais un reālākais variants esošajā situācijā.

Kā ziņots, Jūrmalas pilsētas pašvaldība vērsusies IZM ar lūgumu atdot tai Bulduru Dārzkopības vidusskolu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Latvijā
“Bija vienalga, ar ko strādāt kopā.” Talsos varu pārņēmusi Nacionālā apvienība
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala vēl nepieņem lēmumu ieviest iebraukšanas maksu pilsētā uz visu gadu
8 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Balvēnieši lepojas ar partizāniem. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 14. jūlijā
9 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
4 stundas