Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Cēsu novadā vīrietis caur logu šauj istabā, lai aizbiedētu nelūgtus viesus. Policija nodarījumā saskata slepkavības mēģinājumu 100

Pašaizsardzība? Vai, cīnoties pret uzbrucēju, drīkst to nogalināt? Vai aizstāvoties drīkst uz cilvēku šaut? Šādi jautājumi radušies “Mellupu” mājās Cēsu novadā dzīvojošai ģimenei. Saimniekam tagad draud pat mūža ieslodzījums par slepkavības mēģinājumu. Ģimene uzskata, ka aizstāvējuši savu mājokli. Kāpēc prokuratūra domā citādi?

Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus 6
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!” 11
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība” 114
Lasīt citas ziņas

LTV raidījumā “4.studija” stāsta, ka “Mellupi” Cēsu novadā bija absolūti normāla saimniecība. Tagad ik dienu šeit valda stress. Kopš pagājušajā gadā nepilngadīgā meita šurp atveda iedzērušus draugus, “Mellupu” saimnieks Ziedonis tiek turēts aizdomās par slepkavības mēģinājumu.

Nelūgtie viesi sētā ieradušies pērnā gada 13. jūlijā. Meita kopā ar vēl četriem, gados jauniem cilvēkiem ieradusies sētā, un tajā brīdī vēl nekas neesot liecinājis, ka šī viesošanās tēvam beigsies tiesā, kur izskatīs sevišķi smagu noziegumu krimināllikuma ietvaros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mājas saimniece Ligita atminas, ka kopīgi lietojuši alkoholu, kad sākušās domstarpības. Vīrs reibumā uzgrūdies vienai no viešņām. Situācija kļuvusi nekontrolējama. Sācies kautiņš. Viens no negantākajiem uzbrucējiem bijis nepilngadīgās meitas draugs.

“Mellupu” saimniece Ligita raidījumam norāda, ka meitas dzīvesbiedrs kopā ar pudeles brāli uzlikuši viņas vīram Ziedonim caurduri uz galvas un sākuši pa to sist.

Cietušais vīrietis skaidro: ”Mani dauza ar dzelzs brīnumu kaut kādu pa galvu. Es ar asiņojošu galvu skrēju pa āru, sievu sit. Barā. Grupā visi. Viena banda. Kā man citādi? Es viņiem palūdzu lasīties no šejienes prom, cik ātri atbrauca, tad sākās kašķis. Tad sāka klapēt.“

“Man bija viss sāns sadauzīts. Ja man būtu nieres vai kas atspārdītas. Tā galapunkta jau nebūtu, ja vīrs nebūtu kaut kā rīkojies. Es jau ar visām nierēm būtu atdauzīta!” tā Ligita.

Ziedonim nekas cits neatlicis kā atcerēties par piemājas šķūnītī glabāto ieroci. Televīzijai viņš apgalvoja, ka ieroci kaut kad atradis, taču policijā noskaidrojies, ka šaujamais iegādāts 2015. gadā un Ziedonim nav bijusi nekāda atļauja, lai drīkstētu to glabāt mājās. Vīrietis stāsta tās nakts tālākos notikumus: ”Es skrēju ārā pēc ieroča, jo es zināju, ka man ir ierocis, un man nekas cits prātā neienāca, kā uz malkas šķūni aizskriet, paņemt pabiedēt, lai pārtrauc to vardarbību, dauzīt sievu nost.“

Ziedoņa sieva papildina: “Vīrs bija domājis, ka viņam (red. – meitas dzīvesbiedram) mašīnā tas ierocis ir līdz. Ja jau varēja atvest ar autobusu un palielīties, ka viņam tāds ir. Un vīrs uzreiz bija skrējis pēc tā savējā. Bija šāvis uz verandas pusi un tad jau bija trāpīts. Ar skroti pa vaigu. Mēs sēdējām tajā meitas istabā. Tad viņš pa logu bija šāvis, lai visi bēg ārā uz mašīnu. Jā, no ārpuses. Viņš bija šāvis te pa logiem iekšā.”

Šajā mirklī arī iestājās kriminālprocess par smagu noziegumu. Ziedonis ar bisi sašāvis vienu no personām, kā arī pēc tam šāvis caur logu istabā, kurā atradušies cilvēki. Turklāt, viņam nav bijis atļaujas šo ieroci vispār turēt mājās.

“Vai nu viņš izšāvās, es nemāku pateikt. Es biju tādā stāvoklī, pārsistu galvu.. es tikai domāju, kā izglābt sievu. Lai nebūtu par tālu,” uzsver slepkavības mēģinājumā vainotā persona.

“Tās skrotis bija trāpījušas arī tur, mūrītī. Tad iznāk, ja rēķini, kā visas tās skrotis bija kritušas, tas mūrītis jau iznāk virs manas galvas. Tās skrošu pēdas ir tajā mūrītī iekšā. Tā jau vairāk nevienam nebija trāpīts,” vīru aiztāv Ligita.

Policija pēc notikušā saimnieku aizveda uz iecirkni, taču uzbrucējus neesot aizturējuši. Ligita stāsta, ka steigusies pie kaimiņiem, lai atkārtoti izsauktu policiju, atgriežoties secinājusi, ka meita kopā ar viesiem sagādājuši vēl vienu pārsteigumu – izdemolējuši māju. Izsituši visus logus, piemājas dīķī mircis cementa maiss un televizors. Izdemolējuši visu, ko redzējuši, asarām acīs atceras Ligita. Tagad, vairāk nekā gadu pēc notikušā, policija savu izmeklēšanu ir pabeigusi. Lieta nonākusi prokuratūrā. “Mellupos” valda stress. Ligita baidās, ka vīram draud cietumsods.

”Mēs te dzīvojam visu laiku uz adatām, kas te būs un kas te nebūs. Es nevarēju pat kazām sienu nopļaut. Es diendienā, man bija viss izraudāts, es nezinu, kur man tik daudz asaru vispār bija. Katru rītu modos ar domu, kāpēc es vispār šorīt pamodos. Tā bija viena elle, tā arī vēl tagad nav beigusies, kamēr tā tiesa ies.”

Tiesa būs, norāda prokuratūrā. Izmeklēšanas laikā esot savākts pietiekami daudz pierādījumu, kas norādot uz personas vainu noziedzīgajā nodarījumā.

LR Prokuratūras Administratīvā direktora dienesta Komunikācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina raidījumam skaidro: ”Jāsaka, ka lietā netika konstatēti krimināllietā izslēdzoši apstākļi, tas nozīmē, ka nav konstatēta aizstāvēšanās, šķietamā aizstāvēšanās, un prokurore ir guvusi pārliecību, ka apsūdzētā persona ir izdarījusi slepkavības mēģinājumu vairākām personām dzīvībai bīstamā veidā. Tostarp viņam arī ir apsūdzība pēc Krimināllikuma 116.panta, tātad – tā ir slepkavība.“

Ziedonis Dūdelnieks gan nevienu nav nogalinājis, bet apsūdzība tik tiešām nopietna. Tajā norādīta arī Krimināllikuma 15.panta 4.daļa – “Par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība (bezdarbība), kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ.”

Prokuratūrā precizē: ”Soda ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzības laiku līdz 3 gadiem. “

Ligita vīra rīcību skaidro: ”Vīrs jau arī bija teicis, ne jau tīšām viņš viņam šāva virsū, tas nebija ne ar nodomu. Neko. Vienkārši tas bija domāts, lai viņus izbiedētu, lai viņi brauktu projām. Aizstāvības pēc, ne jau viņš domāja, ka viņš taisījās kādu noslepkavot. Tad jau iznāk, ka māju vispār aizstāvēt nedrīkst, var vilkt iekšā jebkurus. Ņemt un māju demolēt, logus dauzīt un viņiem par to nekas nebūs. Vainīgi tad būsim tikai mēs paši, nevis, ka mēs ņemam un māju vienkārši aizstāvam.”

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ar pašaizsardzību ir tā, ka nav iespējams viennozīmīgi novilkt tādu līniju, līdz kurai kaut kādas darbības ir traktējamas, kā pašaizsardzība. Katrā lietā, katrā situācijā tas ir vērtējams ļoti individuāli, atkarībā no apdraudējuma pakāpes. Teiksim, ir situācijas, kad var nošaut vai nogalināt citu personu pašaizsardzības nolūkā. Bet jautājums vienmēr paliek, vai tad nebija citu aizsardzības līdzekļu, citu metožu, lai nevarētu pielietot šo te galējo variantu?“ tā skaidro prokuratūrā.

Tiesa, izskatot šo lietu, noteikti ņems vērā visus likuma pārkāpumus, kādi pieļauti nežēlīgās “ballītes” laikā pērnā gada jūlijā. Iesaistīti ir visi tās dalībnieki, arī Dūdelnieku 17-gadīgā atvase, kura liktenīgajā vakarā kopā ar vecākiem dzērusi šņabi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Lasīt citas ziņas
Šodien Pirmā advente. Lai kluss šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks!
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
Cik autentiski ir Bībeles teksti? Teologs atklāj, kas ir lielākais izaicinājums tulkotājiem
TV24
Jautā rīdziniece: “5.stāvā logus taisa vaļā no karstuma, 1.stāvā – aukstums nāk, lielākais 17 grādi!”
Radikāls islāmists ar garīgās veselības problēmām Parīzē nodūris vācu tūristu
10:02
Pirmajā adventē starp mākoņiem brīžiem uzspīdēs saule. Nokritušie koki satiksmi visvairāk traucē Rīgā un Vidzemē
09:35
Ko mēs nezinājām par cūkām? Cūkas palīdzējušas daudzās vēsturiskās kaujās kā dresēti ierindas karavīri
09:09
TV24
Kāpēc krievi adoptē Ukrainā nolaupītos bērnus – principa pēc?
Tās nav tikai šausmu filmas. Vaļi-slepkavas mērķtiecīgi un saskaņoti uzbrūk cilvēkiem
Kokteilis
FOTO. Nostrādāts līdz vissīkākajām detaļām! Ieskaties, kādi ēdieni tiek celti galdā mūsu Michelin zvaigžņotajā restorānā “Max Cekot Kitchen”
Kokteilis
Valdis Melderis no sirds aizkustināts par sētnieka rīcību: “Tu esi mans varonis!”
Vai turpmāk būs trīs dienu darba nedēļa? Bils Geitss saka, ka tā nav slikta ideja
TV24
“Krimas tilts joprojām ir mērķis Nr.1.” Adamovičs skaidro, vai Krimas tilts ir drošībā?
Igaunija apsver iespēju izraidīt personas, kas pieņem Krievijas pilsonību – šie cilvēki ir drauds valsts drošībai
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Pirmajā adventē starp mākoņiem brīžiem uzspīdēs saule. Nokritušie koki satiksmi visvairāk traucē Rīgā un Vidzemē
Kokteilis
Numeroloģes “tulkojums”! Ko nozīmē, ja regulāri pulkstenī pamanu vienādus skaitļus?
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
TV24
Uz veikaliem iesim vēl retāk? Izmaiņas nodokļu politikā, par ko sabiedrība nav pietiekami informēta
VIDEO. Ādažu poligonā demonstrē raķešu sistēmas HIMARS darbību. “Sabiedrotie pierāda spēju Latvijā ātri nogādāt kaujas tehniku”
Izraēla pārtrauc sarunas ar “Hamās” par pamiera atjaunošanu: Teroristi nav nav ievērojuši savu vienošanās daļu
Maskavā veiktas kratīšanas geju klubos un vīriešu pirtīs dienu pēc tam, kad LGBT pasludināta par “ekstrēmisku organizāciju”
Pārmaiņu vējš virmo gaisā, draudot tevi satvert ar saviem spārniem! Horoskopi 3. decembrim
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
Trešajam brīvprātīgajam dienestam pieteikušies 515 cilvēki – pagaidām pietiekami, lai nebūtu jārīko “izloze”
VIDEO. Pārliecība, kas noderētu ikvienam! Zēns kļūst par soctīklu zvaigzni, atraktīvi dejojot skolas koncertā
TV24
Kampars: Tarifu kāpuma kompensējums ir plāksteris uz neizārstētas brūces
TV24
Pārtikas ražotāji ir neziņā par izejvielu piegādēm. Kā atrisināt situāciju uz Ukrainas-Polijas robežas?
Uz Latvijas robežas izbraukšanu gaida vairāk nekā 1000 kravas auto: Divās diennaktīs nobraucu 800m, degviela beidzas, tualešu nav
TV24
Vai Ukrainā parādās pašvaldības, kas ļaunprātīgi izmanto Rietumvalstu palīdzību?