Foto: Jussi Nukari/LEHTIKUVA/REUTERS/SCANPIX/LETA

Guaša, akvareļu krāsas un citus mācību līdzekļus vairākas skolas Latvijā nav iegādājušās. Vai tās jāpērk vecākiem, ja iestāde tam ir saņēmusi finansējumu? 29

Pirms jaunā mācību gada Tiesībsarga birojs aktualizēja jautājumu par piederumiem, ko pašvaldību skolas un bērnudārzi lūdz vecākus iegādāties bērnu mācību vajadzībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Optiskās ilūzijas tests: pasakiet, ko pamanījāt pirmo, un uzziniet, kādu pirmo iespaidu par sevi radāt
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti 6
Viņi piepildīs savus draudus: Hodžess nosauc iespējamo termiņu, kad Putins varētu uzbrukt Baltijas valstīm
Lasīt citas ziņas

Tiesībsargs skaidroja, ka izglītības iestādei ir tiesības noteikt skolas formas valkāšanu, tomēr tās neesamība nedrīkst ierobežot tiesības uz izglītību. Tāpat izpētes laikā tiesībsargs vērsa iedzīvotāju uzmanību, kas ir vecāku padomes un ko tās drīkst lemt, kā arī mēģināja rast atbildes uz jautājumiem, vai ir atbalstāma pedagogu apdāvināšana. Tiesībsargs iepriekš skaidroja, vai skolās un bērnudārzos obligāta ir tā saucamā fonda nauda, piemēram, kancelejas preču iegādei, klases telpu labiekārtošanai vai klavieru remontam.

Pateicoties Tiesībsarga aktivitātei, daudzi vecāki visā Latvijā uzzināja, ka viņiem nav pašiem jāiegādājas, piemēram, guaša un akvareļu krāsas, tēlotājmākslai nepieciešamie ūdens trauciņi, paliktņi, nošu burtnīcas, A4 izmēra ofisu papīrs, kā arī audums, dzija vai citas lietas obligātā satura apguvei.

CITI ŠOBRĪD LASA
Portāls LA.LV ir saņēmis signālus no vairākām mācību iestādēm Latvijā, kur vecāki tāpat tiek aicināti iegādāties gan krāsas, gan citus palīglīdzekļus, lai arī šim mērķim mācību iestādēm tiek nodrošināts finansējums.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā portālam LA.LV skaidro: “Skola ir patstāvīga izglītības programmu īstenošanā, finanšu un saimnieciskajā darbībā, un tās nepārtrauktai darbībai nepieciešamos finanšu un materiālos līdzekļus jānodrošina skolas dibinātājam. Turklāt skolā īstenojamo izglītības programmu izmaksās ietver arī izdevumus mācību līdzekļu iegādei.

Vienlaikus aicinām ņemt vērā, ka skolām izglītības programmu īstenošanā un izglītības satura apguvē izmantojamie mācību līdzekļi bija jānodrošina ne vien šogad, bet arī iepriekš. Tādējādi Izglītības kvalitātes valsts dienesta rīcībā nav informācijas par mācību līdzekļu, tostarp guaša krāsu, nodrošinājumu skolās.

Papildus informējam, ka jau 2020. gadā Izglītības kvalitātes valsts dienests nosūtīja pašvaldību izglītības pārvaldēm un izglītības speciālistiem vēstuli, aicinot to padotībā esošās skolas pārskatīt izveidojušos praksi individuālo mācību piederumu nodrošināšanā (https://www.ikvd.gov.lv/lv/media/106/download?attachment), jo, piemēram, guaša krāsas jānodrošina skolai, tādēļ ka tās nav uzskatāmas par individuālo mācību piederumu un pēc būtības nepieciešamas obligātā izglītības satura – vizuālās mākslas tehnikas – apguvei.

Ja skola joprojām aicina mācību līdzekļus vai to daļu nodrošināt vecākiem, sākotnēji vecākiem par minēto jautājumu ir jāvēršas pie skolas vadītāja vai pie skolas dibinātāja (visbiežāk – pašvaldības izglītības pārvaldē). Gadījumā, ja risinājumu neizdodas rast, aicinām izvērtēt nepieciešamību vērsties Izglītības kvalitātes valsts dienestā, norādot skolas nosaukumu.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Riskē izprovocēt kodolkaru: Putins draud ar “traģiskām” sekām, ja kāda no NATO dalībvalstīm sūtīs savus karavīrus uz Ukrainu
Veselam
“Viss. Variet iet. Tur jums receptes sarakstītas” – Annas pieredze ar mediķiem, kuri sūta no viena kabineta uz citu
Iedzīvotāji var sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2023.gadu. Svarīgākais par naudas atgūšanu
Kokteilis
Satraucošas ziņas no Bekingemas pils: princis Viljams pēdējā brīdī atsakās no svarīga pasākuma apmeklējuma “personisku apstākļu” dēļ