Ekonomika
Bizness

Lielākais izaicinājums ir mazās grāmatu tirāžas2

Foto – Paula Čurkste/LETA

Pērn Latvijā bija 497 grāmatu un brošūru izdevēji, no kuriem 63% jeb 312 izdevuši tikai vienu grāmatu.

Lielākais grāmatu izdevējs ar 20% no kopējā izdoto grāmatu un brošūru skaita ir “Apgāds Zvaigzne ABC”, tālāk ar 6% seko “Jumava” un ar 3% – “Lauku Avīze” (pēc nosaukuma maiņas “Latvijas Mediji”). Savukārt pēc izdoto grāmatu un brošūru tirāžas lielākie izdevēji ir “Apgāds Zvaigzne ABC”, “Lauku Avīze” (“Latvijas Mediji”) un “Lielvārds”. Šie trīs apgādi pērn izdeva pusi no Latvijā drukāto grāmatu un brošūru tirāžas, liecina Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) apkopotie dati.

 

Ražo ne tikai grāmatas

Uzņēmumu finanšu rādītāju analīzi, lai izvērtētu bilanci, rentabilitāti, peļņas/zaudējumu aprēķinu, apgrūtina tas, ka grāmatu izdošana daudziem izdevējiem nav vienīgais peļņas avots. Tā pērn tirgus līdera SIA “Apgāds Zvaigzne ABC” apgrozījums sasniedza 13,466 miljonus eiro, ko veido ne tikai grāmatu izdošana un tirgošana, bet arī, piemēram, darbība HORECA nozarē. Pērn apgāds atvēra kafejnīcu. Vadības ziņojumā teikts, ka apgāds turpina iepriekšējos gados sākto ražotās produkcijas veidu pārstrukturizāciju – palielinās digitālo resursu skaitu tiešsaistē, DVD un CD formātos, kā arī elektronisko grāmatu skaitu. Paredzēts turpināt darbu interaktīvo elektronisko mācību materiālu piedāvājumā izglītības iestādēm.

Savukārt otras lielākās izdevniecības SIA “Jumava” apgrozījums pērn bija 0,550 milj. eiro, liecina informācija “firmas.lv”. Kompānijas finanšu pārskata vadības ziņojumā teikts, ka uzņēmumam pastāv kredītrisks, jo tam ir ilgtermiņa parādsaistības pret īpašnieku un “Swedbank”, kā arī īstermiņa saistības pret valsts budžetu. Tāpat izdevniecības vadītājs Juris Visockis norāda, ka samazinās cilvēku pirktspēja un, tā kā grāmata nav pirmās nepieciešamības prece, ir svarīgi saglabāt samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi grāmatu piegādei.

“Cīņa par lasītāja uzmanību, bērnu un pusaudžu lasīšanas pieraduma veicināšana, izdevniecības kapacitātes paaugstināšana un spēja piedāvāt lasītājiem labas un vērtīgas grāmatas par pieejamām cenām – tas arvien ir mūsu darbakārtībā. Mūsu darbs ir izvēlēties un radīt grāmatas. Droši vien lielākais izaicinājums ir strādāt tā, lai lasītāji neviltos, uzticētos un iegādātos grāmatas latviešu valodā. Ne vien tagad, bet arī nākamgad un pēc desmit gadiem. Grāmata gluži nav pirmās nepieciešamības prece, tādēļ jārēķinās ar sīvu konkurenci par katru pircēja eiro,” uzsver “Latvijas Mediju” izdevniecības vadītāja Evija Veide.

Ar konkurences palielināšanos un pirktspējas samazināšanos jācīnās ne tikai lielajiem apgādiem. Tā, piemēram, apgāda “Retorika A” vadītājs Aleksejs Žučkovs stāsta, ka ne tikai turpinās darbu bilingvālo mācību līdzekļu izstrādē un latviešu klasiķu tekstu tulkošanā un izdošanā krievu valodā, bet centīsies ielauzties citu valstu grāmatu tirgū. “Citos grāmatu tirgos strādāt nav viegli, izdevniecība sastopas ar grūtībām, jo tas prasa nozīmīgus finanšu ieguldījumus, kurus nelielai izdevniecībai ir grūti veikt,” skaidro A. Žuč-kovs. Kā liecina “firmas.lv” informācija, šis apgāds pērn strādājis ar 220 tūkst. eiro apgrozījumu.

 

Tirāžas lielākas nekļūst

Joprojām izdevniecībām lielākais izaicinājums ir mazās grāmatu tirāžas. 40 000 eksemplāru ir lielākā tirāža, ko izdevējs norādījis, savukārt mazākā grāmatu tirāža pērn bijusi vien 10 eksemplāru. Tiesa, lielās supertirāžas autors nav profesionāls grāmatu izdevējs, bet gan “Latvijas gāze”. Daiļliteratūras darbiem lielākās tirāžas parasti nepārsniedz 1500 – 3500 eksemplārus, lai gan ir izņēmumi, piemēram, izdevniecība “Dienas grāmata” norāda, ka Noras Ikstenas romānu “Mātes piens” izdevusi 8210 eksemplāru tirāžā.

“Mūsu darbā cilvēkfaktoram ir liela nozīme – laba ideja paliek vien plānos, ja neizdodas atrast īsto izpildītāju. Arī turpmāk mūsu redzeslokā būs tēmas, ko var radīt tikai Latvijā, – grāmatas par mūsu vēsturi, dabu, kā arī oriģinālliteratūra. “Lata romāna” sērija tuvojas godpilnai 25. gadskārtai. Dažādojam un papildinām arī bērnu grāmatu klāstu. Priecājamies par sadarbību arvien ar jauniem autoriem un māksliniekiem,” piebilst E. Veide.

2016. gadā Latvijā izdota 2191 grāmata un brošūra, 298 attēlizdevumi (izstāžu katalogi, mākslas albumi un krāsojamās grāmatas bērniem), 372 kartogrāfiskie materiāli, 190 nošu grāmatas, kā arī citi izdevumi, saskaitījusi LNB. 1873 grāmatas un brošūras drukātas latviešu valodā, 110 – krievu, 97 – angļu valodā.

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Izvairīšanās un nerunāšana nepasargā – apdrošināšana gan. “Swebank” pētījumā atklāj, vai esam parūpējušies par saviem tuviniekiem
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Latvijas Bankas prezidenta vietnieka amatā rosina apstiprināt Māri Kāli
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
1 diena

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
4 stundas