Foto: Smeilov Sergey/SHUTTERSTOCK

Stress – gādājot, prieks un vilšanās – saņemot. Kārotākās un nīstākās dāvanas 0

Dāvanu gādāšanas jautājums daudzus iedzen stresā – vai apdāvinātājam patiks, vai naudas pietiks… Vairākumam cilvēku dāvanu pasniegšana ir veids, kā citus iepriecināt un izrādīt savu mīlestību un rūpes, tajā pašā laikā 68% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka ir saņēmuši dāvanas, kas viņiem nepatīk.

“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Lukašenko brīdina: Ja kāds mums uzbruks, ne tikai Eiropa sāks trīcēt – atbilde būs momentāla 19
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
Lasīt citas ziņas

 

Negribētās dāvanas

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Dāvanu sarūpēšana sagādā vairāk galvassāpju nekā visu radu kopāsanākšana vai laika trūkums, lai apciemotu visus, ko vēlamies sveikt svētkos. Šāgada IKEA aptauja tika veltīta Latvijas iedzīvotāju dāvināšanas paradumiem un tradīcijām, lai noskaidrotu, kas dāvanu sagādāšanu padara tik sarežģītu un kādas lietas cilvēki vēlas un nevēlas Ziemassvētkos saņemt.

“Puse Latvijas iedzīvotāju nevarētu iedomāties Ziemassvētkus bez dāvanām – tā ir sena tradīcija, tāpēc svarīgi par to runāt. Aptaujas respondenti piekrīt, ka dāvināšana ir ne tikai veids, kā citus iepriecināt, bet arī iespēja kādam pasniegt to, ko viņam patiešām vajag,” uzskata IKEA Latvija veikala vadītāja Inga Filipova.

Visvairāk Latvijas iedzīvotāji nevēlētos saņemt pārdāvinātas mantas, ko dāvinātājs acīm redzami saņēmis dāvanā no kāda cita (59%), mājokļa tīrīšanas līdzekļus (58%), lietotas mantas (58%) un mājdzīvniekus (56%). Nepopulārāko dāvanu skaitā ir arī kancelejas preces (39%), pastkartes, kurās teikts, ka dāvana bijis ziedojums labdarībai (32%), dekoratīvas figūriņas (32%) un pārtika (31%).

Lai arī lielākā daļa cilvēku, saņemot šādu nepiemērotu dāvanu, tāpat cenšas novērtēt dāvinātāja izrādīto uzmanību, piektdaļa respondentu atzinuši, ka šādas dāvanas viņi parasti noslēpj kaut kur mājās vai atdāvina kādam citam.

 

Dāvanu sagādāšana prasa rūpes, laiku, naudu

Tomēr 48% respondentu apgalvo, ka viņiem patīk meklēt dāvanas un apdāvināt citus Ziemassvētkos. Izrādās, Latvijas iedzīvotājiem visvairāk grūtību saistībā ar Ziemassvētku dāvanām sagādā lēmums, ko tieši iegādāties, un īpaši grūti tas ir vīriešiem – 61% vīriešu nespēj izdomāt, ko dāvināt, kamēr no sievietēm tikai 42% piekrīt šim apgalvojumam.

Lielāko izaicinājumu skaitā ir tas, ka dāvanu iegādei tiek iztērēts vairāk naudas, nekā plānots (48%), tam jāvelta pārāk daudz laika (37%) un nav viegli atrast to, ko viņi vēlas dāvināt (35%).

No otras puses – Latvijas iedzīvotāji sapņo Ziemassvētkos saņemt pārsteigumus (49%) un praktiskas dāvanas, kas noderēs mājās (48%). Populāras ir arī praktiskas dāvanas personīgai lietošanai (38%), dāvanu kartes (35%) un pieredzes dāvanas, piemēram, biļetes uz pasākumiem vai SPA apmeklējumam (30%).

Foto: Dean Drobot/SHUTTERSTOCK

Par to, ka esam praktiski un reāli domājoši, liecina fakts, ka tikai viens no desmit Latvijas iedzīvotājiem sapņo par dārgām dāvanām, piemēram, rotaslietām vai ceļojumu. “Plānojot, ko dāvināt, svarīgi padomāt par dāvanas saņēmēju – ko viņš vai viņa varētu gribēt. Pretējā gadījumā lietas, kas dāvinātas tikai dāvināšanas pēc, visticamāk, kļūs par negribētajām dāvanām,” teic I.Filipova.

 

Tirdziņu raibumā

Māražotāju tirdziņos iespējams sagādāt dažādus gardumus svētku galdam un saldām dāvanām: piparkūkas ar dabīgām glazūrām, grauzdētas mandeles ar ķiplokiem, augļu un ogu konfektes, dažādus sierus, zāļu tējas un šokolādi jebkurai gaumei, kā arī Latvijas ogu un augļu vīnus un daudz citu neikdienišķu našķu svētku reizēm.

Aktuālas dāvanas ir dabīgā kosmētika, rotu kolekcijas, kas darinātas no stikla, koka, herbārija, dabīgajiem akmeņiem, mežģīnēm vai pērlītēm, filcētas piespraudes, bet vīrieši atzinīgi novērtēs ādas maku, datorsomu, jostu vai siltus dūraiņus. Īpašu sirsnību un siltumu – dāvinot, saņemot un arī valkājot – sniedz vilnas zeķes, kas pieejamas dažādās krāsās un rakstu kombinācijās.

Bet ko dāvināt bērniem? Spēles, ko var kopīgi spēlēt. Nekas – pat mobilais telefons – nespēj aizstāt emocijas no kopā pavadīta laika.

 

Radoši dāvanu iesaiņojumi

Dāvanas iesaiņojums var būt divi vienā – konfektes glītā traukā vai ar gaismiņu virteni (kas darbojas uz baterijām) apsieta dāvana.
Publicitātes foto

Tikpat svarīgs kā dāvana ir arī tās iesaiņojums. Tiem, kas vēlas ietaupīt vai samazināt izlietotā dāvanu papīra daudzumu, IKEA dizainere Renāte Vāvere iesaka izvēlēties radošus risinājumus. “Iesaiņo dāvanas tekstilizstrādājumos, piemēram, rakstainā virtuves dvielī, lakatā vai spilvendrānā, kas vienlaikus kļūs par daļu no dāvanas,” ierosina dizainere.

Lentes var aizstāt ar eglīšu virtenēm, ko vēlāk varēs izmantot mājas rotāšanai, bet kā glītu akcentu tradicionālo rotājumu vietā var izmantot dabas materiālus: čiekurus, egļu vai priežu zariņus, kas izskatīsies gaumīgi un neradīs liekus atkritumus.

“Tiem, kas dāvanas nevēlas iesaiņot, noderēs citi praktiski priekšmeti. Gan ēdamas, gan neēdamas dāvanas var skaisti pasniegt, piemēram, stikla traukos vai dažāda lieluma kastēs,” iesaka dizainere.

Publicitātes foto

Zaļā josta un modes un izklaides centrs Rīga Plaza aicināja Latvijas iedzīvotājus dalīties idejās, kā pagatavot videi draudzīgu dāvanu iesaiņojumu, izmantojot otrreizējās izejvielas, dabas materiālus un dabai draudzīgus komponentus.

Konkursā Mans Zaļais dāvanu iesaiņojums iesniegtas 593 unikālas idejas, no kurām labākās būs apskatāmas īpašā svētku izstādē visu pirmssvētku laiku, iedvesmojot apmeklētājus rūpēties par vidi, atteikties no dabai kaitīgiem, pārstrādei nepiemērotiem dāvanu iesaiņojumiem un smelties iedvesmu pašu spēkiem darināt dāvanu iesaiņojumu, kas nekaitēs videi.

Kaltētas lapas, augi, čiekuri, zariņi, gan otrreizējās izejvielas, piemēram, tukšas kartona kastītes, plastmasas dzērienu pudeles, auduma atgriezumi. Radošumam nav robežu!

 

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Gatavojam neparastu pamatni Adventes vainagam! 7
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 16
Iedzīvotāji satraukti – Pierīgā nedzird trauksmes sirēnas. Un, ja tā nebūtu mācību trauksme? 1
Pasta ar zaļajiem zirnīšiem saldā krējuma mērcē
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Lukašenko brīdina: Ja kāds mums uzbruks, ne tikai Eiropa sāks trīcēt – atbilde būs momentāla 19
Šolcs: Skandināvus mūsu piens vienkārši neinteresē un viss. Tikai Latvija ir kā “iebraucamā sēta” 35
“Liels upuru skaits saliedēs krievus!” Putins mobilizēs vēl 2 miljonus iedzīvotāju, tostarp 300 000 sieviešu 225
VIDEO. “Es tur jutos kā izsūtīts no sava Mežaparka” – Ēriks Stendzenieks stāsta, kā un kāpēc notika viņa pārcelšanās no Rīgas uz Kolku 15
Lasīt citas ziņas
Ja darba devējs regulāri kavē algas izmaksu. Kā rīkoties darbiniekam? 40
Kā pagatavot izcilu franču sīpolu zupu?
Ja vēlas dzīvoklī nomainīt radiatorus – vai tas jāsaskaņo, lai viss būtu likumīgi? 13
FOTO. Radusies akūta nepieciešamība pārstādīt rozes – vai var riskēt?
Kādas ir gāzes apkures alternatīvas daudzdzīvokļu namā Rīgā? 26
Revidējam pārtikas krājumus: cik bieži pārbaudīt un kā gudri uzglabāt? 5
CSP: 2021.gadā latviešu īpatsvars Latvijā pieaudzis līdz 62,7%
“Sū** būs lieli!” Pārtikas ražotāji satraukušies par nozares nākotni Latvijā 126
Zelenskis: Reiz mūs gribēja iznīcināt ar badu, tagad – ar tumsu un aukstumu
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Adventes ieskaņas pasākumi Rīgā – afiša svētku laikam
Uz Tallinas šosejas vairākas avārijas, pie Ainažiem cietis autobuss, ir bojāgājušais 15
Vai Rīgas dome ir gatava ziemai un vai ir rezerves stipras snigšanas gadījumiem? 36
Ar mobilizētajiem jakutiem neauklējas – jāguļ gandrīz ārā un zemē, viņi pie aukstuma pieraduši
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Itālijā zemes nogruvumā viens cilvēks zaudējis dzīvību, aptuveni desmit pazuduši
22:50
Eiropas izglītības telpas būvēšana – viens no svarīgākajiem būvniecības procesiem 6
22:10
RTU tapis inovatīvs gaismeklis, kas noderēs paliatīvajā aprūpē
21:06