Foto no privātā arhīva

Ja eglītē negribas spīguļus, notamborē skaistas sniegpārsliņas no lina vai džutas! Darba gaita soli pa solim 0

Nedaudz lina diegu, džutas, vilnas dzijas vai citu pavedienu, tamboradata, un – skat! – Ziemassvētku eglīte skaistām sniegpārsliņām piebirusi!

Reklāma
Reklāma

Priekšroka dabas materiāliem

Kokteilis
Tavs zodiakālā apļa sargeņģelis. Ar kādiem talantiem viņš tevi apveltījis? 6
Ko mamma tev nestāstīja jeb 8 personīgās higiēnas kļūdas, kuras pieļauj gandrīz ikviens 11
Kokteilis
Bijušais Saeimas deputāts atklāj, kādu algu saņem, karojot Ukrainas armijā
Lasīt citas ziņas

Tukumniece Rosita Mežaraupe jau kādu laiku darina oriģinālas kaklarotas un rokassprādzes no lina diegiem un dzintara. Sagriež vienādā garumā krietnu saišķi lina diegu, tad tos sasien apjomīgā mezglā, kas veido kaklarotas vai rokassprādzes dominējošo detaļu. Lai rota būtu bagātīgāka, uz vairākiem lina diegiem uzver mazus dzintara gabaliņus.

Rositai ir pieejami ne vien lina diegi, bet arī džuta (izturīga dabīgā šķiedra ar plašu lietojumu; pieejama būvmateriālu veikalos), kas palikusi mantojumā no vīra vecmammas audējas, un viņa no šā raupjā materiāla sākusi tamborēt rotājumus, ar ko izpušķot Ziemassvētku eglīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pērn es uztamborēju pirmās sniegpārsliņas, kuras iekarināju savā mājas eglītē. Patika arī citiem,” stāsta rokdarbniece. “Spīguļi nav īsti manā gaumē, priekšroku dodu no dabas materiāliem veidotiem rotājumiem vai arī eglīšu mantiņām vienā krāsu gammā. Vienugad no kartona salocīju mazas dāvanu kastītes, ko iekārt eglē. Tas prasīja milzīgu darbu un pacietību!”

Foto no privātā arhīva

Rositas tamborēto zvaigznīšu un pārsliņu diametrs pārsvarā ir 10–12 centimetru, bet mazāko pārsliņu diametrs kādi 5 centimetri.

Notamborētos rotājumus iestī­vina, izmantojot atšķaidītu PVA līmi (uz 0,5 l ūdens ņem 20 ml līmes) vai speciālu auduma stīvināšanai paredzētu līdzekli, vai arī kartupeļu cietes šķīdumu. Ja lieto PVA līmes šķīdumu, jārēķinās ar to, ka lina diegi un džuta maina krāsu.

Kad tamborējumi nožuvuši, tiem uzliek slogu, lai zvaigznītes un pārsliņas nopresētu. Nu tās ir izkaltušas un var kārt egles zaros!

Sāk vienādi, turpina atšķirīgi

Sākumā gandrīz visas sniegpārsliņas tamborē vienādi. Vispirms no sešām gaisa cilpiņām izveido pīnīti. Tās abus galus savieno ar saistījuma valdziņu, izveidojot aplīti. Tad tamborē 1. apli – 12 īsos stabiņus. Nākamos apļus katrai sniegpārsliņai tamborē atšķirīgi pēc tehniskā zīmējuma.

1. sniegpārsliņa

Foto no privātā arhīva
Foto no privātā arhīva

1. aplis – no 6 gaisa cilpiņām izveido pīnīti. Tās abus galus savieno ar saistījuma valdziņu, izveidojot aplīti.

2. aplis – 3 stabiņi ar apmetumu, tad 3 gaisa cilpiņas. Motīvu atkārto 5 reizes.

3. aplis – viens īsais stabiņš, 3 stabiņi ar apmetumu, 3 gaisa cilpiņas. Motīvu atkārto 5 reizes.

Reklāma
Reklāma

2. sniegpārsliņa

Foto no privātā arhīva
Foto no privātā arhīva

1. aplis – no 6 gaisa cilpiņām izveido pīnīti. Tās abus galus savieno ar saistījuma valdziņu, izveidojot aplīti.

2. aplis – no 1 gaisa cilpiņas iztamborē 2 stabiņus ar apmetumu, kurus satamborē, tad seko 3 gaisa cilpiņas. Motīvu atkārto 7 reizes.

3. aplis – 3 gaisa cilpiņas, 1 stabiņš ar diviem apmetumiem, 3 satamborētas gaisa cilpiņas, kuras atkārto vēl 2 reizes, 3 gaisa cilpiņas. Satamborē ar iepriekšējo apli un visu atkārto 7 reizes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.