Ekonomika
Bizness

Olafs Zvejnieks: Dienvidaustrumos briest pārmaiņas. Acis jātur vaļā1


Vladimirs Putins (foto – no kreisās) un Aleksandrs Lukašenko.
Vladimirs Putins (foto – no kreisās) un Aleksandrs Lukašenko.
Foto: Andrei Stasevich/BelTA/TASS/SCANPIX/LETA

Ar pilnīgu izgāšanos pagājušajā nedēļā beidzās Krievijas un Baltkrievijas prezidentu tikšanās Sočos. Ar izgāšanos, raugoties no Baltkrievijas viedokļa.

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko abu prezidentu samitu pameta klusējot, nesniedzot pat pieklājības paziņojumu presei.

Krievijas pārstāvji tādu sniedza, paskaidrojot, ka energoresursi Baltkrievijai tiks piegādāti pēc Krievijas noteikumiem – gāze pēc pagājušā gada noteikumiem, bet nafta – par tirgus cenu. Tas nozīmē, ka Baltkrievija piedzīvojusi pilnīgu neveiksmi pēdējā mēģinājumā panākt labvēlīgākus energoresursu piegādes noteikumus.

Kāpēc tas mums ir svarīgi? Tādēļ, ka ap mūsu kaimiņvalsti Baltkrieviju pamazām sāk griezties notikumu virpulis, kas var daudz ko izmainīt.

Pirmkārt, neveiksmīgās sarunas par energoresursiem jau tā nelabvēlīgo Baltkrievijas vadošo eliti vēl krasāk noskaņos pret valstu savienības veidošanu ar Krieviju, šis projekts būs jāatliek plauktā. Vienlaikus abu valstu savstarpējais aizkaitinājums, visticamāk, turpinās pieaugt.

Otrkārt, Baltkrievija meklēs alternatīvus tirdzniecības partnerus un šādas iespējas tai tiks dotas – pēc ASV valsts sekretāra Maika Pompeo vizītes Minskā šī valsts sākusi pārskatīt Baltkrievijas ne-tirgus ekonomikas statusu, kāds mūsu kaimiņvalstij tika piešķirts vēl 90.gados.

Treškārt, aktualizēsies arī jautājums par naftas piegādēm. Baltkrievijai ir četras naftas rūpnīcas ar nominālo pārstrādes jaudu 24 miljoni tonnu gadā.

Reāli gan pagājušajā gadā tika pārstrādāti tikai 18 miljoni tonnu – ietekmēja gan naftas cenu paaugstināšanās pēc Krievijas veiktā “nodokļu manevra”, gan starpgadījums ar netīro naftu naftas vadā “Družba”.

Cerēt, ka visi šie miljoni tonnu varētu pēkšņi parādīties Latvijas ostās, būtu naivi – vismaz divas no minētajām rūpnīcām ir specializētas tieši Krievijas naftas markas “Urals” pārstrādei un speciālisti min, ka bez dārgas rūpnīcu pārbūves “Urals” varot atšķaidīt ar citu naftu ne vairāk kā proporcijā divi pret vienu.

Tas un arī fakts, ka vēl līdz 2024. gadam Baltkrievijai būs iespēja pirkt Krievijas naftu par cenu, kas tomēr ir nedaudz lētāka par pasaules cenām, uz milzu naftas tranzīta apjomiem cerēt neļauj, tomēr Baltkrievijai varētu būt svarīgi demonstrēt savu neatkarību, tādēļ zināms naftas daudzums citur iepirkts varētu tikt gan.

Daļa no tā varētu nokļūt arī Latvijas ostās, ja būsim veiklāki un vairāk griboši sadarboties nekā no Norvēģijas atvesto 80 tūkstošu tonnu gadījumā.

Tomēr vissvarīgākais iemesls uzmanīgi vērot pārmaiņas Baltkrievijā varētu būt pakāpeniskais baltkrievu pašreizējā ekonomiskā modeļa sabrukums, jo nespēja pirkt lētus Krievijas energoresursus, pārstrādāt tos un tālāk eksportēt varētu samazināt kaimiņvalsts budžeta ieņēmumus par apmēram 400 miljoniem ASV dolāru gadā.

Saistītie raksti

Šāds caurums budžetā nav “sagremojams” bez būtiskām politikas izmaiņām, un, tā kā tās notiks tepat blakus Latvijai, tad var sagādāt mums gan iespējas, gan problēmas.

Acis jātur vaļā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ekonomika
Lidojam vairāk, bet vai “Zaļais kurss” neapcirtīs spārnus?
21 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Metāla izstrādājumu ražotāja “Valpro” apgrozījums un peļņa samazinājusies 1
22 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Pateicoties ūdens pieplūdumam un HES darbībai, elektrības cena strauji krīt
23 stundas

Lasītākie raksti

DT
Dace Terzena
Latvijā
Kāpēc Latvijai vajadzīgi Makašāni. Saruna ar Gundegu un Antonu Rancāniem
44 minūtes
LE
LETA
Dabā
Sestdien gaidāms postošs vējš; spēkā arī brīdinājums par nokrišņiem
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Auto ietriecas kokā: smags negadījums Jēkabpils pusē
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģis pēc pauzes atsāk ar “double-double”; Bertānam desmit punkti
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Tapis likumprojekts par prostitūtu izmantotāju sodīšanu un korekcijas programmām
57 minūtes