Foto: Adragan/SHUTTERSTOCK

Donors pēc nāves: būt vai nebūt? 3

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

“Kā iespējams izteikt gribu par savu orgānu izmantošanu pēc nāves? Kas notiek tad, ja dzīves laikā tā arī neesmu norādījis izvēli? Vai tas automātiski nozīmē, ka nevēlos, lai manus orgānu izmantotu pārstādīšanai pēc nāves? Vai to, kurš bijis donors, uzzinās cilvēks, kam orgāns tiks ziedots?” Ģirts I.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs pēc savas nāves var būt orgānu, audu un ķermeņa donors. Orgānus transplantācijai iespējams saņemt gan no dzīva, gan miruša donora. Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra likumu Iedzīvotāju reģistrā par personu cita starpā iekļaujamas arī ziņas par personas atļauju vai aizliegumu izmantot tās ķermeni, audus un orgānus pēc nāves. Patlaban Ministru kabineta noteikumi nr. 131 Iedzīvotāju reģistrā iekļauto ziņu aktualizēšanas kārtība nosaka, ka personas iesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) iesniegumu, kurā izsaka savu gribu par aizliegumu vai atļauju izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves.

Izvēli dzīves laikā var mainīt

CITI ŠOBRĪD LASA

Attiecīgi persona (Latvijas pilsonis, Latvijas nepilsonis, persona, kas Latvijā saņēmusi uzturēšanās atļauju, reģistrācijas apliecību vai pastāvīgās uzturēšanās apliecību), uzrādot personu apliecinošu dokumentu, PMLP vai LR diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstīs personīgi iesniedz iesniegumu, kurā norāda vārdu (vārdus), uzvārdu, personas kodu un izvēli. To var iesniegt arī ar pilnvarotās personas starpniecību, ja personas paraksts uz iesnieguma ir notariāli apliecināts. Iesniegumu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, var nosūtīt PMLP elektroniski vai iesniegt, izmantojot speciālu tiešsaistes formu tīmekļa vietnē www.latvija.lv. Dzīves laikā ir iespēja mainīt savu izdarīto izvēli, ja tomēr sanāk pārdomāt vai radušies jebkādi citi apstākļi šādai rīcībai.

Likums Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā aizliedz miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus izmantot pret viņa dzīves laikā izteikto gribu, un tas jāievēro visām ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm.

Var lūgt atļauju piederīgajiem

Par tiem cilvēkiem, kas dzīves laikā tā arī nav izdarījuši nekādu izvēli, pēc nāves medicīnas iestādes var lūgt tuvākajiem radiniekiem dot atļauju izmantot mirušā ķermeni. Savukārt nelaiķa tuviniekiem (laulātajam, vecākiem, pilngadīgajiem bērniem, brāļiem vai māsām) ir tiesības rakstveidā informēt ārstniecības iestādi (audu un orgānu ieguves centrus) par viņa dzīves laikā izteikto gribu. Ja tuvāko piederīgo sniegtā informācija ir pretrunīga, tad mirušās personas ķermeni, audus un orgānus izmantot aizliegts.

Saskaņā ar likumu, veicot transplantāciju, ārstniecības iestāde nodrošina donora un recipienta savstarpēju anonimitāti, izņemot gadījumus, kad donors un recipients ir tuvākie piederīgie. Tas nozīmē, ka šis process ir anonīms.

Nākotnē izvēli varēs paust e-veselībā

Iedzīvotāju reģistrā iekļautās ziņas par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc nāves PMLP izsniedz pēc rakstiska pieprasījuma ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm, kurām ir noteiktas tiesības nodarboties ar miruša cilvēka audu un orgānu izņemšanu un izmantošanu.

Reklāma
Reklāma

Izmaiņas likumā Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā paredz, ka savu gribu attiecībā uz sava ķermeņa un orgānu izmantošanu pēc nāves no 2022. gada 1. februāra varēs paust e-veselības sistēmā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.