Aiz Jūrmalas bibliotēkas stikla sienām redzama apkārtējā priežu audze.
Aiz Jūrmalas bibliotēkas stikla sienām redzama apkārtējā priežu audze.
Foto: Andris Ozoliņš

“Atsevišķu objektu kvalitāte šogad ir izcila.” Kas ir labākās būves Pierīgā? 1

Būvniecības nozares profesionāļu organizētās skates “Gada labākā būve Latvijā 2018” žūrijas ceļš 22. februārī veda uz Pierīgu, kur tapuši vairāki ļoti kvalitatīvi būvobjekti. “Atsevišķu objektu kvalitāte šogad ir tik izcila, ka žūrija apsver iespēju piešķirt arī skates Lielo balvu,” priecājās žūrijas priekšsēdētājs Normunds Grinbergs.

Reklāma
Reklāma

Dubultu kultūras kvartāls

Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 66
“Krievu armija ir bijusi plika vienmēr! Vēsturiski tai nekad nekas nav bijis, tāpēc par to nebūtu jābrīnās” 41
Lasīt citas ziņas

Interesants multikulturāls objekts veidojas Dubultos, kurā vairākas kultūras iestādes, sagrupējušās sānu pie sāna, izveido kvartālu. Bērnu mākslas skola tika pabeigta jau pirms trīs gadiem. Skatei šogad tika pieteiktas divas ēkas – Jūrmalas mūzikas vidusskola un Jūrmalas centrālā bibliotēka, kurā iekļauta arī Dubultu bērnu bibliotēka.

Bibliotēkas divstāvu ēkā uzbūvētas plašas lasītāju reģistrācijas telpas un grāmatu krātuve. Tur ir atsevišķas periodikas lasītavas, datorlasītavas un norobežotas lasītavas individuālam darbam. Bērnu zonā atrodas arī pasaku istaba vismazākajiem apmeklētājiem. Efektīga ir daudzfunkcionālā zāle, aiz kuras stikla sienām redzama apkārtējā priežu audze. Ir arī tehnoloģiju jaunumi. Bibliotēka aprīkota ar modernu pašapkalpošanās iekārtu, ar kuras palīdzību lasītāji varēs paši saņemt un nodot grāmatas. Grāmatas ir iezīmētas ar elektronisku mikroshēmu, un krājumu aizsardzībai ir uzstādīti elektroniskie vārti. Lai lasītāji varētu nodot bibliotēkas grāmatas arī laikā, kad bibliotēka apmeklētājiem ir slēgta, pie centrālās ieejas ir uzstādīta grāmatu nodošanas iekārta.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: LA

Turpat pretī atrodas trīsarpus stāvu augstā Mūzikas vidusskola. Gādāts, lai katras klases konfigurācija un tās apdares risinājumi nodrošinātu labu akustiku un skaņu izkliedētu. Pirmajā stāvā atrodas kamerzāle ar amfiteātri 130 apmeklētāju vietām, plašs vestibils, mācību klases, bibliotēka ar lasītavu, ģērbtuves māksliniekiem, administrācijas telpas, kā arī mēģinājumu studija. Otrajā, trešajā un jumta stāvā izvietotas mācību klases un jumta terase, no kurienes var arī koncertēt. Mūzikas vidusskolas “slēptais trumpis” ir ēkā izbūvēta akustiskā koncertzāle, kas nosaukta par Dubultu koncertzāli. Zālē ir 400 uz amfiteātra veida paaugstinājuma izvietotas skatītāju vietas un skatuve. Skaņas kvalitātes ziņā zāle ir viena no labākajam Latvijā, tā ka Dzintaru koncertzālei ir konkurents.

Foto: LA

“Esmu pārliecināts, ka Dubultu Kultūras kvartāla izveide ir ļoti nozīmīgs ieguldījums izglītības un kultūras attīstībā Jūrmalā. Cieši blakus mākslas skolai jūrmalniekiem tagad ir arī mūsdienīga mūzikas skola ar divām modernām koncertzālēm un plaša bibliotēka. Tas ir viens no pēdējo gadu lielākajiem investīciju objektiem mūsu pilsētā, veidots un celts pilnībā par pašvaldības budžeta līdzekļiem,” uzsver Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.

Koka māja un blindāža

Netālu no Jūrmalas, Babītes pagasta Piņķos, 2018. gada sezonas nogalē tika atklāta Jūrmalas Golfa kluba māja ar viesnīcu, kas konkursā startēja nominācijā “Labākā koka māja”. Pa kluba teritoriju var doties jaukā pastaigā, izbaudot klusuma un miera caurvītas ainavas. Par to ir prieks golfa spēlētājiem, jo ir pieejams 18 bedrīšu čempionāta laukums, 9 bedrīšu akadēmijas laukums, apjumts treniņlaukums un treniņzonas. Jāatzīmē, šis ir vienīgais golfa laukums ar viesnīcu Baltijā. Lai radītu šo objektu, spēkus apvienoja pasaulē pazīstamais golfa laukuma projektētājs “Nicklaus Design” un arhitektūras firma “Wimberly Allison Tong & Goo”. No būvnieku viedokļa ievērību pelna arī pati viesnīcas ēka, kas būvēta un apdarināta ar masīvām koka konstrukcijām. Platie apdares dēļi izgatavoti no Somijas lapegles. Vertikālās nesošās kolonnas izgatavotas no līmēta koka. Sirsnīgais dzīvā koka pieskāriens un telpu brīvais plānojums rada apmeklētājiem īpaši siltu sajūtu.

Olaines pilsētas teritorijā ir veikta Pirmā pasaules kara laika blindāžas rekonstrukcija un izveidota piemiņas vieta.
Foto: Andris Ozoliņš

Vairāki objekti skatei tika iesniegti no Olaines. Pilsētas teritorijā ir veikta Pirmā pasaules kara laika blindāžas rekonstrukcija un izveidota piemiņas vieta. Blindāža ir atjaunota kvalitatīvi un ar savu ārējo skatu un precīzi atjaunoto iekārtojumu ir viens no interesantākajiem apskates objektiem Olainē. Tā kā pilsētā trūkst kvalitatīvas vasaras atpūtas vietas, tāda ir izveidota pie Līdumu karjera. Atpūtas vietas krastus klāj baltas smiltis, apkārt karjeram izveidota gājēju taka. Vietu iecienījuši ne tikai olainieši, bet arī tuvējās apkārtnes iedzīvotāji.

Reklāma
Reklāma

“Pirmā pasaules kara vēstures izziņas maršruts ir unikāls ar to, ka atrodas pilsētvidē. Lai izstrādātu vēstures izziņas maršrutu tika veikta arheoloģiskā izpēte. Blindāža ir izbūvēta tās oriģinālajā atrašanās vietā un ir autentiska. Tagad ikviens pilsētas viesis var apskatīt jaunuzcelto autentisko blindāžu, betonā lieto šaujamtorņa fragmentu un piemiņas vietu Brīvības cīņas un Pirmā pasaules kara varoņiem. Objekti tika uzbūvēti ar ES “Leader” programmas līdzfinansējumu,” stāsta Mārīte Rūja, no Olaines novada pašvaldības.

Bedre notur māju

Daudzdzīvokļu ēkas jaunbūve “River Breeze Residence” tapuse Rīgā, Kuģu ielā 28. Pats Klīversalas kvartāls atrodas gleznainā Rīgas centra daļā, to ieskauj Daugava un Āgenskalna līcis. Blakus atrodas Nacionālā bibliotēka. Visiem ēkas iedzīvotājiem pieejama kvartāla apzaļumotā teritorija un laivu piestātne. Vērtību dzīvokļiem piešķir skats, kas paveras uz gleznaino vecpilsētas siluetu, it īpaši no plašajiem penthausiem, kas uzbūvēti ēkas augšējos stāvos.

Foto: LA

Luksusklases dzīvokļu segmentu pārstāvošais nams ir atbilstoši radīts, izmantojot modernākos, tehnoloģiski progresīvākos materiālus un būvniecības metodes. Vispirms jau ēka pārsteidz ar savu formu, tā ir apļveida, ar atvērtu pagalmu vidū. Pirmajā stāvā dzīvokļi veidoti divos līmeņos. Tiem ir norobežota ārtelpa, kas rada privātmājas sajūtu pašā Rīgas centrā. Dzīvokļu platība no 56 līdz 316 m², katram ir plaša, atvērta terase.

Cenas ir atbilstīgas vietai, platībai un kvalitātei, piemēram, penthauss var izmaksāt miljonu, divstāvu dzīvoklis ap 600 000 eiro. Dzīvokļu apdarē izmantoti materiāli no Itālijas un Vācijas ražotāju jaunākajām kolekcijām. Mikroklimata uzturēšanai ierīkotas indviduālas ventilācijas un gaisa kondicionēšanas iekārtas, kuras saimnieks var regulēt. Ēkas pagrabstāvā ir privātas noliktavas telpas, kā arī divu līmeņu pazemes autostāvvieta. Mūsdienīgs ir arī ēkas jumta apzaļumošanas projekts, kurā izmantoti daudzi augi – kalnu priede, melnalksnis, bārbele, melnais plūškoks, bērzs, pīlādzis un irbene.

“Lielākais izaicinājums ēkas būvniecībā bija nulles cikls, – pamatu izveidošana sarežģītajā gruntī Daugavas krastā. Tas bija inovatīvs risinājums, jo, lai nenotiktu konstrukciju deformācija, ēkas svaram bija jābūt tikpat lielam kā izņemtās grunts svaram. Konstruktoriem nācās pasvīst. Tika nostiprinātas būvbedres malas, izveidotas vairākas drošības joslas, un viss sanāca, kā cerēts. Cits inovatīvs risinājums bija betona kolonnas, kas tika tonētas jau rūpnīcā. Iestrādājot ēkā, to virsma veidoja smalku faktūru un nebija jākrāso,” atceras Sergejs Čekans, “LNK Industries” atbildīgais būvdarbu vadītājs.

Osta glābj vidi

Ostas teritorijā ir izbūvēts 23 metrus augsts vēja žogs apmēram 1500 m garumā.
Foto: Andris Ozoliņš

Ievērojot vides aizsardzības prasības un rūpējoties par pilsētas iedzīvotāju dzīves kvalitāti, vērienīgs ostas pārbūves projekts tiek realizēts Krievu salā. No projekta realizēšanas vispirms iegūs Rīgas centra iedzīvotāji, jo tieši Andrejsalā un Eksportostā, kas atrodas tuvu vēsturiskajam centram, šobrīd notiek beramkravu operācijas. Padomāts arī par Bolderājas iedzīvotājiem, jo Krievu salā izveidotais multifunkcionālais terminālis ir viens no modernākajiem Baltijas jūras reģionā, kura būves laikā ievērotas vides aizsardzības un iedzīvotāju intereses.

Teritorijā ir izbūvēts 23 metrus augsts vēja žogs apmēram 1500 m garumā, kas norobežos kravu laukumus. Šāda tipa vēja žogus beramkravu pārkraušanai lieto Amerikā, Kanādā un citur pasaulē. Tomēr Baltijas reģionā tas ir jaunums.

Lai nodrošinātu optimālo sieta sastāvu un tā acu veidojumu, tika veikti pētījumi. Par piemērotāko tīkla ražotāju tika atzīta pieredzējusi Kanādas firma. Žoga tīkls par 47% samazinās vēja stiprumu žoga iekšpusē un ierobežos putekļu izplatību žoga ārpusē. Tīklus vertikāli notur masīvas dzelzs statnes.

No pārslogojuma un saplīšanas pēkšņu un ļoti jaudīgu vēja plūsmu (virs 50 m/sek.) gadījumā tīklu sargā drošības klipši. Tie atveras, vēja brāzma izskrien cauri, un vēlāk klipšus var atkal aiztaisīt. Paredzēts, ka ogļu putēšanu uzglabāšanas laukumos novērsīs arī ogļu pastāvīga mitrināšana – laistīšana ar ūdeni vai apbēršana ar sniegu.

Krievu salas termināļu izveidi paredzēja Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētais vides projekts “Infrastruktūras attīstība Rīgas ostas aktivitāšu pārcelšanai no pilsētas centra uz Krievu salu”.

“Profesionāli vislielākais izaicinājums projektā bija tā unikalitāte. Pašiem nācās visu izprojektēt, izgatavot un uzstādīt. Turklāt darbu izpildes termiņi bija ļoti saspringti. Tā kā nebija Latvijai adaptētu datu, modelēšanu veica LU profesore Iveta Šteinberga, jāatzīmē, vienīgā šāda profila speciāliste Latvijā,” stāsta Andris Miezis, “A.C.B” atbildīgais būvdarbu vadītājs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.