Vakcīna pret masalām.
Vakcīna pret masalām.
Foto: SCANPIX/REUTER/LETA

Eiropā strauji pieaug masalu gadījumu skaits – 40% saslimušo bērnu nonāk slimnīcā. Ir divi veidi, kā pasargāt sevi 51

Lai arī Covid-19 pandēmijas laikā šķita, ka masalas izzudušas, tomēr šobrīd Eiropā pieaug šīs vīrusu infekcijas slimības gadījumu skaits, konferencē Stokholmā pastāstīja Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Pjotrs Kramazs.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, ko gudri cilvēki par sevi nekad nesaka
“Izgāju cauri ellei!” Divu bērnu mamma atvadās no bērniem un tikai pēc ķīmijterapijas uzzina, ka nekad nav bijusi slima 4
Raksturs un liktenis pēc dzimšanas datuma: pārsteidzoši precīzs raksturojums 6
Lasīt citas ziņas

Viņš atgādināja, ka tiek uzskatīts, ka masalas ir vīrusu infekcijas slimība, ar kuru vairākums izslimo bērnībā. Tām raksturīgs, piemēram, drudzis un izsitumi uz ādas. Tomēr Kramazs uzver, ka masalas joprojām ir bīstama un smaga slimība. 40% no bērniem, kuri inficējas ar masalām, nokļūst slimnīcā, un aptuveni 30% no viņiem rodas smagas komplikācijas.

Covid-19 pandēmijas laikā tika ziņots, ka masalas ir izzudušas. Kramazs skaidroja, ka, iespējams, tas saistīts ar to, ka cilvēki negāja ārā no mājām, bija ierobežoti, netikās savā starpā. Tāpat arī veselības aprūpes darbinieki pievērsa lielāku uzmanību Covid-19. Rezultātā, iespējams, tas arī ir iemesls, kādēļ par masalām tika ziņots mazāk.

CITI ŠOBRĪD LASA
Šobrīd Eiropā atkal novērojams masalu pieaugums, un, tā kā šī vīrusu infekcijas slimība ir lipīga, tai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība,

līdzīgi kā bija pirms Covid-19 pandēmijas. Kramazs vērsa uzmanību, ka, ja, piemēram, telpā ienāktu kāds ar masalām inficēts cilvēks un sēdētu klātienē visu tikšanās laiku, pastāv liela iespējamība, ka ar šo slimību saslimtu visi, kuriem nav imunitātes pret to. Tas tādēļ, ka tā izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā.

Eksperts norādīja, ka

ir divi veidi, kā pasargāt sevi no masalām – izslimot masalas, tādējādi iegūstot imunitāti, kas nav tas labākais veids, vai vakcinēties, saņemot divas vakcīnu devas.

Šobrīd ir tikai dažas valstis Eiropā, kurās cilvēki saņēmuši abas vakcīnu devas, sasniedzot vakcinācijas aptveri aptuveni 95% apmērā.

Runājot par iemesliem, kādēļ cilvēki nevakcinējas, Kramazs norādīja, ka tie ir dažādi sarežģīti vai pat reliģiski motīvi. Tomēr, ja cilvēki nevakcinēsies, tas var radīt jaunu vīrusu infekcijas slimības uzliesmojumu, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar poliomielītu. Poliomelīts ir akūta smaga infekcijas slimība, kas arī izplatās gaisa pilienu ceļā, slimniekam runājot, klepojot un šķaudot.

Patlaban Eiropa ir brīva no poliomelīta, taču dati liecina, ka aptuveni 2,5 miljoni bērnu nav saņēmuši nepieciešamās trīs vakcīnu devas desmit gadu laikā.

Attiecīgi ir diezgan liels bērnu skaits, kas var nebūt imūna pret šo slimību, kas šobrīd izplatās ārpus Eiropas.

Kramazs uzsvēra, ka pastāv risks, ka cilvēki, kuri nav saņēmuši vakcīnu pret poliomelītu, aizbraucot uz kādu no valstīm, kur tas konstatēts, var izplatīt to arī Eiropā, tādēļ būtiski vakcinēties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.