Gaismas pils jumtam būs tērauda spīdums
 0

Rīdzinieku un galvaspilsētas viesu uzmanība pievērsta pirms četriem gadiem iesāktajai Nacionālās bibliotēkas celtniecībai Daugavas kreisajā krastā, iepretim Pēterbaznīcai. Ļaudis, tostarp mūsu lasītāji, taujā, cik tālu šajos gados celtnieki tikuši, ar ko būs klāts jaunās ēkas jumts un vai tas būs pieskaņots sabiedrībā par Gaismas pili iedēvētajai celtnei.


 

Līdz Valsts svētkiem tikšot galā

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Nacionālās būvkompāniju apvienības būvdarbu vadītājs Valdis Koks stāsta, ka pašlaik būvēšanās pilnā sparā rit kā iekštelpās, tā uz jumta. Būvēšanās esot jāpabeidz līdz Valsts svētkiem, šā gada 18. novembrim, ko, pēc viņa domām, ar triju būvuzņēmumu apvienotiem spēkiem varot izdarīt.

Viņaprāt, jumts būs unikāls, tāpēc ka tas vienlaikus ir arī daļa no ēkas fasādes. Uz jumta klātais nerūsējošā tērauda segums būs gaismu atstarojošs, pārvēršot ēku gaišāku, nekā tā ir redzama pašlaik. Tāpēc, viņaprāt, neesot iemesla bažīties, ka segums varētu izbojāt par Gaismas pili dēvētās celtnes kopskatu. Citu papildu apgaismojumu jumtam ēkas arhitekts Gunārs Birkerts neesot paredzējis. Toties apgaismota būs pret Daugavu vērstā ēkas fasāde. “No Daugavas otra krasta skatoties, skats uz jauno ēku būs iespaidīgs,” spriež būvdarbu vadītājs.

 

Kārtainais pīrāgs

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn celtnieki iestikloja jaunās divpadsmit stāvu ēkas ziemeļu fasādes augstāko punktu (68,3 m) jeb spici, kurā būs izvietoti pēdējie trīs stāvi. Vienpadsmitajā un divpadsmitajā paredzētas telpas nelieliem pasākumiem, izstādēm, bet ikdienā lasītājiem tās kalpos kā skatu laukums, no kura paveras skats uz Vecrīgu un Daugavas kreiso krastu. Ēkas spices stikloto daļu veido stikla paketes, kas sastāv no ārējā un iekšējā stikla. Ārējais ir īpaša pārklājuma stikls, kas nodrošina telpas dabisko apgaismojumu, reizē neļaujot telpām pārkarst vasarā. Uz stikla iekšējās virsmas uzklāts sietspiedes pārklājums, kas aiztur saules starus. Savukārt iekšējais stikls ir laminēts.

Līdz pagājušā gada rudenim pārējai jumta dzelzsbetona siju konstrukcijas daļai tika uzklāta bituma hidroizolācija. Virs tās uz regulējamām metāla “kājām” pašlaik tiek klāti neopora siltumizolācijas paneļi, kas reizē kalpos arī papildu hidroizolācijai. Siltumizolācijas paneļiem pāri tiks klātas ar keramikas skrotīm apstrādātas nerūsējošā tērauda loksnes 6230 kvadrātmetru kopplatībā. Pašlaik šo segumu var redzēt tikai ēkas maketā Daugavas pusē. Maketā, kas ir precīza jaunās bibliotēkas ēkas vairākkārt samazināta kopija, skaidri redzams, kāda veida, izskata un krāsu toņu būvmateriāli ir un būs izmantoti celtniecībā.

 

Valdis Koks teic, ka tāpēc būvēšanās notiek bez atkāpēm no projekta, ar būvuzraugiem tiekot saskaņots viss līdz pēdējam sīkumam. Tērauda lokšņu uzklāšanu jumtam celtnieki plāno pabeigt līdz šā gada oktobrim. Jumta segums iznākumā būs aptuveni 35 cm biezs triju kārtu “pīrāgs”.

 

Jautāts, vai jaunās ēkas jumts būs pietiekami drošs pret nokrišņiem, stipru vēju un citām dabas stihijām, Valdis Koks atbild, ka jumta konstrukcija atbilst visām būvnormatīvos noteiktajām prasībām. Papildus esot veikta jumta konstrukciju drošības pārbaude neatkarīgu ekspertu kompānijā Lielbritānijā. Eksperti esot atzinuši, ka jaunās ēkas jumta konstrukcija atbilstot visām drošības prasībām. Valdis Koks stāsta, ka arī Gaismas pils arhitekts Gunārs Birkerts vismaz pāris reižu gadā atbraucot no Amerikas uz Rīgu, lai pats pārbaudītu, kā tiek īstenota viņa iecere.

 

Varēja uzbūvēt ātrāk

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekta celtniecības būvuzraugs Ēriks Andžāns un Kultūras ministrijas LNB projekta īstenošanas nodaļas vadītājs Indriķis Builis atzīst, ka celtniecība nenorit tādā tempā, kā sākumā cerēts, un ka kavēšanās iemesli esot vairāki. Viens no tiem – 2009. un 2010. gada budžeta samazinājums, kura dēļ apstājās ēkas fasādes un jumta izbūve. Tāpēc sākotnēji noteiktais ēkas celtniecības pabeigšanas termiņš 2011. gadā tika atlikts uz vēlāku laiku.

Gunāra Birkerta “acis un ausis Latvijā” – autoruzraugs Mārcis Mežulis stāsta, ka ēkas celtniecība kopumā norit labi. Tomēr, pēc viņa un Gunāra Birkerta domām, tā, tostarp jumta seguma ieklāšana, varēja notikt straujākos tempos.

 

Neskaidrības par saules paneļiem


Būvdarbu vadītājs Valdis Koks piebilst, ka pagaidām vēl neesot īstas skaidrības, ar ko tiks klāta pret Dzelzs tiltu uz dienvidiem vērstā ēkas jumta daļa. Pēc vienas ieceres tai paredzēts uzklāt saules enerģiju uztverošus paneļus – elektrības iegūšanai. Ja izlemtu lietot saules paneļus, to izskats gan nedrīkstētu atšķirties no nerūsējošā tērauda loksnēm.

Autoruzraugs Mārcis Mežulis teic, ka neiebilst pret saules paneļu izmantošanu pret Dzelzs tiltu vērstā ēkas jumta daļā, kaut arī Birkerta kunga sākotnējā iecerē tie nebija paredzēti. Taču paneļiem, kā domājot arī Gunārs Birkerts, jābūt nevis uzliktiem uz ēkas jumta, bet iestrādātiem jumta plaknē, lai netiktu izbojāts ēkas kopskats.

Kā skaidro Kultūras ministrijas pārstāvis Indriķis Builis, pret paneļu izmantošanu principiālu iebildumu nevienam neesot. Taču to iestrādāšana jumta plaknē projekta kopizdevumus sadārdzinātu par 1,18 miljoniem latu. Paneļu uzlikšana uz jumta iznāktu vairākas reizes lētāka. Kādu paneļu pielietojumu izvēlēties, to LNB projekta īstenošanas uzraudzības padomē varētu izlemt 16. maijā.

 

 

Uzziņa

Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta pasūtītājs ir Kultūras ministrija. Kopš 2008. gada jūnija ēkas celtniecību īsteno Nacionālā būvkompāniju apvienība, kurā ietilpst trīs Latvijas būvniecības uzņēmumi – SIA “Re&Re”, AS “RBS SKALS” un SIA “Skonto Būve”.

Pašlaik LNB projekta īstenošanas kopējie izdevumi tiek lēsti aptuveni 180 miljonu latu apmērā.

Pēc Kultūras ministrijas amatpersonu prognozēm, ēku varētu nodot ekspluatācijā līdz 2013. gada vasaras sākumam. Bet infrastruktūra – automobiļu stāvlaukumi, ietves un ielas, pieslēgums ūdensvadam un kanalizācijai – varētu tikt izbūvēta līdz nākamā gada rudenim. Pēc grāmatu krājumu pakāpeniskas pārvešanas pirmos lasītājus jaunajā ēkā LNB sāktu uzņemt gada nogalē.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
9 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 28
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
5 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 143
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm 1
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 7
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 151
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 18
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 14
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 8
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
9 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 88
Intervija 19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 78
13 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 144
17 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena