Kultūra
Teātris un kino

Gārfīldam apaļa jubileja! Dzīves fakti un domugraudi0

Ekrānuzņēmums no Youtube.com.

19. jūnijā aprit 40 gadi, kopš piedzimis runcis Gārfīlds – viens no pasaules populārākajiem, ja ne vispopulārākais, komiksu personāžs.

Lūk, desmit fakti par Gārfīldu un viņa autoru.

Karikatūrists Džims Deiviss sākotnēji radīja komiksu par kukaiņiem, taču izdevēji to uzņēma vēsi, norādot, ka neviens taču nespēj identificēties ar vabolēm.

Gārfīlds nāk no Deivisa bērnības, kuru viņš pavadīja fermā kopā ar 25 kaķiem – karikatūrists nolēma, ka pazīst kaķus pietiekami labi, lai spētu radīt pievilcīgu tēlu. Turklāt 70. gados bija daži komiksi, kuros figurēja suņi, bet neviena kaķa.

Vārdu runcis ieguva no Deivisa vectēva Džeimsa A. Gārfīlda, kurš esot bijis “liela auguma kašķīgs vīrs”. Gārfīlda saimnieka Džona Arbakla vārds ņemts no 50. gadu kafijas reklāmas, bet Odijs nāk no paša Deivisa radītas autoreklāmas, kurā figurēja ciema muļķītis Odijs.

Sākumā Džons bija galvenais tēls, taču izdevēji lūdza, lai Deiviss koncentrējas uz Gārfīldu, kurš lasītājiem šķita pievilcīgāks.

Tēli piedzīvoja arī vizuālas pārmaiņas, – līdz 80. gadu vidum tie bija reālistiskāki, tad ieguva kariķētus vaibstus, turklāt Džons tika padarīts nedaudz vecāks.

Komikss ātri guva komerciālus panākumus, – jau trīs gadus pēc pirmās publikācijas to iespieda 850 laikraksti visā pasaulē, un kopējie Deivisa ienākumi no Gārfīlda tēla sasniedza vairāk nekā 15 miljardus. Lai menedžētu ienākumus, Deiviss nodibināja uzņēmumu “Paws, Inc.” (burtiski tulkojot no angļu valodas “Apvienotās ķepas”). Patlaban Gārfīlda tēls ienes no 750 miljoniem llīdz 1,5 miljardiem dolāru ik gadus.

Deiviss, kaut gan saglabājis kontroli pār māksliniecisko procesu, pats vairs tikai retumis zīmē pirmos uzmetumus un raksta dialogus; lielāko daļu darba paveic viņa ilggadīgie asistenti Brets Kots un Gerijs Beikers.

Gārfīlds ir pilnīgi apolitisks, kas, iespējams, veicinājis viņa popularitāti. Pats Deiviss atzinis, ka tas tikai daļēji ir apzināts lēmums, jo viņš pats tik maz zinot par politiku, ka “ilgus gadus domāju, – OPEC ir protēžu līme”.

Par Gārfīldu uzņemti vairāki animācijas seriāli, divas pilnmetrāžas kinofilmas (ar animētu Gārfīldu) un trīas pilnmetrāžas animācijas. Patlaban topot ceturtā. Tāpat ir vesels lērums Gārfīlda spēļu tiešsaistē, un, protams, kaķim ir pašam sava mājas lapa.

Lūk, daži izcili Gārfīlda domugraudi.

 • “Mīli mani, baro mani, nekad nepamet mani” (“Love me, feed me, never leave me.”)
 • “Ak nē! Es aizgulējos! Es kavēju! Savu snaudu.” (“Oh no! I overslept! I’m late! For my nap.”)
 • “Ēd katru maltīti tā, it kā tā būtu pēdējā.” (“Eat every meal as though it were your last.”)
 • “Esmu izsalcis. Tātad esmu.” (“I am hungry. Therefore I am.”)
 • “Ja gribi izskatīties tievāks, draudzējies ar resnākiem ļaudīm.” (“If you want to look thinner, hang around people fatter than you.”)
 • “Labi laiki ir priekšā! Vai aiz muguras. Jo tie pilnīgi noteikti nav patlaban.” (“Good times are ahead! Or behind. Because they sure aren’t here.”)
 • “Mana visaktīvākā daļa ir mana iztēle.” (“The most active thing about me is my imagination.”)
  “Ienīstu pirmdienas.” (“I hate Mondays.”)
 • Kad nokrītas lazanjas līmenis manās asinīs, es kļūstu nejauks.” (“When the lasagna content in my blood gets low, I get mean.”)
 • “Viņa IQ ir tik zems, ka to nevar pārbaudīt. Ir jāveic tā izrakumi.” (“His I.Q. is so low you can’t test it. You have to dig for it.”)
 • “Jebkurš var sportot… bet šāda veida letarģija prasa īstu disciplīnu.” (“Anybody can exercise… But this kind of lethargy takes real discipline.”)
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Dārziņskola aicina uz jubilejas koncertiem
5 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
JRT pārbūvei iesniegti četri pieteikumi; uzvarētājs būs zināms mēneša laikā
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Hiphopa blieziens zem jostasvietas
21 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
“Kauns par šādu valsti!” Bojāgājušā glābēja vecāki sašutuši par spriedumu
58 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Zolitūdes traģēdijas lietā Sergetam piespriež 6 gadu cietumsodu, bet pārējos apsūdzētos attaisno
Tiešraide 4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Saņemti jauni pierādījumi: Ģenerālprokuratūra prasa Dānijai izdot Misāni Latvijai
30 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Solis tuvāk gāzes terminālim
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Staķis būs Rīgas mēra kandidāts kopīgajā “AP” un “Progresīvie” ārkārtas vēlēšanu sarakstā
1 stunda