Praktiski
Manas tiesības

Gribu brīvprātīgi maksāt sociālās iemaksas, lai pensija būtu lielāka! Vai tas ir iespējams?0

Foto – Shutterstock

Strādāju mikrouzņēmumā, kuram neklājas viegli. Pieļauju, ka šogad varētu būt arī bankrots. Mūsu grāmatvede teica: ja pēc tam gribēšu saņemt kādu pabalstu, piemēram, kā bezdarbnieks, tas būšot ļoti minimāls. Vai ir kāda iespēja tagad veikt papildu iemaksas arī pašam, lai pēc tam varu iztikt? Arī pensija vairs nav aiz kalniem, tāpēc visas sociālās iemaksas man ir ļoti svarīgas. ZIEDONIS SIGULDĀ

Mikrouzņēmuma nodokļa likums paredz papildu iespēju mikrouzņēmuma darbiniekam pievienoties sociālajai apdrošināšanai brīvprātīgi, ja viņš nav darba ņēmējs pie cita darba devēja un nav obligāti apdrošināts kā pašnodarbinātais. Brīvprātīgi mikrouzņēmuma darbinieks var pievienoties visiem tiem apdrošināšanas veidiem, kuriem viņš ir apdrošināts kā mikrouzņēmuma darbinieks. 2018. gadā mikrouzņēmuma darbinieks, kurš ir:

• apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, veic brīvprātīgās iemaksas visiem apdrošināšanas veidiem (brīvprātīgās iemaksas veic 34,09% apmērā);

• sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, veic brīvprātīgās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai un darba negadījumu apdrošināšanai (29,87% apmērā);

• izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds (valsts speciālās pensijas saņēmējs), veic brīvprātīgās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, darba negadījumu apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai un vecāku apdrošināšanai (31,64% apmērā).

Ja esat nolēmis brīvprātīgi pievienoties sociālajai apdrošināšanai, tad jāvēršas jebkurā VSAA nodaļā vai valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros, ar kuriem VSAA ir noslēgts līgums, un jāaizpilda reģistrācijas lapa. Varat arī aizpildīt e-iesniegumu portālā Latvija.lv par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai. Pēc tam desmit darbdienu laikā jums par to izsniegs paziņojumu.

SVARĪGI

• Ministru kabineta 2010. gada 12. oktobra noteikumi Nr. 976 “Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai” paredz, ka mikrouzņēmuma darbinieki sociālās iemaksas var veikt no brīvi izvēlētiem ienākumiem, kas nepārsniedz 430 eiro mēnesī.

• Ja mikrouzņēmuma darbinieks ir pievienojies sociālajai apdrošināšanai brīvprātīgi un veicis papildu sociālās iemaksas, tad VSAA, aprēķinot sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, ņems vērā visus maksājumus kopā.

• Ikvienam ir tiesības jebkurā brīdī arī atteikties no brīvprātīgās pievienošanās valsts sociālajai apdrošināšanai. Arī šādā gadījumā jāiesniedz iesniegums VSAA.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Nomira 21 gadu vecā mamma un bērns piedzima nosmacis. Sākas tiesvedība par draudzi, kas izvēlējās neizglābt
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pensionāru federācija komentē pensiju celšanu un pastāsta, kāpēc daļa pensionāru būs apbēdināti 1
3 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Latvijas, Lietuvas, Polijas un Igaunijas prezidenti izplata paziņojumu Baltkrievijas prezidentam
1 stunda
LE
LETA
Laukos
Graudaugu rekordražas šogad nebūs. Eksperti vērtē situāciju graudkopības nozarē
44 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Pilnīgi visa zeme bija sarkana!” Pensionārs Paulis no Variņu pagasta neizpratnē par “sārtu lietu” 2
4 stundas