Rīgas 1. medicīnas koledžas problēmas vadības līmenī sākās 2017. gadā, kad Valsts kontrole veica revīziju Izglītības un zinātnes ministrijā.
Rīgas 1. medicīnas koledžas problēmas vadības līmenī sākās 2017. gadā, kad Valsts kontrole veica revīziju Izglītības un zinātnes ministrijā.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Iekārojamā koledža 0

Tiek plānots reorganizēt Rīgas 1. medicīnas koledžu, kuras direktore pēc Valsts kontroles un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apmeklējuma ilgstoši slimo.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

No nākamā gada 1. jūlija Rīgas 1. medicīnas koledža, visticamāk, turpinās darbu kā Latvijas Universitātes (LU) aģentūra. Vakar valsts sekretāru sanāksmē tika uzsaukts Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātais rīkojuma projekts par šīs mācību iestādes reorganizāciju.

Sašutumu par šādu lēmumu jau paudusi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadība, jo uzskata, ka augstākā izglītība būtu jāapvieno ap tiem studiju centriem, kas jau specializējušies medicīnas jomā, un RSU ir jau pieredze sadarbībai ar pievienoto Sarkanā Krusta medicīnas koledžu un Liepājas medicīnas koledžu, kas tagad ir RSU Liepājas filiāle.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis neslēpa, ka RSU reakcija viņam šķietot mazliet dīvaina, jo koledžu integrēšana universitātēs atbilst izglītības attīstības pamatnostādnēm. Ministrijas rīcībā esot koledžas padomes lēmums par pievienošanos Latvijas Universitātei, kā arī pozitīvs LU Senāta lēmums, kas pieņemts jau 8. janvārī.

Ar šīs koledžas reorganizāciju tiks noslēgts pārveides process, kas sākās 2010. gadā, pakāpeniski izstrādājot katras medicīnas koledžas atbilstošāko integrācijas modeli. Koledžas pievienošana universitātei došot iespēju attīstīt pašreizējos medicīnas studiju virzienus LU, paplašinot piedāvāto studiju programmu klāstu, nodrošinot lielāku studējošo skaitu un stiprinot akadēmiskā personāla kompetenci.

LU Rīgas 1. medicīnas koledža turpinās īstenot koledžas izglītības programmas un pārņems izglītojamos, darbiniekus un pedagoģisko personālu, koledžas bilancē norādīto kustamo mantu un finanšu līdzekļu atlikumu.

Šī mācību iestāde sagatavo plašu vidējā medicīnas personāla klāstu – ār­sta palīgus, vecmātes, zobu tehniķus, zobārstniecības māsas, kā arī citās specialitātēs, taču kopš pagājušā gada decembra iestādei ir radušās grūtības vadības līmenī, jo koledžas direktore Inese Bunga nespēj pildīt savus pienākumus. Izglītības iestādes zinātniskā darba koordinatore Agija Pāža, kuras pārziņā ir arī iestādes administratīvās funkcijas, pastāstīja, ka direktore daudz slimojot, bet tas netraucējot mācību procesam, jo tas notiekot bez aizķeršanās. Skolā ir iecelta direktores pienākumu izpildītāja.

Rīgas 1. medicīnas koledžas problēmas vadības līmenī sākās 2017. gadā, kad Valsts kontrole (VK) veica revīziju Izglītības un zinātnes ministrijā, lai pārliecinātos, kā tiek tērēti valsts budžeta līdzekļi arī tās padotības iestādēs.

Reklāma
Reklāma

Toreiz tika konstatēts, ka Rīgas 1. medicīnas koledžā nav nodrošināta pietiekama uzraudzība pār ieņēmumu gūšanu no sniegtajiem maksas pakalpojumiem. Nododot koledžas telpas bezatlīdzības lietošanā, no 2004. līdz 2018. gadam nav gūti ieņēmumi par telpu īri vismaz ­48 270 eiro apmērā.

KNAB 2017. gada nogalē uzsāka kriminālprocesu par šīs mācību iestādes darbinieces (neoficiāli zināms, ka tā ir koledžas direktore) dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, jo darbiniece ilglaicīgi izmantojusi vairākas telpas dienesta viesnīcā Tomsona ielā 39, Rīgā, nemaksājot par tām īres maksu. KNAB, veicot pārbaudi, konstatēja, ka darbiniece izmantojusi piecas dienesta viesnīcas istabas, divus sanitāros mezglus, virtuvi, palīgtelpas un koridoru.

KNAB informēja, ka konkrētajā kriminālprocesā notiek pirmstiesas izmeklēšana, tādēļ, lai netiktu apdraudēta tās gaita, šobrīd plašāka informācija netiks sniegta, un norādīja, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Rīgas 1. medicīnas koledžā strādā arī VK pārstāvji, kuri Izglītības un zinātnes ministrijas finanšu revīzijas ietvaros veic pārbaudes arī Rīgas 1. medicīnas koledžā.

Izglītības un zinātnes ministrijai līdz 1. decembrim ir jāizveido koledžas reorganizācijas komisija, iekļaujot tajā ne tikai šīs mācību iestādes, bet arī ministrijas un LU pārstāvjus. Visticamāk, ka pēc koledžas reorganizācijas atrisināsies arī vadības līmenī radušās problēmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.