“Divi protokoli vienā dienā sen nav bijuši,” atzīst VMD vecākais inspektors medību jautājumos Andrejs Zvirbulis (no kreisās). Administratīvā pārkāpuma protokolu paraksta mednieks Jānis Vesets, kurš savu vietu mastā bija atstājis ar neizlādētu ieroci.
“Divi protokoli vienā dienā sen nav bijuši,” atzīst VMD vecākais inspektors medību jautājumos Andrejs Zvirbulis (no kreisās). Administratīvā pārkāpuma protokolu paraksta mednieks Jānis Vesets, kurš savu vietu mastā bija atstājis ar neizlādētu ieroci.
Foto – Ilze Pētersone

Ieroču glabāšana, “grādi”, dokumenti. Ko pārbauda medību inspektors? 4

Ar aplausiem viņus nesagaida, taču arī naidīgas piezīmes nedzird, kad pie medniekiem uz pārbaudi ierodas Andrejs Zvirbulis un Ilgvars Buiķis. Abi inspektori – viens no Valsts meža dienesta (VMD), otrs no Valsts policijas –, dzinējmedību sezonai sākoties, katru nedēļas nogali gluži kā sniegs uz galvas uzkrīt kādam no Kurzemes kolektīviem. Pirms pāris nedēļām reidā pa Kuldīgas un Talsu novadiem divos no trīs sastaptajiem mednieku klubiem viņi uzgāja medību noteikumu pārkāpumus. Vainīgajiem sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, nāksies maksāt soda naudu, taču inspektori priekā neberzē rokas – daudz patīkamāk jūtoties, kad kolektīvā viss ir kārtībā.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro 22
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas

Diviem medniekiem – vienādi pārkāpumi

“Tāpat jau mēs medniekiem “sačakarējam” medības – kā viņi ierauga cilvēkus formās, tā prieki beigušies,” atzīst abi inspektori. Vēl pirms pieciem gadiem uz lūgumu uzrādīt dokumentus parasti sekojusi strupa atbilde – kas tu tāds esi un ko gribi? Vai, kad apturējuši uz ceļa un prasījuši parādīt ieroci, uzrunātais zvanījis advokātam. Pēdējās četras piecas sezonas strādāt kļuvis daudz patīkamāk, nosaka Ilgvars Buiķis, jo mednieku sabiedrība mainoties uz labo pusi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī RTU kolektīvs nemaz nesūrojas, ka šosezon abās dzinējmedībās pa pārbaudei. Vadītājs Raimonds Gulbis inspektorus sagaida ar platu smaidu – pagājušajā reizē viss bijis kārtībā, gan jau tagad arī nebūs pārkāpumu. Tomēr viņš alojās. Kolektīva biedrs Jānis Vesets, kuram medību pieredze nedaudz ilgāka par gadu, bija atstājis savu vietu mastā ar neizlādētu ieroci, tā pārkāpjot medību noteikumu 57. punktu.

Mednieks paskaidroja, ka pēc masta beigām un savas norādītās vietas atstāšanas izlādējis ieroci, izņēmis patronu no stobra un nolaidis belzeni, lai pēc tam patronu ieliktu aptverē, bet aptveri pievienojis pie ieroča. “Ierocis bija izlādēts un izšaut nevarēja,” ciešā pārliecībā, ka nekas nav pārkāpts, viņš uzsvēra arī sarunā ar A. Zvirbuli. Mednieks bija pieļāvis vienu no raksturīgiem pārkāpumiem, norāda inspektors un nocitē Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumu, kas skaidri un gaiši pasaka, ka medību ierocis izlādēts ir tikai tad, ja patronas nav stobrā un arī pievienotajā aptverē. “Tas ir drošības jautājums,” uzsver Zvirbulis un paskaidro, ka šāds šaujamais var apdraudēt brīdī, kad nonāk cita rokās vai īpašniekam piemirsies, ka munīcija atrodas aptverē, un viņš pārvelk aizslēgu, paklikšķina un iznāk nejaušs šāviens. No senākiem laikiem viņam atmiņā ne viens vien notikums, kad šīs paviršības dēļ sacaurumoti automobiļu jumti.

Todien pie administratīvo pārkāpumu protokola tika arī “Dižrendas” medību vadītājs Jānis Daģis, jo bija pieļāvis tādu pašu pārkāpumu kā viņa attālais kaimiņš. “Kas izdarīts, izdarīts – zinu, ko prasa likums, laikam aizdomājos,” paskaidroja Daģis, kura mednieka stāžs mērāms 26 gadu garumā.

Par daudz bīstamākiem A. Zvirbulis uzskata gadījumus, kad mednieks vietu mastā atstāj ar ieroci, kam stobrā palikusi patrona. Kā liecina VMD apkopotā statistika, vairākumu nelaimju medībās līdz pat nāvējošam iznākumam izraisījusi tieši ieroča neizlādēšana. Šogad vienu aizmāršu inspektori pieķēruši Saldus novadā. Tiesa, šādus pārkāpumus konstatēt ir grūti, jo ar ātru rokas kustību mednieks savu kļūdu var novērst.

Medības un alkohols

Kopš noteikumi medniekiem medībās pieļauj alkohola līmeni līdz 0,5 promilēm līdzšinējās nulles vietā, obligāta pārbaužu sastāvdaļa ir alkohola līmeņa noteikšana, stāsta I. Buiķis. Pēc viņa veiktā mērījuma trīs RTU kolektīva vīriem aparāts uzrāda stipro dzērienu lietošanu. Mednieki nedaudz samulst, tomēr atviegloti uzelpo, jo puspromile nav pārsniegta.

Pieķert medībās iereibušu mednieku gadās ļoti reti. Šogad Rucavas novadā kādam 25 gadus vecam vīram alkometrs uzrādījis vairāk par atļauto puspromili: pirmajā mērīšanas reizē – 1,83, otrajā – 1,76. Tomēr ne uzvedībā, ne sarunā ar viņu nekas nav liecinājis par dzērumu. Vīrietis tainsojās, ka iepriekš lietojis klepus zāles. Pēc sīrupa uzņemšanas alkohola līmenis patiešām var strauji paaugstināties, atzīst Buiķis – kāds eksperiments parādījis, ka pat līdz trīs promilēm, taču šāda reakcija novērojama tikai ļoti īsu brīdi.

Daudz efektīvāk stipro dzērienu lietošanu varot kontrolēt tieši pēc jakts, kad visi ierodas mednieku mājā, dīrā un dala medījumu, cep aknas un uzsauc tostu veiksmīgam pasākuma noslēgumam, nosaka inspektori. Šādā situācijā lielākais klupšanas akmens – ieroča noglabāšana, lai tam nevar piekļūt nepiederoša persona. Ko tik no vietējiem vīriem nedabū dzirdēt – pēc medībām viņi savas bises uzticējuši kolektīva biedram, kurš tās kā malku sakrāvis autiņā un aizvedis uz savām mājām. Ja labdari pa ceļam pārbauda, nepatikšanas par to, ka pārvadā svešus ieročus, garantētas. Tāpat kā īpašniekiem, kuri savus ieročus nodevuši personai, kurai par tiem nav atļaujas. Mednieki nav vakarējie un jau iemanījušies rakstīt viens otram ieroča lietošanas atļauju, lai likuma uzraugi viņiem nevar piesieties.

Pārkāpumi medību laikā pamainās atkarībā no jaunu normu ieviešanas likumos un noteikumos. A. Zvirbulis stāsta, ka vienu laiku ķēruši tos, kas uz medībām devušies bez spilgtas krāsas cepurēm vai lentēm pie tām. “Vaiņodes novada kolektīvam četrus protokolus vienā reizē uzrakstījām,” viņš piebilst. Šodien ar šo sērgu vairs neesot jācīnās, jo mednieku saime apzinoties, ka košais apģērbs palīdz pašu drošībai.

Ja nu kādā kolektīvā vēl neesot skaidrības par medību drošību, lai paaicinot viņus ciemos, inspektori ir gatavi palīdzēt ar padomu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Pensionāri kļūs turīgāki? Par kādu summu pēc 1. oktobra palielināsies pensijas
Putinu nodevuši paša virsnieki. Atklājas Krievijas karaflotes štāba Krimā spridzināšanas detaļas
Lasīt citas ziņas
“Krievi sākuši būvēt dzelzceļu…” Pulkvežleitnante skaidro, ko okupanti iecerējuši Doņeckas sektorā
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
Zviedriju pēdējos gados bieži satricina sprādzieni, notiek apšaudes. Premjers sola iesaistīt armiju un izraidīt ārzemniekus
“Ilgāk saglabājas zaļas”: laika ziņu moderators Toms Bricis skaidro, kāpēc šogad kokiem vēl aizvien ir zaļas lapas
Finanšu un nodokļu eksperts komentē rosinājumu hipotekārā kredīta maksājumus uz laiku iekļaut nodokļu attaisnotajos izdevumos
22:31
Veselības apdrošināšanai būtu jābūt normai darba tirgū
22:00
Viņķele: “Vienotības” vēlētājs neuzvedas kā bērns rotaļlietu veikalā, bet viņam ir jābūt prasīgākam
21:30
Andrejostā nogrimis neliels atpūtas kuģītis
Izglītības eksperte par plānotajām izmaiņām pārbaudes darbu labošanas kārtībā: “Dzīve reti kad dod otru iespēju”
Putinu nodevuši paša virsnieki. Atklājas Krievijas karaflotes štāba Krimā spridzināšanas detaļas
Bermonta un Kaupēna gaitu lieciniece: stāsts par vienu no neparastākajām Latvijas dzelzceļa stacijām
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Dārzs
Izmantojam vietu dārzā lietderīgi! Ko vislabāk stādīt zem kokiem?
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Uz mūsu mājas jumta vēlas ierīkot telekomunikāciju bāzes antenu. Vai tā var ietekmēt manu veselību?
Uzņēmējs izmanto depozīta nodošanas sistēmas nepilnības un “nopelna” gandrīz 200 000 eiro
“Es nezinu, neesmu skaitījusi – piecdesmit, simts?” – uzņēmēja Elīna, kura iecienījusi “vienas nakts” sakarus atklāj, cik partneru viņai bijis
Skandālā Anglijā ierauts trimdas latviešu īpašums “Straumēnos”
Naktī vietām ducinās pērkons. Kādus laikapstākļus sinoptiķi sola pa dienu? Prognoze svētdienai
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Andris Bulis: “Mūza ir gražīga būtne – atnāk neklauvējot un aiziet neatvadoties”
“Viņa izvēlējusies palikt Latvijā – tā bija kļūda.” Advokāts komentē apsūdzētās rīdzinieces izlikšanos par mirušu, lai izvairītos no cietumsoda
VIDEO. Apokaliptiskas ainas Ņujorkā: plūdu dēļ cilvēkus aicina palikt mājās, daļēji paralizēta metro un lidostu darbība
Sliktākā dzimstība 100 gadu laikā! Kā izrāpties no “demogrāfiskās bedres”?
Vai Eiropa var palīdzēt Armēnijai? Kudors: “Ir grūti palīdzēt valstij, kas atkarīga no Krievijas, bet…”
Vai kalē čipsos ir daudz kalorijas?
Anita Pizele: Katrs piektais Krievijas karavīrs nenodzīvo ilgāk par 2 mēnešiem Ukrainas frontē
ANO ģenerālsekretāra nogalināšana
VIDEO. “Kam tev suns, ja ir cuciņ?” Soctīklos populārs kļuvis video, kur kāds latvietis mežā pastaigājas kopā ar mežacūku
Kokteilis
Šodien tev vairāk nekā jebkad būs nepieciešamas labas ziņas! Horoskopi 1.oktobrim
Receptes
Biezpiena klimpiņas – viegli un ātri pagatavojamas
Knapi savelk galus: EP cels trauksmi par dzīves dārdzības pieaugumu Eiropā