Jānis Trēgers
Jānis Trēgers
Publicitātes foto

Jānis Trēgers: Spēle bez noteikumiem – Saeima ver durvis ēnu ekonomikai 0

Autors: Jānis Trēgers, Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrība

Saeima balso par ēnu ekonomiku

20.marta vēlā vakarā Saeima ar savu balsojumu lēma par labu ēnu ekonomikas stimulēšanai Latvijā, kā arī iznīcināja veselu tautsaimniecības apakšnozari – Gametech, jeb interaktīvās azartspēles. Tas viss notika vīrusa izplatīšanas ierobežošanas aizsegā – risinot fiziskās pasaules vīrusa izplatīšanās problēmu, deputāti ķērās pie izmaiņām virtuālajā.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 19
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Kādas sekas būs šim deputātu lēmumam? Pirmkārt, Latvijā strauji uzplauks interaktīvo azartspēļu ēnu ekonomika – nelicencētās spēļu vietnes darbosies ar vēl nepieredzētu apgrozījuma pieaugumu, bet nodokļu ieņēmumi budžetā būs nulle. Otrkārt, cilvēki tiks iestumti absolūti nedrošu nelicencēto azartspēļu vidē, kur spēlētājs netiek pasargāts no pārmērībām spēlē un krāpšanas.

Ēnu ekonomikai durvis vaļā

Deputāti pārvilka treknu svītru pāri visam, kas līdz šim Latvijā bija darīts, lai apkarotu nelegālās azartspēļu vietnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pateicoties intensīvai sadarbībai starp ministrijām, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju, bankām un “Gametech” nozari, pēdējos pāris gadus legālo, nodokļus maksājošo spēļu operatoru ieņēmumu īpatsvars Latvijā beidzot kļuva lielāks par to, ko apgroza nelegālās online vietnes.

Finanšu ministrijas dati liecina, ka patlaban, kad Latvijā pakalpojumus sniedz deviņi licencētie interaktīvo azartspēļu operatori, nelegālais online spēļu tirgus pie mums joprojām veido ap 38% no kopējā azartspēļu tirgus.

Tie ir aptuveni 33 miljoni eiro, kurus Latvijas iedzīvotāji iegulda ārvalstu spēļu uzņēmumos, un no kuriem netiek maksāti nodokļi valsts budžetā. Pateicoties Saeimas deputātu balsojumam, šis pelēkais tirgus pieaugs līdz 100% jeb par desmitiem miljonu.

Pilnībā izskaust nelegālo spēļu piedāvājums nav iespējams, to pierāda gan patreizējā situācija, gan pieredze visās, uzsveru, visās pasaules valstīs. Taču kopīgi gan nozarei, gan valsts institūcijām būtu jāvirzās uz to, lai maksimāli samazinātu šo nelicencēto operatoru darbību.

Tas ir nepieciešams gan lai apkarotu ēnu ekonomiku, gan lai pasargātu spēlētājus no krāpšanas, datu aizsardzības un citiem riskiem.

Latvija ir vienīgā valsts, kas pretēji jebkādai Covid-19 mesto izaicinājumu un ekonomikas loģikai ir aizliegusi licencēto online azartspēļu tirgu.

Vēl pirms pāris nedēļām Saeimas finanšu un budžeta komisijā uzstājās nozares eksperte, lektore no Zviedrijas Anna Sofija Olsona (Ann-Sofie Ollson), kura uzsvēra, ka no valsts puses ir būtiski ieviest sabalansētu regulējumu, kas nodrošinātu kontroli un ierobežojumus, vienlaicīgi nepadarot licencēto operatoru piedāvājumu nekonkurētspējīgu. Pretējā gadījumā spēlētāji arvien vairāk izvēlas izmantot nelegālo azartspēļu operatoru vietnes. To apliecina daudzu valstu pieredze.

Nav šaubu, ka pēc šāda Latvijas parlamenta lēmuma nelicencētie azartspēļu operatori sāks masīvas reklāmas kampaņas, piesaistot spēlētājus no Latvijas. Vieta tukša nepaliks. Tāpat nav šaubu, ka visus tos spēlētājus, kuri būs aizgājuši uz nelegālajām vietnēm, būs grūti vai pat neiespējami atgriezt pie legālajiem operatoriem.

Nelegālo online vietņu spektrs ir plašs. No citās Eiropas valstīs reģistrētiem lieliem uzņēmumiem, līdz Kirasao salā reģistrētiem un de facto bez jebkādas uzraudzības esošiem Austrumu kaimiņvalstu darboņiem. Kam ir izdevīga šāda ārzemju azartspēļu uzņēmumu lobēšana?

Ir pilnīgi skaidrs, ka nozares ieņēmumus samazinot līdz nullei tā faktiski tiek iznīcināta. Krīžu laikā kritums azartspēļu uzņēmumiem ir daudz straujāks, nekā ekonomikai kopumā, jo nozare dzīvo no tiem līdzekļiem, kurus cilvēki atvēl izklaidei, tas ir brīvajiem līdzekļiem.

Pie finanšu grūtībām tieši šie līdzekļi tiek samazināti kā pirmie. Operatoru dati uzrāda, ka jau dažas dienas pēc 14.marta, kad valstī tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, interaktīvo azartspēļu vietnēs vidējais diennakts aktīvo spēlētāju skaits ir krities par 26%. Tas apliecina arī to, ka mainoties ekonomikas situācijai, cilvēki maina arī savus izklaides paradumus.

Mīnus 20 miljoni no valsts budžeta

To, ka nozare, kas ienes budžetā nodokļus, tiks uz ilgu laiku apturēta, apliecina 2008. gada Latvijas krīzes pieredze. 2009.gadā salīdzinot ar 2007. ieņēmumi no azartspēļu organizēšanas Latvijā kritās par 53%.

IKP kritums, kas neapšaubāmi bija ārkārtīgi smags, procentuālā izteiksmē tomēr bija 20% robežās jeb 2,5 reizes mazāks. Lai atkal sasniegtu 2007.gada ieņēmumu līmeni, nozarei bija vajadzīgi 10 gadi.

Ir pilnīgi skaidrs, ka pie nulles ieņēmumiem un plaukstoša nelicencētā azartspēļu tirgus, nozares atdzimšana ir ļoti apšaubāma, un ienākumu valsts budžetā no tās nebūs, naudu apgrozīs ēnu ekonomika.

Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrības biedri 2020.gadā dažādu nodokļu veidā bija plānojuši iemaksāt valsts budžetā nepilnus 20 miljonus eiro. Ar šo summu pietiktu lai lielākas algas saņemtu trešdaļa no visiem valsts medicīnas iestādēs strādājošajiem.

Laikā, kad visa valsts ekonomika pārcieš ļoti smagu krīzi, kuras patieso apmēru mēs varēsim saprast vien pēc dažiem mēnešiem, bet Saeima pat epidēmijas laikā atsakās paaugstināt algas mediķiem, deputātu lēmums par veselas tautsaimniecības nozares iznīcināšanu un ēnu ekonomikas stimulēšanu nudien nav izprotams.

Spēlei vairs nebūs noteikumu

Ar savu lēmumu Saeima ne tikai plaši pavēra durvis ēnu ekonomikai. Deputāti arī pārsvītroja visu, kas Latvijā bija izdarīts, lai pasargātu tos cilvēkus, kuriem ir iespējamas azartspēļu atkarības problēmas. Visu, kas bija izdarīts, veidojot atbildīgu spēļu vidi un izstrādājot efektīvu nozares regulējumu, lai minimizētu atkarības problēmas.

Azarts kā emocija cilvēkos neizzudīs līdz ar deputātu balsojumu. Arī ar to saistītā izklaide turpinās eksistēt. Ar vienu atšķirību – tā būs nelegāla un nedroša, tāda, kas darbojas bez jebkādiem noteikumiem, kurai nerūp nedz spēlētājs, nedz valsts kurā notiek spēle.

Pēc parlamenta balsojuma, visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas kā izklaides veidu izvēlas interaktīvās azartspēles, turpmāk jāizmanto Latvijā nelicencēto operatoru pakalpojumus.

Tādu operatoru, kuri nepakļaujas Latvijas jurisdikcijai, nekādā veidā nepasargā spēlētājus no pārmērībām, kā tas uzlikts par pienākumu Latvijā licencētiem operatoriem.

Arī tie 6700 cilvēki, kuri bija ievietojuši sevi pašatteikušos reģistrā, kura ieviešanu “Gametech” nozare ir atbalstījusi no pirmās dienas, vairs nebūs nekādā veidā pasargāti, jo nelicencētajās vietnēs reģistrs nedarbojas. Mums visiem atliek vien cerēt, ka cilvēki nekritīs pelēko komersantu vilinājumā, kas var beigties visai traģiski.

Internetā aizliegumi nestrādā. To līdz šim saprata visi, arī valsts pārstāvji. Nav iespējams aizliegt interaktīvās azartspēles, kuras tiek organizētas interneta vidē. Tas kas ir iespējams – aizliegt to interaktīvo azartspēļu daļu, kura ir godīga un atbildīga savās attiecībās ar valsti un spēlētāju.

To daļu, kas maksā nodokļus valsts budžetā un nodrošina atbildīgu spēles vidi, ierobežojot spēlētāju iespējas un liedzot spēli pie mazākām aizdomām par pārmērīgumu. Tieši to pagājušajā nedēļā arī izdarīja Saeimas deputāti.

Apdraudēti 6 700 cilvēku

Mūsu valstī darbojas deviņi licencēti interaktīvo azartspēļu operatori. Šī nozare ir strikti regulēta, to 24 stundas diennaktī uzrauga speciāla inspekcija. Visi licencētie operatori ievēro noteikumus, kurus valsts ir uzlikusi nozarei.

No valsts puses ir uzliktas arī obligātas prasības par rīkiem, ar kuriem licencētās interaktīvo azartspēļu vietnēs tiek veidota spēlētājiem droša vide, un līdz minimuma tiek  mazināti atkarību riski t.sk. visaptverošs pašatteikušos personu reģistrs, kurā ikviens cilvēks, kuram ir potenciālas atkarības problēmas var sevi ievietot.

Pēc tam, kad persona iekļauj sevi pašatteikušos reģistrā, tā netiek ielaista nevienā fiziskajā azartspēļu vietnē, kā arī tai tiek liegta piekļuve licencēto operatoru azartspēļu vietnēs. Tādejādi atkarības risks tiek būtiski samazināts.

Kopš janvāra šajā reģistrā sevi ievietoja jau 6700 personas. Reģistra izveide ir labākais lēmums kas nozares ietvaros pieņemts pēdējo 25 gadu laikā. Tas ir viens no efektīvākajiem rīkiem, kas liedz problemātiskajiem spēlētājiem piedalīties jebkādās legālās azartspēlēs. Uzsvars uz vārdu legālās.

Ar savu lēmumu deputāti tikko likvidēja visu Latvijas legālo interaktīvo azartspēļu nozari, un visiem, tai skaitā tiem, kas ir ievietojuši sevi reģistrā, tagad atliek tikai viena iespēja – spēlēt nelegālajās vietnēs, kurās nedarbojas nedz pašatteikušos reģistrs, nedz citi atbildīgās spēles rīki.

Neizliet bērnu kopā ar ūdeni

SAISTĪTIE RAKSTI

Saeimai ir iespēja labot pieļauto kļūdu. Tam gan ir maz laika, jo nelegālo online vietņu operatori visticamāk jau pārplāno savus reklāmas budžetus, liekot īpašu uzsvaru uz Latviju, kur tiem pēkšņi ir pavērusies nebijusi iespēja straujai darbības paplašināšanai.

Aicinām deputātus ieklausīties mūsu un ekspertu argumentos un nepieļaut nekontrolētu ēnu ekonomikas pieaugumu interaktīvo azartspēļu segmentā, kā arī pasargāt spēlētājus Latvijā tāpat, kā tas notiek citās valstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 19
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 40
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
Lasīt citas ziņas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk jauni Covid-19 gadījumu, taču salīdzinoši liels inficēto skaits atklāts vēl divās pilsētās 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem
3 minūtes
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem
20:36
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Jāšaubās, vai labticīgā Merkele un lādzīgais Obama var dot Baidenam tos noderīgākos padomus attiecībās ar Krieviju
20:05
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vakcīnas apņem lielas naudas smaka, bet kur nauda, tur arī negodīgums 5
19:05
LA
LA.LV
Kokteilis
““tvitera” tiesai nevajag patiesību, bet vajag vainīgo!” Strūbergs komentē pret viņu vērstos apvainojumus vardarbībā pret sievu 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 6
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 12
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā drīkstēs darboties ēdināšanas iestādes iekštelpās, teātri un kinoteātri; atsāksies klātienes mācības 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts” 17
4 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 42
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 23
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 34
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 7
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Miris bijušais “Grindeks” vadītājs Valdis Jākobsons 1
2 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 39
11 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 117
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 84
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 158
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 186
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 35
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds 1
6 stundas