Publicitātes foto

Kā pareizi rūpēties par bērna zobiem 0

Rūpes par bērna zobiem ir vecāku atbildība un pienākums, par ko jādomā jau no tā laika, kad mazulis ir vēl mammas vēderā. Kādi ir svarīgākie faktori, kas vecākiem jāievēro, lai bērna zobi būtu veseli? Kā tos pareizi kopt? Kad un kādus speciālistus zobārstniecībā apmeklēt?

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Veidot bērnam veselīgus uztura paradumus
Veselīgi uztura paradumi sākas no vecākiem jau tad, kad mazulis vēl tiek plānots un gaidīts. Uzņemot sabalansētu un uzturvielām bagātu ēdienu, vecāki jau bērnam iedod labu pamatu labvēlīgai attīstībai grūtniecības laikā. Pēc dzimšanas vecāki ir tie, kas veido bērna attieksmi pret ēdienu, ēšanas kultūru. Zobu veselība tāpat kā vispārējā veselība arī lielā mērā ietekmējas no ēšanas paradumiem. Tāpēc te vecākiem visu laiku ir par ko piedomāt.

Būtu jāizvairās no cukuru saturošiem ēdieniem, saldinātajiem un gāzētajiem dzērieniem, neveselīgām uzkodām starp ēdienreizēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rūpīgi kopt piena zobus
Maldīgs ir mīts, ka piena zobi jau nav svarīgi, tos var nekopt, kad izaugs īstie, tad arī sāks rūpīgi tīrīt. Patiesībā laba mutes un zobu veselība bērnam ir jāveido jau no dzimšanas, kad vēl nav neviena zobiņa. Pēc ēšanas vajadzētu ar drāniņu vai speciālu uzpirksteni notīrīt mēli, vaigus un smaganas, lai noņemtu piena vai piebarojuma radīto aplikumu.

Pēc tam, kad parādās pirmie zobiņi, tie jāsāk rūpīgi kopt un tīrīt katru dienu. Bērns pieradīs pie šī procesa un ļaus veikt zobu aprūpi tad, kad mutē jau būs vairāk zobiņu. Jo ilgāk mutē ir veseli piena zobi, jo labāki veidosies īstie zobi, lielāka iespēja, ka nebūs problēmu ar sakodienu un jaunajiem zobiem jau neuzbruks kariess.

Piena zobu iztrūkums var radīt arī runas attīstības traucējumus, ko vēlāk nāksies labot pie logopēda, tāpēc piena zobu pareiza aprūpe ir ļoti būtiska.

Jātīra zobi pareizi un pietiekami ilgi
Viena lieta ir zināt, ka zobi bērnam jātīra divas reizes dienā. Bet pavisam cita lieta – zināt, kā to pareizi darīt. Bērna zobu kopšanā jāievēro tie paši principi, kas pieaugušajiem:

– jātīra zobi vertikālām kustībām projām no smaganām;

– jānotīra visas virsmas un arī mēle;

– katram zobam vai sektoram jāvelta vismaz 7 slaukošas kustības;

– zobu tīrīšanai jāvelta vismaz 3 minūtes;

– jāizmanto bērnam piemērota zobu suka un zobu pasta;

– ja zobu starpas ir ciešas, tad jāizmanto arī zobu diegs;

– bērniem, kuri paši tīra zobu, līdz 9-10 gadu vecumam zobi ir
jāpārtīra.

Zobi profilaktiski jāpārbauda 2 reizes gadā
Jau no 1 gada vecuma bērnu droši var vest uz profilaktisku vizīti pie zobārsta. Jāizvēlas uzticama bērnu zobārstniecība, kur pratīs iejūtīgi apieties arī ar mazākajiem pacientiem. Zobārsts pirmajā vizītē varbūt tikai apskatīs bērna zobiņus, novērtēs, sniegs vecākiem kādu padomu. Tas palīdzēs bērnam iejusties šajā vidē, visu apskatīt, lai nākamajās vizītēs jau justos daudz drošāk.

Reklāma
Reklāma

Lai laikus pamanītu pat mazākos bojājumus un problēmas, profilaktiskas vizītes bērnu zobārstniecībā labāk ieplānot 2 reizes gadā. Laba bērnu zobārstniecība, uz kuru vest savus bērnus, jāmeklē jau laikus, jo no speciālistu attieksmes, iejūtības, arī zobārstniecībā valdošās vides ir atkarīgs, kā bērns tur jutīsies, vai gribēs sadarboties ar zobārstu, vai nesāks baidīties, ko nevēlas neviens vecāks.

Emocionālās traumas, kas saistītas ar zobārstniecību, izlabot ir ļoti grūti, tāpēc labāk, lai uzreiz tiek apmeklēta laba bērnu zobārstniecība un atrasts savs uzticamais zobārsts, ko mazais pacients priecāsies atkal satikt.

No divu gadu vecuma – pie zobu higiēnista
Jau no mazotnes jāapmeklē ne tikai zobārsts, bet jādodas arī pie zobu higiēnista. To droši var darīt jau no bērna divu gadu vecuma, kad mazais jau varēs nosēdēt krēslā un ļaus zobu higiēnistam veikt savu darbu – apkopt zobiņus, novērtēt to stāvokli, pārrunāt ar bērnu un vecākiem zobu kopšanas jautājumus.

Zobu higiēnista pakalpojums Latvijā bērniem no 2 līdz 18 gadu vecumam 1 reizi gadā ir bez maksas, izņemot 7, 11 un 12 gadus, kad bez maksas ir 2 vizītes gadā. Tikai jāņem vērā, ka bez maksas šis pakalpojums ir pie zobu higiēnistiem, kuri noslēguši līgumu ar valsti.

Neielaist zobu bojājumus un problēmas
Vecākiem jābūt vērīgiem un jāseko bērna zobu stāvoklim arī pašiem. Ja ir aizdomas par bojājumiem, pēc iespējas ātri jāpiesaka vizīte pie zobārsta, lai novērstu problēmu, kamēr vēl nekas nesāp un bojājumi nav izplatījušies. Citādi labošana jau būs daudz sarežģītāka, dārgāka un arī bērnam nepatīkamāka. Var arī nākties zaudēt kādu zobiņu. Ja zobārsta kabinetā tiek ievests bērns, kuram mutē ir 5 un vairāk bojāti zobi, kas jau sāp, tad tā ir vecāku nolaidība attiecība pret savu bērnu.

Vecākiem jārāda bērnam labs piemērs
Rūpes par saviem zobiem bērnam var izveidoties tikai tad, ja vecāki rāda viņam labu piemēru un kopā palīdz apgūt šos paradumus. Tāpēc vecākiem ir jāapzinās sava loma. Bērns vēro un atdarina. Ja vecāki paši ir nevērīgi pret saviem zobiem, tad kāpēc gan cerēt, ka bērns tāds nebūs?