Praktiski
Mājas mīluļi

Kaķis iezīmē teritoriju: 7 biežākie iemesli, kāpēc mīlulis nenokārtojas savā tualetē0

Foto: Unsplash

Dažkārt kaķu saimnieki ir spiesti sastapties ar nepatīkamu problēmu – dzīvnieks sācis urinēt dažādās vietās mājās, nevis savā tualetē. Latvijas Felinoloģiskās asociācijas prezidente Vija Klučniece raidījumam “Rīta Panorāma” pastāstīja par galvenajiem iemesliem, kāpēc tā mēdz notikt un vai to iespējams mainīt.

1. Kaķim ir veselības problēmas

Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc kaķis sāk nokārtoties ārpus savas tualetes ir veselības problēmas – dzīvniekam urīnā parādījušās smiltis. Tas kaķiem var būt ļoti sāpīgi, tāpēc dzīvniekam šķiet, ka nokārtojoties kastītē parādās sāpes un viņš mēģina no tām izvairīties savas dabiskās vajadzības nokārtojot citās vietās. Tāpēc, ja kaķis sācis “iezīmēt teritoriju” ārpus savas tualetes, pirmais, kas ir jāizdara – jādodas pie veterinārārsta un jāveic urīna analīzes.

2. Nepiemērota tualetes kastīte

Otrs iespējamais iemesls – nepiemērota kasīte. Kā stāsta Vija Klučniece, dzīvniekiem nepatīk maza izmēra kastītes, turklāt kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki. Tas nozīmē, ja saimnieki ilgstoši atrodas prombūtnē un nav mājās, kaķa vajadzībām būtu jāpielāgo divas tualetes. Ja dzīvnieks vienā no kastītēm nokārtojas “lielajās” dabiskajās vajadzībās, visticamāk, čurāt tajā pašā kastē viņš vairs nevēlēsies. Šī iemesla dēļ vajadzētu nodrošināt, ka dzīvniekam ir divas tualetes.

3. Kaste atrodas par tuvu ēdamzonai

Trešais iemesls – kaste atrodas pārāk tuvu ēdamtraukiem. Starp trauciņiem un tualeti ir jābūt vismaz 3 metru attālumam, bet vēl labāk – ja kaķa tualete atrodas citā telpā.

4.  Iezīmē teritoriju!

Ceturtais iemesls, kas visbiežāk sastopams tādiem kaķiem, kas pa ziemu un rudeni dzīvo dzīvoklī, bet vasarā tiek aizvesti uz vasarnīcu vai laukiem – pēkšņi saimnieki saprot, ka dzīvnieks sācis “iezīmēt teritoriju”. Tas tāpēc, ka pagalmā ir svešas smakas, piemēram, pārgājis pāri cits kaķis vai aizčāpojis ezis – kaķis sāk iezīmēt savu teritoriju ar urīnu. Tā ir dabiska parādība.

5. Attiecības ar citiem ģimenes locekļiem

Piektais iemesls var būt arī sarežģītāks – kaķa un savas ģimenes savstarpējās attiecības. Tā, piemēram, kāds no ģimenes locekļiem pret kaķi izturas nevērīgi vai pat pārāk asi. Dzīvniekam šāda attieksme nepatīk un viņš savu stresu izrāda ar čurāšanu ārpus tualetes.

6. Saimnieks pārāk nevīžīgs

Saistītie raksti

Sestais iemesls ir gaužām bieži sastopams – saimnieki pārāk reti tīra kaķa tualeti. Kā jau iepriekš minēts, kaķis ir ļoti tīrīgs dzīvnieks un viņam nepatīk iet nokārtoties netīrā kastītē. Pat, ja kaķa smiltīm tiek izmantotas cementējošās smiltis, tualete ir jātīra regulāri – vismaz vienu reizi dienā.

7. Sterilizējiet kaķi!

Un, visbeidzot, dzīvnieku speciālisti atgādina, ka kaķi, kas ir sterilizēti, daudz retāk iezīmē savu teritoriju ar urīnu. Tiesa, ne vienmēr sterilizēti kaķi to pārtrauc darīt pavisam, taču noteikti daudz, daudz mazāk kā tie dzīvnieki, kas nav sterilizēti.

Vairāk skaties video:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
6 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
6 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas