Foto-Shutterstock

Kam atļauts, kam aizliegts adoptēt bērniņu? Vai neliela sena sodāmība var būt šķērslis? 0

Gribam adoptēt bērniņu, bet mans vīrs pirms 14 gadiem bija tiesāts par nelielu zādzību. Sodāmība jau sen dzēsta, bet vai šis fakts tomēr nevar liegt viņam kļūt par adoptētāju? Varbūt ir vēl citi, piemēram, vecuma, ierobežojumi? ELĪNA BALVU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

Civillikuma 163. panta ceturtajā daļā teikts, ka adoptētāji nevar būt cilvēki, kuri:

• sodīti par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, vai sodīti par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas;

CITI ŠOBRĪD LASA

• atcelti no aizbildņa pienākumu pildīšanas to nepienācīgas pildīšanas dēļ.

Šāds aizliegums attiecas arī uz tiem, kuriem:

• atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, jo viņi nav pildījuši pienākumus atbilstīgi bērna interesēm;

• ar tiesas spriedumu atņemtas aizgādības tiesības;

• tiesa ir piemērojusi Krimināllikumā noteiktos medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus par nepieskaitāmības stāvoklī izdarītu noziegumu.

Tātad persona, kura agrāk ir sodīta par zādzību un kurai sodāmība dzēsta, likuma izpratnē var būt adoptētājs, protams, ja vien nebūs citu apstākļu, kas to liedz, piemēram, nepiemērots vecums. Civillikumā teikts: par adoptētāju var kļūt cilvēks, kurš ir vismaz 25 gadus vecs un 18 gadus vecāks par adoptējamo. Adoptētāja minimālo vecumu un 18 gadu starpību var neievērot, ja adoptē sava laulātā bērnu vai vairākus bērnus (brāļus un māsas). Tomēr arī šajā gadījumā adoptētājam jābūt vismaz 21 gadu vecam, bet adoptētāja un bērna vecuma starpība nevar būt mazāka par 16 gadiem.

Civillikumā noteikto vecuma ierobežojumu starp adoptētāju un adoptējamo drīkst neievērot, ja starp adoptējamo un adoptētāju ir izveidojušās patiesas vecāka un bērna attiecības. Piemēram, vīrietim ar sievas bērnu ir tikai 14 gadu starpība, bet vīrietis viņu ir audzinājis jau vairākus gadus un bērns viņu uzskata par tēti. Agrāk šādā situācijā adopciju apstiprināt būtu problemātiski, bet patlaban tiesai pieņemt lēmumu ir vienkāršāk, ja tiek konstatēts un pierādīts, ka starp adoptētāju un adoptējamo jau izveidojušās vecāka un bērna attiecības.

Reklāma
Reklāma

Arī personas, kurām ar tiesas spriedumu noteikta ierobežota rīcībspēja, ir tiesīgas pieteikties uz bērna adopciju, taču konkrētajā gadījumā tas būs no pierādījumiem izrietošs un tiesai rūpīgi izvērtējams jautājums.

SVARĪGI

Lai konstatētu piemērotību adopcijai, bāriņtiesa jebkurā gadījumā izpētīs adoptētāja ģimeni (tas jāizdara sešu mēnešu laikā) un tad sniegs savu atzinumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.