Ilustratīvs foto. Sezonas laukstrādnieki.
Ilustratīvs foto. Sezonas laukstrādnieki.
Foto: Valdis Semjonovs

Kas par nodokļu samaksu jāzina sezonas laukstrādniekiem? Skaidro eksperti 18

Lauksaimnieki, kuri no 1.aprīļa līdz 30.novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli samazinātā – 15% – apmērā, bet ne mazākā kā 0,7 eiro katrā nodarbināšanas dienā, aģentūru LETA informēja Lauku atbalsta dienesta (LAD) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Laupītāji uz motocikliem mēģina apzagt garām ejošu sievieti, taču nelāgais nodoms viņiem tūlītēji atspēlējas 11
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
Lasīt citas ziņas

Sezonas laukstrādnieku reģistrācijai darba devējiem jāizmanto LAD Elektroniskā pieteikšanās sistēma (EPS), tajā reģistrējot ienākumu gūšanas dienu, noslēgto līgumu formu un sezonas laukstrādniekiem aprēķināto atlīdzību par darbu.

EPS ir nodrošināta iespēja lauksaimniekiem iegūt apkopotā veidā visus mēneša laikā ievadītos datus un aprēķināto nodokļa apmēru, lai tos iesniegtu VID standartizētā formā vienu reizi mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai lauksaimnieks varētu piemērot sezonas darbiniekiem atviegloto nodokļu režīmu, tam ir jāatbilst vairākiem nosacījumiem – lauksaimnieks nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, lauksaimniekam īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā ir lauksaimniecībā izmantojama zeme, lauksaimnieks ir pieteicis zemi vienotajam platības maksājumam atbilstoši regulējumam par tiešo maksājumu piešķiršanas kārtību lauksaimniekiem.

Šo lauksaimniecībā izmantojamo zemi jāizmanto augļkoku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai, un šajās platībās augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā nodarbina sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju.

Tāpat šo lauksaimniecībā izmantojamo zemi jāizmanto sējumu, stādījumu vai zālāju audzēšanai. Šajās platībās akmeņu lasīšanā nodarbina sezonas laukstrādnieku – iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju.

Sezonas laukstrādnieks vienlaikus tajā paša dienā nedrīkst būt reģistrēts citā saimniecībā.

Savukārt, lai sezonas laukstrādnieka ienākumiem varētu piemērot 15% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, tam ir jāatbilst trim nosacījumiem – persona ir nodarbināta lauksaimniecības sezonas darbos ne vairāk kā 90 kalendāra dienas pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā, personas ienākums, kas gūts pie viena vai vairākiem lauksaimniekiem kopā, nepārsniedz 3000 eiro, personai četru mēnešu laikā pirms lauksaimniecības sezonas darbu sākšanas lauksaimnieka labā ar šo pašu lauksaimnieku nav bijušas darba tiesiskās attiecības vai nav bijis noslēgts uzņēmuma līgums.

Ja sezonas laukstrādnieks vienā un tajā pašā zemnieku saimniecībā ir nodarbināts 90 kalendārās dienas pēc kārtas un viņa ienākumi mēnesī pārsniedz 3000 eiro, šis laukstrādnieks ir jāreģistrē VID kā darbinieks un turpmāk no viņa ienākumiem pilnā apmērā jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Reklāma
Reklāma

Plašāka informācija pieejama LAD tīmekļvietnē izvēlnē “Sezonas laukstrādnieki” un VID tīmekļvietnē sadaļā “Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Informatīvie un metodiskie materiāli” informatīvajā materiālā “Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.