Foto – Shutterstock

Koka pakešu logi – dabiski, skaisti un moderni, taču biežāk jākopj. Kā to darīt, lai ilgāk kalpotu? 0

Modernu koka pakešu logu izgatavošanai izmanto pašas jaunākās tehnoloģijas, furnitūru un apdares materiālus. Tomēr par tiem ir jārūpējas un tie jākopj.

Senās viltības

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 192
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 6
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 20 stundas
Lasīt citas ziņas

Koka logu izgatavošanas tradīcijas ir senas un izkoptas atbilstoši sava laika tehnoloģiskajām iespējām. Kad laiki bija bīstami, māju lodziņi bija mazi, lai nevar ielīst cilvēks, un stikla vietā kalpoja cūkas pūslis.

Vēlāk, lai izgatavotu kvalitatīvus logus, baļķus mežā gāza “pareizajā” laikā un plankās sazāģētos kokmateriālus sakrāva un ilgi žāvēja dabiskos apstākļos. Lai panāktu lielāku logu koka daļu noturību pret atmosfēras apstākļiem, tos izgatavoja no blīva, sveķaina koka. Logu un durvju konstrukcijās izmantotajiem kokmateriāliem bija paaugstinātas prasības, tiem nedrīkstēja būt zaru vietas. Jāatzīmē, ka senākos laikos, veidojot logu konstrukcijas, neizmantoja līmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā stiklus kādreiz ražoja maza izmēra, logi bija spraišļoti. Logu konstrukcijas nostiprināja, izurbjot rāmī caurumus un iedzenot detaļu galos koka tapiņas. Labu ozola logu vērtība bija tik augsta, ka, pārceļoties uz jaunu māju, tos bieži izņēma no vecās mājas sienas un iemontēja jaunajā mājā.

Modernie koka logi

Lai nostiprinātu kokmateriālu un samazinātu tā iespējas deformēties, jau kādu laiku logu un masīvu durvju izgatavošanai izmanto līmētas koka lamelas. Tās parasti ir skujkoka līstes, kas galos tiek saaudzētas ar speciālu frēzējumu un tad salīmētas. No lamelām veidotas koka konstrukcijas ir noturīgākas pret deformāciju, jo līmes kārta kalpo kā armējums. Piedevām modernās līmes saglabā liptspēju ilgus gadu desmitus.

Par moderno logu “kociskumu” diskutē. Daži uzskata, ka lamelas, kas pārklātas ar laku, nemaz vairs neesot saucamas par īstu koku. Tā vis nebūs. Protams, tīrs koks bez pārklājuma ir tīrs koks. Tomēr, ja noliek blakus un salīdzina vienādas kvalitātes koka lamelu logu un plastmasas logu, atzīstams, ka koka logs tomēr ir organiskas cilmes.

Daļa cilvēku dabiskumu izjūt sakāpinātāk, citiem tas ir vienaldzīgs. Moderni koka logi var būt ļoti daudzveidīgi. Tiem var būt dažādi izmēri un ļoti interesantas formas. No izmēra atkarīgs stikla biezums. Jo lielāks ir laukums, jo biezākam jābūt stiklam.

Koka logi var būt verami un neverami, ar parasto divu stiklu paketi vai energo-ekonomisko trīs vai pat četru stiklu paketi. Nepieciešamības gadījumā var izgatavot arī precīzas vēsturisko logu kopijas, izveidojot tām tādu siltumizolācijas līmeni, kas atbilst pasīvajām mājām.

Piemēram, koka logu ražošanas uzņēmums “Flora” gatavo vēsturisko, padomju laikā ražoto futūrlogu kopijas izcilajam pompozās arhitektūras piemineklim – VEF Kultūras pilij. Logi tiek gatavoti no laminētas koksnes un nokrāsoti balti atbilstoši vēsturiskajam projektam. Loga ārējais rāmis ir ar vienu stiklu un, raugoties no ārpuses, vizuāli pilnīgi kopē vecos logus. Toties iekšējiem logu rāmjiem ir izmantotas stikla paketes. Kopā visa loga U vērtība sasniedz 0,88, kas jau ir tuvu pasīvās mājas standartam. Tātad vizuāli veclaicīgi, pēc energoekonomijas – moderni. Kopumā VEF kultūras pils restaurācijai tiks no jauna izgatavoti 156 logi un 58 durvis.

Koka logu kopšana

Koka logu iekšējā apdare nemainīgā kvalitātē var saglabāties teju visu logu ekspluatācijas laiku. Cita lieta – loga rāmja ārējā virsma, kas saņem vislielāko slodzi. It īpaši tas raksturīgi mājas dienvidu pusē, kur logu koka rāmjus apspīd saules stari un karsē krāsu. Tādēļ speciālisti iesaka logus vislabāk nokrāsot baltus vai vismaz gaišus. Baltā krāsa vislabāk atstaro saules starus un mazāk uzkarst. Jo logu rāmji ir tumšāki, jo vairāk uz tiem iedarbojās saule un tie vairāk uzkarst.

Lai saglabātu koka logus un durvis, tie ir jāaizsargā no tiešas lietus un sniega ietekmes. Virs logiem jābūt jumtiņam, piemēram, mājas pārkarei. Īpaši apdraudētas ir loga horizontālās daļas, jo uz tām var krāties sniegs un mitrums. Tādēļ koksnes sargāšanai ieteicams izmantot dažādas alumīnija uzlikas, kas piesegs apakšējo horizontālo stikla līsti un spraisli. Koka rāmjus var eļļot vai krāsot. Tomēr nepieciešams loga rāmja ārējai virsmai ik pēc perioda veikt profilaksi.

“Vislabāk koka rāmju ārējo krāsoto virsmu regulāri vaskot,” iesaka Juris Bušs, SIA “Flora” valdes loceklis. “Mūsu uzņēmums logu krāsošanai izmanto “Teknos” krāsas, un reizē piedāvājam speciālo vasku koka rāmju ārējās malas aizsardzībai. Vasku var nopirkt komplektā ar koksnes tīrīšanas līdzekli. Vēlams būtu divas reizes sezonā, pavasarī un rudenī, koka logu ārējo daļu notīrīt ar speciālo līdzekli un viegli ievaskot. Tas varētu krietni paildzināt krāsojuma noturību.”

Šobrīd visplašāk izmantotās logu krāsas ir uz ūdens bāzes. Tās ir elastīgas un neplaisā, kokam kustoties. Tomēr, lai arī vaskošana ir ērts profilakses līdzeklis, 99% iedzīvotāju to neizmanto. Ja rāmju ārējais krāsojums netiek kopts, tas pēc 5 – 10 gadu kalpošanas var sākt viegli plaisāt. Pirmās pazīmes, ka loga rāmji drīz būs jākrāso, ir sīkas, melnas plaisiņas stūra savienojumu vietās. Stūra savienojums ir ūdensdrošs, jo tā veidošanā ir izmantots silikons, tomēr plaisiņa norāda uz krāsas elastības zudumu. Vispirms var ar krāsu ļoti uzmanīgi aizkrāsot plaisiņas. Ja ar laiku sarodas vairāk plaisiņu, rāmi var pārkrāsot, pirms tam to notīrot un attaukojot. Ja loga rāmis ir stipri nolobījies, krāsu noslīpē un rāmi nokrāso no jauna.

Logu var arī eļļot. Eļļots ārējais rāmis saglabās dabisko koka faktūru. Tas būs tumšāks, un koks saules staru ietekmē ar laiku mainīs krāsu, tomēr eļļas klājums ir korekts rāmja pārklājuma risinājums. Eļļots rāmis ik pēc diviem trim gadiem ir jāpāreļļo no jauna. Viselegantāk to izdarīt ar speciālo eļļas aerosolu, kam ir pievienots garš snīpītis. Ja koka logus regulāri kopj un neļauj mitrumam plosīties, to kalpošanas laiks ir ļoti ilgs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā nospodrināt sudarbu: visefektīvākās “tautas” metodes 5
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 183
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 5
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 31
Intervija 20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 171
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ir īstais brīdis tikt pie labiem gladiolu bumbuļsīpoliem: 10 padomi, kā to izdarīt
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kas jāizdara rudenī: kā sakopt tuvinieku atdusas vietas 2
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsnī cepts siera – lociņu pīrāgs 5
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Selekcionāra padoms: kā ieziemot īrisu dobi
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Garšīgām, vieglām vakariņām: salātlapu salāti ar ceptiem ķiršu tomātiņiem un ķiploku mērcīti
4 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Tautā iecienītie asināšanas veidi patiesībā nažus bojā! Kā pareizi uzasināt nazi?
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai tiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 14
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 132
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroen” sola, ka tā būs realitāte
45 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
47 sekundes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 90
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 183
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 171
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 133
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
21 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Pašreizējā gāzes cena ir apmēram piecreiz lielāka nekā pirms gada”: Olafs Zvejnieks prognozē, kas notiks tuvākajā nākotnē
09:00
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: “Polija uzbrukusi visai Eiropas Savienībai, paziņojis Francijas Ārlietu ministrijas pārstāvis”
08:45
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Elektroauto par 6000 eiro? “Citroen” sola, ka tā būs realitāte
08:15