Kablouna MIX
Kablouna MIX
Foto: Mārtiņš Maltenieks

Nav kaprīzas, bet pie kvalitātes jāpiestrādā. Kā audzēt kliņģerīšu grieztos ziedus 0

Kā audzēt kliņģerīšu grieztos ziedus? INA JAUNPILS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas
Puķu audzētājs Agnis Ābele akcentē, ka griezto ziedu ieguvei nav vēlams kliņģerītes uzreiz sēt dobē, jo tad sadīgst arī nezāles, tāpēc sējumi jāravē.

Turklāt, sējot ārā, augi parasti netiek izretināti, līdz ar to neveidojas kupli krūmi. Dēstiem kliņģerītes vajadzēja iesēt jau aprīļa vidū – šālītēs vai kasetēs 1 x 1 cm, kūdras substrātā. Diedzē ap 16 °C temperatūrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad augi sadīguši – pēc 1–1,5 nedēļām, tos pārvieto uz vēsāku vietu, lai neizstīdzētu, neizgāztos. Kliņģerītes nebaidās no salnām, tomēr dēsti, kad tie paaugušies, iepriekš jāpieradina pie āra apstākļiem – ik dienu uz dažām stundām iznesot ārā, lai norūdās.

Izstādīšanas attālums augam no auga – 25–30 cm. Lielā biezībā puķes izstīdzēs. Audzē saulainā vietā, labā dārza augsnē. Zeme nav jāielabo ar organisko mēslojumu.

Augi jāgalotņo

Kliņģerītes nav kaprīzas, tomēr, lai izaudzētu kvalitatīvus ziedus, puķkopim jāpiestrādā. Brīdī, kad augs dzen pirmo ziedu, tas noteikti jāgalotņo, proti, zieds jānogriež pēc iespējas zemāk, tā ļaujot straujāk augt pārējiem dzinumiem (ziedkātiem jāveidojas ap 15 cm gariem).

Lai augi lietū nesagāztos, tie jānostiprina pie balsta, dobei apkārt pa perimetru novelkot auklu.

Veģetācijas periodā kliņģerītēm vienreiz dod papildmēslojumu – kad pēc izstādīšanas laukā dēsti iesakņojušies, rindstarpās izkaisa granulēto komplekso mēslojumu, piemēram, Azofoska ar NPK 16:16:16 (20 g/m2).

Nedrīkst pārmēslot ar slāpekli – tad kliņģerītes saaug treknas un nenotur augumu. Ilgstoši sausā laikā stādījumu laista.

Puķes griež, kad ziedi atvērušies. Krūmi ražo 2–3 nedēļas, šajā laikā no katra var iegūt 5–7 kvalitatīvus ziedus. Lai ziedus varētu griezt visu vasaru un pakāpeniski, ieteicams stādīt kādas četras šķirnes dažādās nokrāsās un atšķirīgu (par 1–1,5 nedēļām) ziedēšanas laiku.

Diemžēl kliņģerītes apdraud gan kaitēkļi, gan slimības. Miltrasa parādās rudenī, visbiežāk uz nīkuļojošiem augiem. To var mēģināt ierobežot, apputinot stādījumu ar sēru. Īpaši laputīm garšo kliņģerītes.

Pret kaitēkļiem laikus jāsmidzina augu aizsardzības līdzekļi, jo laputis attīstās ļoti strauji, turklāt masveidā.

Zaļmēslojums un dezinficētājs

Audzējot kliņģerītes, var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu, jo šīs puķes ir arī nozīmīga zaļmēslojuma kultūra. Tiklīdz beidz griezt ziedus, nevajag ļaut nogatavoties sēklām – kamēr augi vēl zaļi, tos sakapā ar trimmeri un tajā pašā dienā iefrēzē augsnē (nav vēlams, lai tie savīst).

Reklāma
Reklāma

Līdz rudenim zaļā masa satrūd un dezinficē augsni, ierobežojot dažādu sugu sēnes, augsnes nematodes. Šādi sagatavotā augsnē septembrī var stādīt citus kultūraugus.

Orange Greenheart
Foto: Mārtiņš Maltenieks

Svarīgs ziedu lielums un pildījums

Ārstniecības kliņģerīšu (Calendula officinalis) ziedkopas ir dažādās dzeltenās un oranžās nokrāsās.

No daudzajām šķirnēm sevišķi noderīgas griezto ziedu iegūšanai ir ar lielām, pildītām ziedkopām: ‘Princess Orange Black Center’ (spilgti oranži ziedi ar melnu centru noturīgos, garos ziedkātos), ‘Princess Golden’ (dzelteni ziedi ar ļoti pildītu vidu), ‘Princess Orange’(oranži ziedi; pircēju iecienīta šķirne), ‘Kablouna’ (ļoti lieli, pildīti un puspildīti ziedi), ‘Greenheart’ (lieli, koši oranži ziedi ar zaļu vidu).

Visas minētās ir hibrīdās šķirnes, tāpēc tām nav vērts vākt sēklas – augi nākamajā gadā veidos klajas ziedkopas. Ja dārzā noziedējušos ziedus nenogriež, augi viegli pavairojas ar pašizsēju un kļūst par nezāli, kas lieki jāravē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.