‘Maudie Malcolm’ – ziedi purpurrozā, lapas zaļas, augums 1 m.
‘Maudie Malcolm’ – ziedi purpurrozā, lapas zaļas, augums 1 m.
Foto: Ilma Nereta, Lauma Strazdiņa

Mīl sauli un sausumu, nepatīk slapjas kājas. Kā kopt raženās puķes – kannas? 0

Tiku pie kastes ar kannu sakneņiem. Kā un cik dziļi tos stādīt? INESE ALŪKSNĒ

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas
LU Tropu un subtropu augu laboratorijas dārzniece Skaidrīte Matisone iesaka kannas stādīt podos, sākot no maija.

Ja sakneņi ziemā glabāti siltās telpās un augiem ir bāli, izstīdzējuši laksti, tos vajag nogriezt, jo kannas drīz vien dzīs jaunus asnus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stādīt dobē ir riskanti tāpēc, ka nevar zināt, kāda būs vasara. Ja tāda kā pērn, ideāli, jo kannas ir dienvidzemju augi, kas mīl sauli, siltumu, sausumu. Aukstā vasarā slapjā zemē puķēm aug tikai lapas, tās nezied.

Foto: Ilma Nereta, Lauma Strazdiņa

Kannām ieteicams izvēlēties lielus podus, jo augi veido prāvu, spēcīgu sakņu sistēmu.

Piemēram, LU Botāniskajā dārzā izmanto līdz 1 m augstus traukus ar 500 l ietilpību un katrā stāda pa trim augiem – kannas vasarā ātri piesakņo podu un izskatās ļoti dekoratīvi.

Spaiņa lieluma traukā var likt divus sakneņus. Nevajag stādīt dziļi, jo asniem būs grūti izlīst no zemes. Stāda tā, lai pumpuri no virspuses būtu apbērti ar 3–5 cm biezu augsnes kārtu (vasarā, kad augi saauguši, zemi podā parasti vajag papildināt).

Ja nepieciešams, kannas dala tā, lai pie katras atdalītās sakneņa daļas būtu pāris spēcīgu pumpuru. Griezuma vietas apbārsta ar kokogles pulveri, lai nerastos puves. Pirms stādīšanas apskatās, vai sakneņi ir labi saglabājušies.

Foto: Ilma Nereta, Lauma Strazdiņa

Kannas stāda treknā zemē, kuras sastāvā ir lapu trūdzeme, satrūdējuši kūtsmēsli, irdens, smilšains komposts (neder kūdra, kas sablietējas). Nevajag augsnes maisījumam pievienot minerālmēslus, jo tie tikko pamodušos augus var apdedzināt.

Laistīšana un mēslošana

‘Scarlet Wave’ – ziedi aveņsārti, lapas zaļas, augums līdz 1 m.
Foto: Ilma Nereta, Lauma Strazdiņa

Iestādītos augus novieto siltā, saulainā, no valdošajiem vējiem aizsargātā vietā, piemēram, pie mājas dienvidu sienas, uz terases. Ja gaidāmas salnas, piesedz ar agrotīklu.

Lai kannas pilnībā atklātu savu skaistumu, tās kārtīgi jāmēslo. Kad izaugušas apmēram 50 cm garas, sāk piebarot ar ziedošo puķu mēslojumu. Skaidrīte Matisone katru nedēļu uz 500 l trauku ņem sauju pulverveida mēslojuma.

Reklāma
Reklāma

Karstā vasarā augus podos laista maz – kannām nepatīk slapjas kājas, tāpēc pietiek aplaistīt vienu reizi nedēļā, vienlaikus arī mēslojot. Siltā un saulainā vasarā kannas uzzied jau ap Jāņiem.

‘Red Dazzler’ – ziedi koši oranži ar sarkanu, lapas zaļas, augums 1,2 m.
Foto: Ilma Nereta, Lauma Strazdiņa

Speciāliste Latvijas laika apstākļiem par piemērotām atzīst ‘Gigantea’ (ar zaļām lapām), ‘Purpurea’ (ar sarkanām lapām) – tās sasniedz 3–5 m garumu.

Pēdējos gados gan kannas apdraud vīruss – bojātajiem augiem uz lapām parādās bālganas svītras, tās čokurojas. Izārstēt slimos augus nav iespējams, tie jālikvidē sadedzinot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.