Plānotie protesta pasākumi Rīgā pasniegti kā protests “pret fašismu”.
Plānotie protesta pasākumi Rīgā pasniegti kā protests “pret fašismu”.
Ekrānuzņēmums no polit.info

Krievijas dezinformācijas apskats: vienīgā izeja baltiešiem esot “nākt pie prāta” 83

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krievijas medijos šonedēļ, atsaucoties uz “avotiem”, varēja sastapt gaidpilnu prognozi, ka 18. augustā, dienā, kad Vecrīgā pulcējās vakcinācijas pretinieki, notikšot “maidans”, tātad tautas dumpis pret varu. Atkārtošoties 1989. gada 23. augusta “Baltijas ceļš”, tikai ar pretēju efektu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 71
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 26
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Kā vietnē “Federalnoje agenstvo novostei” vēstījis kāds blogeris: “Jauno protesta akciju veiksmīgas īstenošanas gadījumā sekas Baltijas valstu attiecībās ar Krieviju un Baltkrieviju var būt daudz pozitīvākas. Atliek tikai novēlēt kaimiņiem veiksmi viņu ambiciozo plānu īstenošanā.”

Minējumi par to, kas ir šīs akcijas galējais mērķis, gan dalījušies – vieni raksta, ka tas esot protests pret “Eiropu”, citi, ka pret “fašismu”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr centrālais notikums, ap kuru pēdējo nedēļu laikā Baltijas sakarā griežas Krievijas un Baltkrievijas propaganda, ir migrantu krīze uz robežas.

Paši vainīgi

Propagandas nostādnes īsumā ir šādas: migrantu plūsma uz Lietuvu un Latviju ir nepārtraukta, palielinās ar katru dienu, “vietējie režīmi” savas visaptverošās nespējības dēļ ar to galā netiek, bet Eiropas Savienība (ES) praktiski nepalīdz.

Piemēram, vietnes “Baltnews” virsraksts: “Tiekat galā paši. Eiropa atstājusi Baltijas valstis vienatnē ar migrantiem?”

Te jāpiemin, ka pirms nedēļas Eiropas Komisija nolēma Lietuvai migrācijas krīzes risināšanai piešķirt 37 miljonus eiro.

Tā ir nauda migrantu uzņemšanas un aizturēšanas infrastruktūrai, patvēruma procedūrām, migrantu izmitināšanai un pienācīgu dzīves apstākļu garantēšanai.

Panākta arī vienošanās par robežu uzraudzības sistēmu finansēšanu nākotnē un palīdzība tāpat solīta Latvijai un Polijai.

Ierasti viss tiek izspēlēts tā, it kā pie visa vainīgi būtu paši rietumnieki, tajā skaitā baltieši.

Un tie esot “necilvēcīgie” lietuviešu un latviešu robežsargi, kas migrantus neielaiž un ar spēku “izspiež”, dzen uz Baltkrieviju.

Ne Krievijas, ne Baltkrievijas propaganda nekad neskaidro, kā nākas, ka migranti attopas Baltkrievijā, kas viņiem palīdz orientēties situācijā, nonākt līdz ES robežai un kāda tajā visā ir Baltkrievijas robežsargu loma.

Ja šo detaļu vispār skar, tad, augstākais, tiek apgalvots, ka migranti ir teju “tūristi”, uz Baltkrieviju braukuši arī agrāk, taču tad baltkrievu robežsargi tos tālāk uz Eiropu nelaiduši.

Bet, kad Rietumi un īpaši Latvija, Lietuva, Polija, sākuši pret Minsku “naidīgu politiku”, Aleksandrs Lukašenko norīkojis tos vairs neaizturēt. Tātad – “paši vainīgi”. “Lietuva pati sevi iedzina migrācijas slazdā,” skaidro vietne “Baltnews”.

Eiropa nepalīdz

Latvijas robežsargi sitot migrantus un ANO prasot to pārtraukt, apgalvo portāls “Ruskaja planeta”.
Ekrānuzņēmums no rusplt.ru

Propagandas kanāliem sarosīties licis Latvijas valdības 10. augusta operatīvais lēmums līdz 10. novembrim izsludināt ārkārtējo situāciju Ludzas, Krās­lavas, Augšdaugavas novadā, kā arī Daugavpils pilsētā. Lēmumu vienprātīgi apstiprināja Saeima.

Tas ļauj robežsargiem nelikumīgas robežas šķērsošanas gadījumā attiecīgās personas raidīt atpakaļ, pielietojot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, kā arī iestādēm nepieņemt nelikumīgi iekļuvušo personu iesniegumus par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Attiecīgajās vietnēs uzreiz parādījās ziņas par atsevišķu sabiedrisko organizāciju, institūciju, tostarp Saeimas “Saskaņas” frakcijas, paustajām “bažām”.

Autoritatīvākās šajā rindā bija ANO augstā komisāra bēgļu lietās pārstāves Ziemeļeiropā un Baltijā Elizabetes Haslundas “bažas”. Tas ļāvis traktēt visu tā, it kā starptautiskā sabiedrība būtu sašutusi par Latvijas valdības lēmumu.

Citējot krievvalodīgajai auditorijai visā pasaulē domāto vietni “Russkaja plaņeta”: “ANO vērsusies pie Latvijas ar prasību izbeigt piekaut migrantus un nākt pie prāta.”

Ļoti izplatīti ir stāsti par “lietuviešu fašistiem”, kas robežu pārgājušos migrantus piekaujot, nesniedzot medicīnisko palīdzību, vai, kā ziņoja Krievijas “RIA Novosti”, “atstāj stāvoklī esošu migranti bezsamaņā uz robežlīnijas”.

Jāpiebilst, ka Lietuvas gadījumā pierādījies, cik svarīga ir robežas apgāde ar kamerām, kas cita starpā ļauj atspēkot šādus inscenējumus.

Jāatgādina NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktora Jāņa Sārta teiktais, ka nevienas Eiropas valsts valdība vai NATO vadība Latvijai vai Lietuvai nepārmetīs par savas robežas sargāšanu no nelegālās migrācijas.

Runa ir nevis par cilvēkiem, kas bēg no kara vai represijām, tātad bēgļiem, bet gan nelegālajiem migrantiem, kas pa aplinkus ceļiem meklē labākas dzīves iespējas, taču kļuvuši par ķīlniekiem un hibrīdkara ieroci Lukašenko un viņa sabiedroto rokās.

“Sputņik” pauž: “ES nepiedalās dzelzs un dzeloņstiepļu sētas būvē uz robežas ar Baltkrieviju. Acīmredzot Briselē uzskata par izdevīgu, lai bēgļi aizkavētos Austrumeiropā un nesteigtos uz Rietumeiropu.”

Brisele ne tikai nepalīdzot ar naudu, bet nesūtot arī savus “bruņotos spēkus” (!), lai nosegtu robežu.

Izpratne par to, kā vajadzētu izskatīties ES palīdzībai, atbilst Krievijas mediju uzturētajam apgalvojumam par Baltijas valstu “vadīšanu no ārienes”.

Vēl raksturīga iezīme – vispirms izteikt apgalvojumu un pēc tam, pieņemot izdomājumu jau kā objektīvu faktu, būvēt uz tā savas teorijas. Īpaši šajā jomā izceļas, “baltkrievu politologs, politiskais apskatnieks, publicists un filozofs” Aleksejs Dzermants.

Viņa fantāziju pilnie skaidrojumi Krievijas un Baltkrievijas propagandas vidē vīd regulāri. Piemēram, pasludinot, ka ES Baltijai “nepalīdz”, šī persona “Sputņik” prāto: “Varbūt tas arī ir Briseles mērķis, parādīt šo režīmu nespējību, lai pakļautu tos lielākai kontrolei, jo [Brisele] tās [Baltijas valstis] uzskata par ASV Trojas zirgiem. Briseles attiecības ar Baltijas valstīm ir savdabīgas.”

Proti, Brisele ar nepalīdzēšanu bēgļu krīzē “sodot” Baltiju par pārliecīgu draudzēšanos ar Vašingtonu. Bez šaubām, vienīgā izeja baltiešiem esot “nākt pie prāta”: “Ja Rīga un Viļņa nepārstās atbalstīt baltkrievu opozīciju un neizbeigs iejaukšanos kaimiņa iekšējās lietās, tad tikt galā ar nelegālu migrantu uzplūdu situāciju viņiem nāksies pašiem.”

Pārceļotāji tad turpināšot plūst caur Baltkrieviju vēl piecus, desmit gadus.

Krievija – vienīgā cerība

Līdzīgi notiek Afganistānas drāmas izmantošana. Raugi, amerikāņi, aizejot no Afganistānas, “pametuši”, “nodevuši” sabiedrotos un tāpat notikšot ar Baltiju un Austrumeiropas valstīm.

Krievijas Federācijas Federālās sapulces Aizsardzības un drošības komitejas runasvīrs Francis Klincevičs Krievijas medijos pareģojis: “Notikumi Sīrijā, Afganistānā un Ukrainā parādījuši, ka kritiskās situācijās ar amerikāņu palīdzību rēķināties nevar. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas teritorijas ir nākamais objekts, kuru ASV izmantos tamlīdzīgās lietās.”

Bet Eiropu no jaunas bēgļu krīzes varot glābt tikai Krievija.

“ES austrumu pierobežas valstīm tagad (pēc talibu nākšanas pie varas. – Red.) draud tāda mēroga migrācijas krīze, ka Lukašenko nerātnības ar migrantiem Lietuvā šķitīs tikai kā bērnu šļupsti. Kas šobrīd var novērst Eiropai vissliktāko scenāriju?

Tas viss, ko Polija un Baltijas valstis gadu desmitiem demonizējušas eiropiešu un paši savās acīs. Krievija, Kolektīvās drošības līguma organizācija (ietilpst Armēnija, Baltkrievija, Kazah­stāna, Kirgizstāna, Krievija, Tadžikistāna un Uzbekistāna. – Red.), Eirāzijas integrācija,” pamāca “Rubaltic.ru”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot atmaskots@latvijasmediji.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 71
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 26
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tu esi gatavs tam vai ne, taču šodien daudz kas neizbēgami mainīsies! Horoskopi 27.septembrim
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 21
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kur pazuda 30 miljoni no bankrotējušās “PNB bankas” – izlocīšanās no atbildības vai arī nē? 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Konkurences padome izmeklē arī iespējamu ceļu būvnieku karteli. Piecās kompānijās veiktas kratīšanas 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: kur visvairāk sasirgušo? 8
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākotnējie rezultāti: Bundestāga vēlēšanās vadībā izvirzījušies sociāldemokrāti 2
22:58
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts nemāk pieņemt dāvanas!” “Apturi Covid” aplikācijas izstrādātāji vīlušies par sava darba likteni 21
22:30
JA
Jānis Aizbalts*
Ziņas
Jānis Aizbalts: Iepakojuma apsaimniekošanā jāievēro likums
21:59
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rudenī ceļa tuvumā biežāk uzturas meža dzīvnieki. Kas jāievēro autovadītājiem? 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir prātam neiedomājas lietas, kas notiek!” Lato Lapsa par Indriķa Latvieša jaunāko grāmatu “Nāve” 71
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu vietu Eiropas klubu kausa izcīņā šahā ieguvusi Reizniece-Ozola ar komandu
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šveicieši referendumā atbalstījuši viendzimuma laulību legalizāciju 53
9 stundas
LR
Linda Rumka
Ziņas
“Iebarikādējāmies bunkurā un pārziemojām.” Pie skatītājiem nonākusi vēsturiskā daudzsēriju filma par Emīliju Benjamiņu
10 stundas
DE
Dace Ezera
Laukos
“Ieejas maksas nav. Visi vienmēr mīļi gaidīti!” Ko redzēt un sajust Cīravas plašajā Mežaparkā?
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī daudzviet veidosies migla. Laika prognoze pirmdienai 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mašīna bija apgāzusies grūti pārredzamā vietā. Avārijā Sakas pagastā bojā gājusi sieviete 4
6 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā izrauties un pārvarēt vēsturiski izveidojušos infrastruktūras atpalicību?
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Auto pasaulē dzīvo arī tāds monstrs.” Kuram auto ir vislielākā jauda pasaulē?
7 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Kāpēc Putinam vispār vajadzīgs šis farss ar vēlēšanām, kuru iznākumam tāpat ārpus Krievijas neviens netic?
7 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Noskaidrots, kam pieder lielākās Latvijas pļavas 12
17 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Ko lai filmēju – par Līgo svinēšanu, lēkšanu pār ugunskuriem?” Saruna ar režisoru Vitāliju Manski 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kovids nezina, ka viņam ir jāapstājas pie diviem metriem.” Eksperts par divu metru distanci no zinātniskā viedokļa 66
14 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Praktisks, simpātisks un teju par velti!” Roberto Meloni par patriotismu, ēdienu un itāļu automobiļiem 14
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķi Lauri Reiniku, piedraudot ar apsardzi, izdzen no vēsturiskas vietas par nepiemērotu apģērbu 26
15 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
“Citiem smejot saku, ka man nav 91, bet 16.” Vecākais Vienības brauciena dalībnieks Edgars izvirzījis ambiciozu mēŗki 8
16 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kur un no kā jūs gūstat prieku un optimismu? 7
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 10
1 diena
DT
Dace Terzena
Ziņas
Dace Terzena: Nekad nebūtu varējusi iedomāties, ka mūs tik ļoti varēs sašķelt jautājums par potēšanos pret nāvējošo vīrusu 54
1 diena
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei? 19
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Gaidāms labvēlīgs laiks svarīgu lēmumu pieņemšanai! Horoskopi no 27. septembra līdz 3.oktobrim 1
16 stundas