Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

“Deportācijas lielākoties īstenoja savējie!” Ko krievu mediji raksta pēc 14. jūnija piemiņas dienas 11

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Maskavai nav paticis Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas, Latvijas prezidenta Egila Levita un Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas kopīgais šī gada 14. jūnija paziņojums, pieminot 80. gadadienu kopš padomju varas organizētajām masu deportācijām un norādot uz padomju komunistiskā un nacistiskās Vācijas režīmu noziedzīgo dabu.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Varētu sagaidīt, ka Kremļa propaganda, līdzīgi kā citus gadus, vienkārši paziņos, ka 1941. gada 14. jūnija deportācijas bija PSRS un Staļina “tālredzīgās” politikas sastāvdaļa kara priekšvakarā, līdz ar to mūsdienu Krievijai ar to nav tieša sakara, tomēr šoreiz akcenti salikti citādi.

 

“Atmaskosim Baltijas režīmus”

“Baltijas valstu politiķu ikgadējie paziņojumi par 14. jūnija masu deportācijām ir nekas vairāk kā mēģinājumi diskreditēt Krieviju, jo šī vēsturiskā notikuma mērogus viņi (Baltijas politiķi. – Red.) krietni pārspīlē,” pauž vietne “Baltnews”, kamēr “Rubaltic.ru” iet tālāk un apgalvo, ka deportācijas “Rīga, Viļņa un Tallina izmanto, lai attaisnotu savu agresīvo ārpolitiku”, proti, ja jau Staļins bijis ļaundaris (tekstā šis vārds likts pēdiņās), tad vajagot cīnīties arī pret Putinu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltijas valstu politiķiem vēsturisko notikumu patiesuma aizstāvēšana īstenībā nemaz nerūpot, jo īstais nolūks esot apmelot Krieviju. “Baltnews”: “Tamdēļ Baltijas valstu valdošās elites ir gatavas uz visu. Arī lai vēlreiz atraktu savu senču kapus un, kauliem klaudzot, ietu gājienā pa savu pilsētu ielām. Tallinas, Rīgas un Viļņas politiķi to izdarīs ar lielāko prieku.” Šie izteikumi, kas vairāk gan piedienētu 9. maija “Nemirstīgā pulka” gājiena raksturošanai, pieder institūcijas Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas vadītājam Nikolajam Meževičam.

Viņš regulāri atļaujas tamlīdzīgus paziņojumus un apgalvo, ka Krievija deportāciju faktu nemaz nenoliedzot, tikai protestējot pret tā “vairākkārtēju pārspīlējumu”. Kas ar to domāts, pēc iepazīšanās ar “Baltnews” publikāciju “Par ko savā paziņojumā noklusēja Baltijas valstu prezidenti”, skaidrs nekļūst.

Katram 14. jūnijā no padomju okupētās Baltijas izsūtītajam ir pavisam konkrēts vārds un uzvārds, dzimšanas gads, tādēļ absurdi dot mājienus par kaut kādiem “pārspīlējumiem”. Ir īpatnēji, kā to dara “Rubaltic.ru”, operēt ar pašu baltiešu vēsturnieku noskaidroto izsūtīto skaitu katrā no Baltijas valstīm, bet tajā pašā laikā pārmest Baltijas valstu prezidentiem, ka tie savā paziņojumā esot “bēguši no konkrētības” un “skaitļu un faktu vietā izmanto vārdus “daudzi”, “daži”, “gandrīz””. Un vispār, deportācijas kaut bijušas masveida, taču ne tik masveida, lai tās nosauktu par genocīdu.

Rodas iespaids, ka Krievijas propagandas vietnes teju brīnās: varēja taču izsūtīt vēl vairāk! Bet aug­stāk minētā persona, kas cita starpā apgalvo, ka mūsdienu Baltijas valstīs valdot “kvazifašistiski režīmi”, tikmēr deklarē: “Mums ir jāatmasko Baltijas politisko režīmu spekulācijas gan attiecībā uz deportāciju skaitu, gan attiecībā uz deportāciju apstākļiem, jo šobrīd mēs varam vērot mēģinājumus savienot izsūtīšanu vagonā uz Sibīriju ar Igaunijas, Latvijas, Lietuvas iedzīvotāju iznīcināšanu.”

No tālākā jānoprot, ka, autoraprāt, Baltijas valstu politiķi gan atceroties par padomju deportācijām, taču nerunājot par sekojošo holokaustu. Tā nu atkal ir dezinformācija, jo ebreju masveida nogalināšana vācu okupācijas laikā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā kopš 90. gadiem ir izpētīta ļoti detalizēti, nenoliedzot, ka eksekūcijās piedalījās arī vietējie iedzīvotāji. Tikai vai par to būtu jārunā 14. jūnijā? Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena ir 4. jūlijā, un Latvijas prezidenti šajā dienā allaž pauduši savu nosodošo nostāju.

 

Izsūtīšanu piemiņa kā “komikss”

Tomēr vairums Krievijas mediju, ja 14. jūnijā pieminēja Sibīrijas izsūtīšanu gadadienu Baltijā, tad darīja to diezgan tradicionāli, attaisnojoties, ka padomju varai tas esot bijis nepieciešams, “lai nodrošinātu savu pierobežas zonu no neuzticamiem elementiem”, kā to formulējis izdevums “Vzgļad”.

“Šo metodi toreiz izmantoja daudzas pasaules valstis,” par izsūtīšanām raksta izdevums “Vzgļad”.
Ekrānuzņēmums no vz.ru

Izrādās, iedzīvotāju deportācija neesot nekas ne jauns, ne īpašs: “Šo metodi toreiz izmantoja daudzas pasaules valstis, ieskaitot ASV un Lielbritāniju.” Tā esot bijusi normāla prakse, lai “novērstu dumpjus pierobežas rajonos”.

Tātad atkal – ko jūs šausmināties, tā taču toreiz darīja visi! Ar ASV laikam domāta japāņu tautības amerikāņu izolēšana īpašās nometnēs Otrā pasaules kara gaitā, bet ar Lielbritāniju – internēto nometnes Menas salā, kur turēja pārsvarā Vācijas un Austrijas pilsoņus, kā arī nacistiem simpatizējošus intelektuāļus no citām Eiropas valstīm.

Velti gaidīt, lai autors, šādus salīdzinājumus minot, painteresētos, vai ASV un Anglijā nometinājuma apstākļi bija kā Sibīrijā un vai arī tur simtiem cilvēku par “pretvalstisku darbību” piesprieda nošaušanu, un vai tūkstošiem, ieskaitot zīdaiņus un vecus cilvēkus, nomira no bada un aukstuma.

Kā apgalvo “Vzgļad”, mūsdienu Baltijā “deportāciju sižets pārvērties par propagandas komiksu, kurā uzskatāmi tiekot demonstrēta tikai valdošajai elitei izdevīgā patiesības daļa”. Apgalvojumi, ka izsūtīt “bīstamos elementus” Maskavu esot lūgtin lūgušas pašu jauno padomju republiku varasiestādes, sarakstus veidojuši, izsūtījuši un visu citu darījuši “vietējie” un Maskavai ar to teju vispār nav bijis nekā kopēja.

Citāts no “Vzgļad” ilustrācijai: “Jāpasvītro, ka arestus un deportācijas visās trijās republikās īstenoja pamatā vietējie Iekšlietu tautas komisariāta (IeTK) un Valsts drošības tautas komisariāta (VDTK) darbinieki. Tas izskaidrojams ļoti vienkārši: no citām PSRS republikām uz Baltiju komandētie nerunāja vietējās valodās, līdz ar to arestētāju specbrigādēs netika iesaistīti. Tādējādi deportācijas lielākoties īstenoja savējie. Virknē gadījumu tas noveda pie patvaļībām un personisko rēķinu kārtošanas.”

 

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “LA” redakciju, rakstot atmaskots@latvijasmediji.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
17 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 61
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 45
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 58
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 4
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti?
13:48
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties
13:37
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis
13:28
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 25
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 22
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 26
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis
31 minūtes
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 1
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 4
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 6
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 11
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Kārlis ir otrais čempions no mūsu ielas, kaimiņos dzīvo Dainis Kūla – 1980. gada olimpiskais čempions šķēpa mešanā,” Uģis Lasmanis lepojas ar dēla panākumiem 1
4 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 61
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 58
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 86
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 45
16 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 4 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 106
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 31
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
3 stundas