Interneta vietnē “Rubaltic.ru” apgalvots, ka cilvēks sejas aizsargmaskā, kas 24. maijā piedalījās Baltkrievijas karoga noņemšanā, strādājot ASV vēstniecībā, un esot arī zināms viņa vārds – Nils Students (attēls vidū). Internetā atrodams arī video, kurā tas pats tehniskais darbinieks 28. maijā paceļ mastā Rīgas pilsētas karogu (attēls pa labi). Turklāt šajā video skaidri redzams, ka tas nav ASV vēstniecības darbinieks Nils Students.
Interneta vietnē “Rubaltic.ru” apgalvots, ka cilvēks sejas aizsargmaskā, kas 24. maijā piedalījās Baltkrievijas karoga noņemšanā, strādājot ASV vēstniecībā, un esot arī zināms viņa vārds – Nils Students (attēls vidū). Internetā atrodams arī video, kurā tas pats tehniskais darbinieks 28. maijā paceļ mastā Rīgas pilsētas karogu (attēls pa labi). Turklāt šajā video skaidri redzams, ka tas nav ASV vēstniecības darbinieks Nils Students.
Ekrānuzņēmumi no rubaltic.ru un youtube.com

“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 102

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 201
Lasīt citas ziņas

Rīgas domes iniciatīva hokeja čempionātam veltītajās dekorācijās nomainīt Baltkrievijas Lukašenko režīma sarkanzaļo karogu pret vēsturisko baltsarkanbalto karogu (bijis valsts oficiālais simbols no 1918. līdz 1919. gadam un no 1991. līdz 1995. gadam, bet pašlaik kļuvis par opozīcijas protestu simbolu) izsaukusi vētrainu reakciju.

Kā zināms, Baltkrievija ne vien izraidīja no valsts Latvijas vēstnieku un citus diplomātus, bet arī ierosināja krimināllietu pret Rīgas mēru Mārtiņu Staķi un Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču. Savukārt Lukašenko propaganda nekavējoties metās dramatizēt notikušo, pasludinot to par “kara pieteikumu”, taču ne ar vārdu nepieminot, kas tad bija sākums šim notikumam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, Baltkrievijas gaisa telpā ielidojušās “Ryanair” lidmašīnas sagrābšana ar mērķi sagūstīt vienu diktatoram politiski netīkamu personu – Romānu Protaseviču.

Baltkrievu medijos Staķis un Rinkēvičs vispirms kļuva par “nacistiem”. “Mums vakar tika pieteikts karš tāpat kā 1941. gada 21. jūnijā. Ja tādā veidā noņem valsts karogu, tas ir kara pieteikums. Tas ir loģiski, jo pa Rīgas ielām soļo nacisti, un tagad šie nacisti ir noņēmuši mūsu karogu. Tā savulaik izdarīja arī Ādolfs Hitlers. Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām,” intervijā paziņojis Nikolajs Ščokins, kurš pieteikts kā filozofijas zinātņu kandidāts un Nacionālās zinātņu akadēmijas Socioloģijas institūta vadošs darbinieks.

Tomēr vienlaikus parādījās arī cita versija – aiz notikušā esot jāmeklē amerikāņu pirksts. Drīz vien portāls “Rubaltic.ru” paziņoja, ka tam izdevies iegūt pierādījumus.

“Vīrietis balti-zilajā svīterī…”

“Baltkrievijas karoga apgānīšanu vadījis ASV vēstniecības darbinieks” – publikācija ar tādu virsrakstu parādījās Kremļa propagandas vietnē 28. maijā un vēlāk tika pārpublicēta vairākās citās Krievijas interneta lapās, kā arī izplatīta soctīklos.

Pats “Rubaltic.ru” sevi lepni dēvē par “analītisko portālu” un atklāj, ka pie atklāsmēm nonākts, pētot fotogrāfijas. No tām varot secināt, ka ASV vēstniecības darbinieks ne vien “iniciējis un koordinējis spec­operāciju”, bet arī pats ņēmis nost karogu no masta.

“Vīrietis foto balti-zilajā svīterī, kurš noņem Baltkrievijas karogu, ir ASV vēstniecības Informācijas resursu centra direktors Nils Students. (..) Citā foto Students stāv aiz piketa dalībniekiem un koordinē viņu darbības,” pārliecināti “analītiķi”, atklājot, ka viņi salīdzinājuši bildes ar N. Studenta “Facebook” profilu un secinājuši, ka tas ir viens un tas pats cilvēks.

Reklāma
Reklāma

Lai to pierādītu, turpat klāt pievienota daļa no privātiem attēliem, piemēram, kā N. Students piedalās Zemessardzes mācībās vai redzams kopā ar sievu – bijušo Saeimas deputāti Lolitu Čigāni. Jāpiebilst, ka cilvēkam, kas 24. maijā piedalījies karoga noņemšanā, ir sejas aizsargmaska, kas sedz muti un degunu, un vienīgā nepārprotamā līdzība ir noskūtie mati.

Vēlāk publicētajā turpinājumā “Rubaltic.ru” paši komentējuši savus “atklājumus”, secinot, ka “ASV aģenti iznīcinājuši Latvijas labās attiecības ar kaimiņvalstīm”.

Ko “analītiķi” nepamanīja

Sazinoties ar Rīgas domi, “Latvijas Avīze” noskaidroja, ka kopā ar ministru un Rīgas mēru fotogrāfijās redzami nevis kādi ASV vēstniecības pārstāvji, bet SIA “VASARIS” darbinieki, kuri tehniski nodrošināja svētku noformējuma izvietošanu un noņemšanu pilsētā, bet amerikāņi ar šo notikumu nav saistīti.

Kā komentē Rīgas mēra Mārtiņa Staķa padomnieks komunikācijas jautājumos Aleksis Zoldners: “Veikt karogu nomaiņu sākotnēji ierosināja Rīgas domes frakcijas “Par/Progresīvie” vadītājs Mārtiņš Kossovičs. Ņemot vērā, ka Rīgas dome nav ārpolitikas veidotāja, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis šo akciju realizēja, saskaņojot to ar Latvijas Ārlietu ministriju un uzaicinot piedalīties arī ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču.

Staķis un Rīgas dome kategoriski noraida melīgās ziņas par to, ka šajā solidaritātes akcijā būtu bijusi iesaistīta kādas valsts vēstniecība vai kāds no vēstniecību darbiniekiem. Šādu apgalvojumu izplatīšana publiskajā telpā ir vērtējama nevis kā vienkārši dezinformācija, bet gan kā klaji un apzināti meli, kam nav pat attālas saistības ar patiesību.”

Jāatzīmē, ka internetā atrodams arī video, kurā tas pats SIA “VASARIS” darbinieks – jau citā dienā un šoreiz bez maskas – paceļ mastā Rīgas pilsētas karogu. Turklāt šajā video skaidri redzams, ka tas nav N. Students. “Rubaltic.ru” “analītiķi” gan to palaiduši garām.

Arī ASV vēstniecība atbildēs “Latvijas Avīzei” norāda: “ASV vēstniecība Latvijā pasaules hokeja čempionāta laikā nebija saistīta ar karogu nolaišanu / pacelšanu. Neviens vēstniecības darbinieks tur neatradās.” Pats Nils Students sazvanīts apstiprina, ka Krievijas interneta vietnēs publicētās viltus ziņas esot redzējis un pat nedaudz pasmejas par to, ka kādam izdevies saskatīt bildes līdzību. “Es labi saprotu, kā strādā dezinformācija, šajā gadījumā iemesls tam bija tikai mana darbavieta, citādi es nekad tādā publikācijā nenokļūtu,” uzskata viltus ziņu upuris.

ASV vēstniecība Latvijā līdz šim nebija publiski reaģējusi uz izplatīto dezinformāciju. Kā rakstiskā atbildē “Latvijas Avīzei” norādīja vēstniecības Preses un kultūras nodaļa: “Mēs nereaģējam uz visām viltus ziņām, ko redzam par vēstniecību vai ASV. Tā vietā mēs koncentrējamies uz pastāvīgu patiesas un precīzas informācijas izplatīšanu un neatkārtojam nepatiesas ziņas.”

Taču par interneta trolļu upuri tiešsaistē varot kļūt ikviens. “Dezinformācija tiek izplatīta ļaunprātīgā nolūkā, taču kopumā tā ir ļoti visaptveroša, tāpēc katram informācijas patērētājam ir jāizvērtē lasītā informācija ļoti uzmanīgi, īpaši, ja vēlaties ar šo saturu dalīties ar citiem lietotājiem. Pajautājiet sev – vai tas ir viedoklis? Reklāma? Faktu apkopojums? Kāda ir autora motivācija? Kur tika iegūta informācija? Ja visi “rūpētos, pirms dalītos”, mazāk cilvēku kļūtu par viltus ziņu upuriem,” aicina vēstniecība.

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected].

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.