“Lai nesavārītu vēl lielākas ziepes, svarīgi krīzes situācijā ir apstāties…” Eksperts iesaka, ko būtu jāliek 72 stundu somā 86

72 stundu soma – daudz par to ir runāts, taču maz saprasts. TV24 raidījumā “Uz līnijas” Izdzīvošanas skolas vadītājs Oskars Špickopfs izklāsta, kam tad īsti šī soma ir paredzēta un kas tajā ir liekams.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Lasīt citas ziņas

“Svarīgi saprast visiem, kuri domā par šo somu un kuri vēl nedomā, ka šis 72 stundas ir trīs diennaktis. Pētot izdzīvošanas un krīzes situācijas globālā mērogā, trīs diennakšu laikā ir jāspēj iedzīvotājiem sniegt palīdzību. Tas nozīmē, ka trīs diennaktis var būt situācija, kad cilvēkam ir jābūt ar to, kas tev ir, ar to, kas tev ir somā, kamēr valsts, pašvaldības dienesti varēs sniegt atbalstu un palīdzību,” stāsta Špickopfs.

Sarunas turpinājumā eksperts skaidro “STOP” principu, kas noder ne tikai krīzes, bet arī ikdienas situācijās, kad jārisina sarežģīti jautājumi. Princips balstīts uz četriem angļu valodas vārdiem: S – stop – apstājies, T – think – domā, O – observe – vēro un P – plan – plāno.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai nesavārītu vēl lielākas ziepes, svarīgi krīzes situācijā ir apstāties, ar vēsu prātu saprast un domāt, kas īsti ir noticis. Trešais solis ir vērot, saprast, kādi ir tavi apkārtesošie resursi. Un tikai tad sāc plānot rīcību,” skaidro eksperts.

Tālāk Oskars Špickopfs pastāsta, ko jāliek 72 stundu somā. Lai vieglāk atcerētos un kaut ko svarīgu neaizmirstu, viņš saturu sadala četrās daļās, četros pilāros.

Pirmais no tiem – siltums. “Primāri izdzīvošanai cilvēkam ir vajadzīgs siltums. Kas nodrošina siltumu: paklājiņš nakšņošanai, kas izolē aukstumu, guļammaiss, rezerves apģērbs, telts un arī katliņš. Ar šo mēs esam parūpējušies par siltumu,” stāsta Špickopfs.

Nākamais – ūdens un pārtika. “Šeit kā uzskatāms piemērs ir dažāda veida pārtika, kas nebojājas un ko var ērti apēst,” turpina viņš.

Trešais somas pilārs – medicīniskās un higiēnas preces. “Pārsējs, kādi pretsāpju līdzekļi, dezinfekcijas līdzekļi, folija sega, medicīnas komplekts. Tās ir tās lietas,” bilst eksperts.

Un pēdējais – dažādi gadžeti un papildus aprīkojums. “Radio ar baterijām, nazis, ļoti svarīga ir rezerves baterija, lai varētu uzlādēt gan portatīvo datoru, gan telefonu, lukturītis, rezerves baterijas, zāģis, striķītis. Tādas lietas, kas var palīdzēt dažādās situācijās,” norāda viņš.

Svarīgi arī atcerēties par saviem dokumentiem, naudas maku ar skaidru naudu. Tāpat somā vieta jāatrod kādam rakstāmpiederumam un blociņam, kur ierakstīti dažādi noderīgi telefona numuri saziņai ar ģimeni, draugiem un dienestiem.

Reklāma
Reklāma

Vēl papildus Oskars Špickopfs iesaka somā ielikt kādu nelielu galdaspēļu komplektu prāta nodarbināšanai.

Vairāk uzzini, noskatoties video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.