Pēc prezidenta Donalda Trampa (no kreisās) prasības Roberta Laithaizera komanda panāca izmaiņas ar Kanādu un Meksiku parakstītajā tirdzniecības līgumā.
Pēc prezidenta Donalda Trampa (no kreisās) prasības Roberta Laithaizera komanda panāca izmaiņas ar Kanādu un Meksiku parakstītajā tirdzniecības līgumā.
Foto: Jim Watson/AFP/LETA

Globālais tirdzniecības karš: Laithaizera brigāde uzbrūk 0

ASV prezidents Donalds Tramps ir izvērsis globālu tirdzniecības karu, kurā sarunvedēju armiju vada ASV īpašais pārstāvis tirdzniecības jomā Roberts Laithaizers.

Reklāma
Reklāma

Galvenais sāncensis – Ķīna

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Laithaizera vadītās tirdzniecības sarunvedēju brigādes mērķis ir atjaunot ASV noteicošo lomu globālajā tirdzniecībā, pat ja šā mērķa panākšanā nāktos ignorēt pastāvošos starptautiskās tirdzniecības noteikumus un iedragāt Pasaules tirdzniecības organizācijas darbību. Laithaizera komanda par savu galveno sāncensi uzskata Ķīnu.

Amerikā daudzi uzskata Trampa aizsākto tirdzniecības karu par neprātu, atzīmē izdevums “Politico”. Fermeri Amerikas vidienē un lielo transnacionālo firmu īpašnieki bažījas, ka viņi būs cietēji no Vašingtonas vēlmes glābt tādu panīkušu nozari kā tērauda ražošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī pats Laithaizers brīdinājis, ka saimnieciskā augsme ASV īstermiņā var palēnināties, ja Vašingtona grib gūt izšķirošu pārsvaru pār Pekinu ilgtermiņā. Galvenais uzstādījums ir skaidrs: Amerikas firmām ir jāpārceļ ražošana uz pašu zemi, lai izvairītos no sāncenšu pretsoļiem. Pekina jau brīdinājusi, ka aizsargās savu “nacionālo cieņu”, ne tikai ekonomiku.

Eksperti šaubās, vai Ķīna aprobežosies ar atmaksu tarifu jomā. Plašākā cīņā par ietekmi ar ASV Ķīna var dot asimetrisku atbildi, paplašinot ekspansiju Dienvidķīnas jūrā un Korejas pussalā. Pirms dažām dienām tikai ASV puses savaldība ļāva izvairīties no sadursmes starptautiskajos ūdeņos Dienvidķīnas jūrā, kur ASV karakuģim bīstami pietuvojās Ķīnas karakuģis.

Cīņa par pasaules pārvaldīšanu

“Šī ir cīņa ne tikai par to, kas valda globālajā ekonomikā; tā ir cīņa par pasaules pārvaldīšanu,” uzskata Brēgela domnīcas Ķīnas lietu eksperte Alisija Garsija-Erero.

“Sākt karu ir viegli, bet ir grūti to apturēt,” Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) rīkotajā forumā brīdināja Ķīnas biznesa magnāts Džeks Ma, piebilstot, ka, “apstājoties tirdzniecībai, dažreiz sākas karš”. Eksperti atzīmē, ka Laithaizera komandai dots uzdevums vērsties pret Ķīnu, atturoties no vispārējas tarifu celšanas pret pārējiem ASV lielākajiem tirdzniecības partneriem.

ASV ir uzlikušas tarifus Ķīnas precēm 250 miljardu dolāru vērtībā, kas ir aptuveni puse no ASV kopējā Ķīnas preču importa. ASV uzņēmumiem Ķīnā ieteikts samazināt ražošanas apjomu vai pārcelt to uz ASV. Eksperti atzīmē, ka paaugstinātie tarifi eksporta precēm likvidē lētāka darbaspēka priekšrocības Ķīnā.

Ne visas amatpersonas prezidenta Trampa administrācijā atbalsta prezidenta kareivīgo tirdzniecības politiku. PTO direktora vietnieks Alans Volfs, kurš tika iecelts šajā amatā drīz pēc Laithaizera nominēšanas, atzīmējis, ka Tramps ir nesavaldīgs politiķis un vienīgais no pasaules līderiem, kas paziņojis, ka “visi iepriekšējie tirdzniecības līgumi ir slikti un ka viņš nav nobažījies par iespējamo tirdzniecības karu”.

Reklāma
Reklāma

Jāsaglabā vadība jauno tehnoloģiju izstrādē

Laithaizera komandas otrs uzdevums ir samazināt ASV 800 miljardu dolāru iztrūkumu ārējā tirdzniecībā, mudinot partnerus ierobežot eksporta apjomu.

Par atdarināšanas cienīgu paraugu Laithaizers uzskata pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu prezidentu Ronaldu Reiganu, kurš ieviesa kvotas importa tēraudam, aizsargāja motociklu firmu “Harley-Davidson” no Japānas konkurences, ierobežoja pusvadītāju un automobiļu importu un īstenoja virkni citu pasākumu ASV ražotāju atbalstam.

ASV mediji atzīmē, ka Laithaizers ir sapulcinājis savā birojā domubiedrus, kas atbalsta sava bosa viedokli par Amerikas ārējās tirdzniecības atveseļošanu. Trampa administrācijā Laithaizera birojs ir gandrīz vienīgais, kas strādā saskaņoti un bez skandāliem, atzīmē laikraksts “The Washington Times”. Pēc prezidenta Trampa prasības Laithaizera komanda panāca izmaiņas ar Kanādu un Meksiku parakstītajā tirdzniecības līgumā.

Daudzi ekonomisti kritizē Trampu par viņa apsēstību ar iztrūkumu (ārējā tirdzniecībā), apgalvojot, ka to radījuši tādi tirgus procesi kā stiprs dolārs, augsts patēriņš un zemas noguldījumu likmes. Taču Laithaizers un viņa komanda ir pārliecināti, ka Ķīnas valdības īstenotais un pārraudzītais saimnieciskais modelis izkropļo tirgus ekonomiku. “Mēs nedrīkstam zaudēt vadību jaunu tehnoloģiju izstrādē, jo tad mūsu ekonomikā būs ilgtermiņa problēmas,” uzsver Laithaizers.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.