Ekonomika
Bizness

“Latvenergo” kāpinājis peļņu un palielinājis investīcijas0


Augstsprieguma tīkls
Augstsprieguma tīkls
Foto: Ieva Leiniša/LETA

2019. gadā koncerna “Latvenergo” ieņēmumi ir saglabājušies stabili un ir 841,6 miljons eiro, informēja “Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere.

Peļņa ir augusi

“Latvenergo” koncerna ieņēmumi 2019.gadā sasniedz 841,6 miljonus eiro, kas ir par 2,8 miljoniem eiro lielāki nekā 2018. gadā. Savukārt peļņa augusi par 18,4 miljoniem eiro jeb 24 %, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un sasniedz 94,4 miljonud eiro.

Koncerna peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas (EBITDA) pārskata gadā ir samazinājusies par 14 %, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un sasniedz 243,5 miljoniem eiro.

To negatīvi ietekmēja par 57,0 miljonu eiro mazāka peļņas vai zaudējumu aprēķinā atzītā AS “Latvenergo” TEC jaudas maksājumu kompensācija. Tāpat finanšu rezultātus negatīvi ietekmēja mazāka elektroenerģijas izstrāde Daugavas HES.

Kopējais Latvenergo koncerna investīciju apjoms 2019. gadā ir 229,4 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar 2018. gadu, ir par 8,8 miljoniem eiro vairāk.

Tīklu aktīvos ir investēti 79 % no kopējām investīcijām. Savukārt Daugavas HES hidroagregātu rekonstrukcijā 2019. gadā ir ieguldīti 16,6 miljoni eiro.

2019. gadā ir pabeigts atjaunotās neatkarīgās Latvijas vēsturē lielākais elektropārvades projekts Kurzemes loks.

Kopējās tā izbūves izmaksas bija nepilni 230 miljonus eiro, no kuriem aptuveni pusi sedza Eiropas Komisijas līdzfinansējums. Savukārt 2019. gada 16. maijā Rūjienas novadā tika pacelti pirmie balsti, sākot Trešā elektropārvades tīkla starpsavienojuma starp Igauniju un Latviju izbūvi.

2019. gadā koncernā saražotas 4880 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, pārdotas 6505 GWh elektroenerģijas un 303 GWh dabasgāzes.

“Latvenergo” koncerna darbību un rezultātus 2019.gadā ietekmēja globāli un reģionāli darbības vides faktori.

Pieauga TEC loma

2019.gadā reģionā vidējās elektroenerģijas cenas bija zemākas nekā gadu iepriekš, ko noteica hidroloģiskās situācijas uzlabošanās Ziemeļvalstīs gada otrajā pusē, siltāki laika apstākļi un attiecīgi zemāks elektroenerģijas pieprasījums reģionā, zemākas cenas dabasgāzes un ogļu tirgos, kā arī citi faktori.

Jāatzīmē, ka pērn Baltijā kopumā bija par 21 % zemāka elektroenerģijas izstrāde nekā 2018. gadā. Īpaši samazinājusies elektrības ražošana Igaunijā, kur ierobežota degslānekļa ražotņu darbība, tādēļ pieauga AS “Latvenergo” TEC loma un devums kopējā tirgū.

Ražo arvien vairāk

Aizvadītajā gadā Latvenergo koncerna ražotnēs ir saražotas 4 880 GWh elektroenerģijas un 1 842 GWh siltumenerģijas.

Jau otro gadu pēc kārtas AS “Latvenergo” TEC ir saražots vēsturiski lielākais elektroenerģijas daudzums – 2 780 GWh, kas ir par 5 % vairāk nekā 2018. gadā.

Augsto TEC izstrādi veicināja elektroenerģijas pieprasījums reģionā, jo 2019. gadā augsto CO2 emisijas kvotu cenu dēļ tika būtiski samazināta Igaunijas degslānekļa staciju izstrāde.

Savukārt AS “Latvenergo” TEC pēc rekonstrukcijas ir līdz minimumam samazināts CO2 izmešu apjoms, maksimāli efektīvi izmantojot energoresursus enerģijas ražošanai. Degslānekļa elektrostacijās CO2 emisijas ir ļoti augstas – līdz 1 t/MWh, kamēr Latvenergo TEC tās nepārsniedz 0,3 t/MWh.

Tāpat laikā, kad Daugavas HES darbību ietekmēja zema ūdens pietece, abas TEC strādāja, lai nodrošinātu elektroenerģijas tirgus pieprasījumu. Savukārt Daugavas HES izstrāde bija 2 047 GWh, kas ir par 14 % mazāka nekā pērn. To ietekmēja mazāka ūdens pietece Daugavā.

Sekmīgi startē “zaļajā” sektorā

2019. gadā Latvenergo koncerns ir viens no lielākajiem energoapgādes pakalpojumu sniedzējiem Baltijas tirgū. Vienlaikus koncerns aktīvi paplašina darbību jaunos biznesa segmentos.

Gads bijis īpaši sekmīgs saules paneļu tirdzniecībā. Baltijas valstīs noslēgti vairāk nekā 300 līgumi par saules paneļu pārdošanu un uzstādīšanu, ar būtisku pieaugumu Lietuvas tirgū.

Savukārt Latvijā katra trešā mājsaimniecība, kas uzstādījusi saules paneļus, tos iegādājusies no AS “Latvenergo” tirdzniecības zīmola “Elektrum”. 2019. gadā Latvenergo koncerna tirgus daļa Baltijas saules paneļu tirgū veidoja aptuveni 8%.

Saistītie raksti

Augustā “Latvenergo” koncerns sāka darbību elektromobilitātes tirgū, atklājot pirmās ātrās elektroauto uzlādes stacijas. Tajās kopumā līdz 2019. gada beigām ir veiktas aptuveni 1 450 uzlādes, sniedzot pārliecību par elektroauto uzlādes pakalpojuma turpmāku izaugsmi.

2019.gada sākumā “Latvenergo” koncerns sāka darbību dabasgāzes tirgū Latvijas mājsaimniecībām, noslēdzot divas reizes vairāk līgumu nekā plānots. Kopumā pārdotās dabasgāzes apjoms ir divkāršojies, salīdzinot ar 2018. gadu, un tas ir 303 GWh.
“Latvenergo” koncerna mazumtirdzniecībā pārdotā elektroenerģija 2019. gadā ir 6 505 GWh, no tām ārpus Latvijas pārdotas vairāk nekā trešdaļa.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
“Latvijas finieris” pārfinansējis 20 miljonu eiro kredītu uz garāku termiņu divās Latvijas komercbankās
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Ārkārtējās situācijas laikā nebūs jāveic ūdensskaitītāju nomaiņa vai verifikācija 1
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Koronavīruss “apēd” pensijas: mēneša laikā 2. līmeņa pensiju plānu kopējā vērtība samazinājusies par 700 miljoniem 9
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
33 minūtes